Контакт

Македонија

Наставниците од општина Аеродром почнаа со вакцинација

Објавено пред

Наставниците од основните училишта во општина Аеродром масовно се одзиваат на вакцинацијата против Ковид-19 што се спроведува во вакциналниот пункт во СЦ „Борис Трајковски“.

Оваа фаза од вакцинацијата ги опфаќа наставниците од прво до трето одделение, кои веќе извесен период спроведуваат настава со физичко присуство и вршат воспитно-образовна дејност во исклучителни услови, а во наредниот период ќе бидат вакцинирани и наставниците што спроведуваат онлајн настава, како и техничкиот персонал на училиштата.

„Многу сум задоволен што наставниците се одзиваат во голем број и со тоа покажуваат грижа не само за своето здравје туку и за здравјето на учениците и на нивните семејства. Им благодарам за одговорноста и за грижата за новите генерации“, порача градоначалникот Златко Марин.

Македонија

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Објавено пред

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против Ковид-19, како пријателски чин од унгарската Влада.

Министерот Спасовски по предавањето на донацијата рече дека вакцините се наменети за имунизација на припадниците на МВР, поточно за граничната полиција, која што согласно надлежностите и обврските е во поголема мерка изложена на предизвиците од глобалната пандемија.

„Сакам да истакнам дека досега, како Министерство, успеавме да организираме имунизација на над 1.500 наши припадници на полицијата, а со тој процес на имунизација ќе продолжиме и понатаму врз основа на планот што е изготвен во соработка со Министерството за здравство. Ова е уште една можност преку овој чин да испратиме силна порака за взаемна соработка и пријателство“, посочи Спасовски.

Тој воедно аплелираше до сите граѓани да пристапат кон вакцинација поради тоа што, како што истакна, само на таков начин ќе можеме до крај да се справиме со пандемијата со Ковид-19 и да се вратиме во нормалното живеење.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Објавено пред

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата мајка Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ, да одговараат за случајот „Плацови на Водно“ и поднесе обвинителен акт.

Според Обвинителството, плацовите на Водно кај Шестата управа се платени 1,3 милион евра, пари од донации од фирми и членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои, наместо да ги внесе во партиската каса, Груевски ги инвестирал во земјиштето на Водно.

Во сето ова тој не бил сам. Сите се гонат за кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело, а Мијалков за помагање при извршување на кривичното дело.

„На обвинетиот Н. Г. му се става на товар дека сторил кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело и кривично дело противправно стекнување и прикривање имот. Обвинетите Р. Н., Н. Ј., Ј. К. и Р. К. К. се товарат дека сториле кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело, а С. М. е обвинет за помагање при кривично дело перење пари“, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Обвинителот, ценејќи дека се исполнети условите предвидени во Законот за кривичната постапка, бара продолжување на притворот за бизнисменот Орце Камчев, притвор за експремиерот Никола Груевски по неговото пронаоѓање, еднаш неделно да се пријавува во суд и одземање на македонскиот и на бугарскиот пасош за Ратка Камчева, мајка на Орце Камчев. Да се јавува еднаш неделно во судот се бара и за Ненад Јосифовиќ, кој бил сопственик на веќе регистрирана офшор-фирма на Белизе.

Обвинителството смета дека постојат основи за определување на притворите. Според посочениот член од Законот за кривичната постапка, обвнителот се сомнева дека постои опасност осомничените лица да се скријат, но и околности што укажиуваат дека тие може да се дадат во бегство.

Според обивнението, во периодот од јуни 2006 година до октомври 2012 година во Скопје, првообвинетиот Н. Г. противправно присвоил туѓи подвижни предмети што му биле доверени во врска со неговата работа и притоа присвоил износ од најмалку 1.300.360 евра или 79.972.140 денари. Тој во овој период како одговорно лице, претседател на политичка партија, дел од паричните средства што бил даван како донација за финансирање на политичката партија не го прикажал како примена донација, туку го присвоил за себе.

Од октомври 2012 година до септември 2013 година Н. Г. парите ги пуштил во оптек за што со умисла му помогнал обвинетиот С. М.

Така, откога обвинетиот Н. Г. во средината на 2012 година дознал дека физички лица што се иселени од државата преку посредници продаваат земјиште од речиси 11.000 квадратни метри, лоцирано на Водно, побарал од обвинетиот С. М. да му помогне да го купи, при што ќе го прикрие изворот на парите и дека тој е сопственик на земјиштето.

Обвинетиот С. М. стапил во контакт со обвинетиот Н. Ј., кој бил сопственик на веќе регистрирана офшор-фирма на Белизе, и се договорил оваа фирма да биде основач на домашно правно лице, кое ќе биде употребено за купување на земјиштето.

Иако знаел дека неговото правно лице ќе се користи за прикривање на вистинскиот сопственик на купувачот на земјиштето, обвинетиот Н. Ј. во договор со обвинетиот С. М. основал правно лице во Скопје, на кое обвинетиот Р. Н. станал управител.

