Контакт

Македонија

По инцидентите, нови безбедносни правила во Шуто Оризари – на прошетка само во групи до четири лица

Објавено пред

По двата одделни инцидента што се случија на 21 февруари, во кои учествуваа поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, ќе се воведат нови безбедносни правила во затворот во Шуто Оризари. Управата за извршување санкции при Министерството за правда изготвува листа со препораки, кои интерно ќе бидат препратени до надлежните во затворот.

dobivaj vesti na viber

Тие во наредниот период ќе треба да ги применат овие укажувања со цел да се избегнат инциденти во иднина. Како што дознаваме, Управата за извршување санкции препорачува редовните прошетки на затворениците да се спроведуваат во помали групи – по двајца или четворица притвореници што делат иста соба. Во иднина на дневните прошетки не ќе може во исто време да бидат изнесувани притвореници од други соби, а за време на прошетката ќе биде задолжително со нив да има и некој од затворските чувари. Доколку нема услови за придружба, притворените лица не ќе смее да ја напуштат собата во притворскиот дел на истражниот затвор во Шуто Оризари.

Детаљниот извештај што го изготви Истражниот затвор „Скопје“ се разгледува во Управата за извршување санкции. Оттаму велат дека се согласуваат со дел од забелешките за пропустите што ги детектирале надлежните во затворот, но дека постојат и дополнителни аномалии што ќе треба да се елиминираат во наредниот период.

Првичната информација е дека најмалку 11 лица вработени во Истражниот затвор „Скопје“ ќе одговараат за направени пропусти, кои довеле до двата одвоени инцидента со поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои судот им одреди притвор. Но, можно е да се прошири листата на одгoворни лица против кои ќе бидат поведени дисциплински постапки. Одговорност ќе се бара од вработени во чуварската служба, но и од раководни структури во затворот, кои направиле низа пропусти во работењето.

Според она што е наведено во извештајот изготвен од надлежните во затворот, првично биле детектирани пропусти во протоколите за постапување, како и непостапувањето по протоколот за изведување на притворените лица надвор од собите. Во извештајот се наведува и дека до нарушена безбедност довело тоа што не бил извршен рачен претрес на просториите, што им овозможило на притворениците во ќелиите да чуваат арсенал предмети кои не се дозволени, како телефонски апарати, но и други предмети со кои може да се нанесат физички повреди.

Но, извори од Управата за извршување санкции сметаат дека проблемите се уште подлабоки. Детектирани се пропусти во работењето и однесувањето на одредени вработени за кои биле преземени мерки веднаш по инцидентите. Во однос на безбедноста на затворот, надлежните велат дека таа е несомнена, се води грижа и за внатрешниот дел, но зајакната е и однадвор и за неа се грижат и специјалци на МВР.

„Лимитирани сме во однос на мерките што ги преземаме бидејќи законот толку дозволува, но во конкретниот случај на надлежните во Истражниот затвор ќе им бидат наброени сите препораки и мерки што ќе треба да се спроведат во наредниот период“, вели директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ, за „Макфакс“.

Тој додава дека се недозволиви вакви инциденти и дека третманот мора да биде ист кон сите притворени лица. „Ние сме против секаков вид насилство, а  за почитување на оперативните стандарди и протоколи за постапување во притворското одделение со сите притворени лица. Не се прави никаква селекција, за сите притворени лица се води еднакво грижа за нивната безбедност“, додава тој.

По инцидентите во затворот во Шуто Оризари, кога беа нападнати поранешните министри Јанакиески и Ристовски, оставка поднесе директорот на Истражниот затвор, Ѓоко Котевски.

Инцидентите се случија пред една недела за време на прошетката во затворот, која трае два часа во денот. Јанакиески и Ристовски во одделни инциденти првин почнале вербална расправија со осуденици за „Диво Насеље“, која потоа преминала во физичка пресметка.

По настаните, Ристовски е сместен во т.н. хашка соба, а Јанакиески е пуштен во домашен притвор.

Од истражниот затвор „Скопје“, претходно соопштија дека директорот на затворот, Ѓоко Котевски, и формално ја поднел својата оставка до Владата по настаните што резултираа со физички пресметки во затворот на 21 овој месец.

„Покрај преземената одговорност од професионален и морален аспект, директорот подготви извештај за случувањата во затворот на 21 февруари, во кој се констатирани пропусти и прекршувања на протоколите за работа од страна на службата за обезбедување. Како резултат на пропустите бил овозможен првиот вербален и физички инцидент, а подоцна не бил спречен вториот вербален и физички инцидент, иако постоеле можности за превенција. Покрај оставката на директорот, во согласност со констатираните наоди во извештајот, поведени се дисциплински постапки за инволвирани лица што ги прекршиле протоколите за работа“, се наведува во соопштението.

Извештајот е доставен до Управата за извршување санкции, до Министерството за правда и до Владата за натамошно постапување.

Македонија

Жирафата Флопи угиналa како резултат на агресивен карцином кој метастазирал и на белите дробови, соопшти ЗОО Скопје

Објавено пред

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи, од ЗОО Скопје соопштија дека врз основа на патохистолошки наод, и микробиолошкиот и молекуларен наод од Факултетот за ветеринарна медицина е добиен заклучок во кој се констатира дека жирафата Флопи угинала како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови.

dobivaj vesti na viber

„Оваа подмолна болест е една од најфаталните во 21 век, од која како и луѓето, страдаат и голем број животни. Ракот на црниот дроб се смета за „тивок убиец“, а кај Флопи агресивен карцином веќе метастазирал и во белите дробови, кој тешко се дијагностицира во рана фаза.

Се уште сме тажни поради оваа голема загуба, бидејќи во ЗОО Скопје вработените и животните, сите заедно, сме едно големо семејство. Флопи ќе го паметиме по неговата грациозност, специфичните шари на телото, неговата голема љубов кон зоонегувателите и посетителите, како и по мирниот карактер. Еден дел од нашите срца засекогаш ќе остане празен после неговото заминување“, се истакнува во соопштението од ЗОО Скопје.

27.11. 2023 година, како што велат, за нив бил трагичен ден.

„Прво со веста за починувањето на нашиот сакан колега Ристе, а неколку часа подоцна за жал не напушти и жирафата Флопи, и покрај сите напори, грижа и максимална ангажираност на сите вработени во ЗОО Скопје кои деноноќно се грижеа за неа“, се истакнува во информацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првото селфи на слобода, објави Боки 13

Објавено пред

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија од пред Соборниот храм во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи напиша дека ова му е прво селфи на слобода по 4 години.

Прво селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ на помош , прво и најважно здравје а потоа се ќе си дојде на свое место“, пишува Боки 13.

Тој неодамна излезе од затвор поради здравствени проблеми.

Беше осуден во предметот Рекет.

Прикажи повеќе...

Сервисни информации

Поради снег, забрана за товарни возила на „Ѓавато“

Објавено пред

Од АМСМ информираат дека поради врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила на превојот „Ѓавато“

dobivaj vesti na viber

„Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, воведена е забрана за движење на ТМВ, се наведува во официјалното соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија9 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија10 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија12 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија12 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија13 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија13 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија13 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија14 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет15 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет16 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија16 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет17 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија2 дена

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија2 дена

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...