Кога била постигната согласност за купопродажната цена, обвинетиот Н. Г. во повеќе наврати на девизната сметка на правното лице во Скопје, преку сметката на правното лице од Белизе, пуштил во оптек парични средства прибавени со кривично дело.

Обвинетиот Р. Н. ги примил паричните средства и во својство на управител на правното лице со сопствениците на земјиштето потпишал договор за купопродажба за купување шума со површина од 11.255 квадратни метри по што извршил плаќање кон продавачите во износ од 1.299.215 евра, а дел од преостанатите приливи го употребил за плаќање данок на промет на недвижности.

Во периодот од јуни до октомври 2015 година обвинетиот Н. Г. купениот имот, чии парцели со промените на ГУП на Град Скопје 2012-2022 година биле пренаменети во градежни парцели и уделот на правното лице од Белизе во правното лице во Скопје, го пренел на обвинетите Ј. К. и Р. К. К. Обвинетиот Ј. К. како управител на правно лице и обвинетата Р. К. К. како краен сопственик на истото правно лице, иако знаеле дека имотот е прибавен со кривично дело, го примиле во сопственост на нивното правно лице и донеле одлука преземеното правно лице да се преименува и сопственоста да се пренесе на правните лица каде што обвинетиот Ј. К. е управител, а обвинетата Р. К. К. сопственик. Потоа, по претходно донесена одлука за физичка делба, парцелите биле поделени на три нови парцели, од кои едната била продадена на заинтересирано правно лице.

Уделите во преименуваното правно лице и другите две парцели фиктивно биле пренесени на трето лице, без да биде платен уделот и со договор во кој бил определен рок за исплата на купопродажната цена со клаузула дека ако рокот не биде почитуван, договорите се ништовни, со што ги прикриле локацијата на имотот и неговата сопственост.

Воедно, обвинетиот Н. Г. како службено лице спротивно на законската должност, со намера да го прикрие имотот што го стекнал додека вршел државна функција, а кој во значителна вредност ги надминува неговите законски приходи во анкетниот лист што го доставил по престанокот на функцијата до антикорупциската комисија, дал непотполни податоци за недвижниот имот што го поседува, а фиктивно се водел на обвинетиот Р. Н. Па, така, во графата „недвижен имот“ не пријавил два стана во Скопје со површина од 38 м2 и 57 м2, градежно земјиште во Центар во Скопје со површина од 2.729 м2 и две градежни парцели во Крушево во вредност од 795.424 денари.

Надлежниот обвинител со обвинителниот акт на судот му предложи предметниот недвижен имот – трите плаца на Водно – да бидат конфискувани, како и становите од 57 м2 во вредност од 60.000 евра и 38 м2 во вредност од 41.000 евра, градежното земјиште со површина од 2.729 м2, евидентирано во имотен лист за КО Центар 2 во вредност од 7.365.600 денари и двете градежни парцели за КО Норово – Крушево во вредност од 795.424 денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев на средба со претседателката на шпанскиот Сенат: Вечно ќе го паметиме гестот за ратификација на членството во НАТО

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во рамките на работната посета на Шпанија како прв македонски премиер во посета на оваа земја, оствари средба со претседателката на Сенатот на Шпанија, Марија Пилар Љоп Куенка.

„Граѓаните на Северна Македонија се особено благодарни и вечно ќе го паметат гестот што го направи шпанскиот Сенат кога овозможи електронско гласање на протоколот за ратификација на членството на Северна Македонија во НАТО и тоа во исклучително драматични моменти на почетокот на пандемијата“, истакнал премиерот на средбата со претседателката на Сенатот.

Заев додал дека тој гест, како и поддршката на сите други земји членки на НАТО, бил охрабрување и за евроинтеграцискиот процес.

Претседателката на Сенатот, Марија Пилар Љоп Куенка, нагласила дека членовите на Сенатот ја препознале важноста на пристапувањето на Северна Македонија во членството во НАТО и затоа со задоволство ги презеле сите пандемиски мерки за да обезбедат електронско гласање за да го затворат процесот на ратификација по што следуваше и формалниот прием на земјата за членка во алијансата.


Претседателката Куенка потенцирала и дека Шпанија продолжува силно да ја поддржува Северна Македонија и на европскиот пат и дека се препознаени постигнувањата и резултатите за подобрување на институционалниот систем во земјата, што е особено важно при интеграцијата во ЕУ.

„Преку договорот од Преспа и преку севкупната ваша домашна и меѓународна политика вие сте пример за моќта и важноста на дијалогот и кога е во прашање водење успешен дијалог, можеме да учиме од вас“, порачала Куенка.

Во рамките на посетата на Сенатот на Кралството Шпанија, премиерот Заев и делегацијата ја посетиле и историската библиотека на Сенатот, каде што се изложени географски карти на Европа од 17 век, на кои е презентиран поширокиот географски регион Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија52 минути

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија1 час

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет3 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија4 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет5 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија6 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа7 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа7 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет8 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет8 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија20 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија23 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија24 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Досие