Контакт

Македонија

По стаорецот, инспекции во сите пекарници на „Специјал“

Објавено пред

Агенцијата за храна и ветеринарство прави вонреден инспекциски надзор во пекарницата „Специјал“ на Рекорд во Скопје каде што во четвртокот беше сликан стаорец како шета по масите. Епидемиолозите и другите здравствени работници се згрозени од постапките на Агенцијата подеднакво како и од стаорецот во пекарница. Велат дека уште следниот ден во шест часот наутро бескомпромисно требало да се стави клуч на пекарницата по допрен глас и да не се остава простор за ургенции или, пак, за брза дератизација, која само на краток рок ќе ги избрка глодарите.

Од Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека испратиле инспекции во сите пекарници „Специјал“, но ниту една не е затворена, иснспкециите работат истовремено со пекарите. Заменик-директорот Фирус Мемед вели инспекцијата е во тек.

„Во моментов инспекциите се на терен и тоа не само во објектот во којшто е сликан стаорецот туку и во останатите на истиот сопственик“, изјави за „Макфакс“ Фирус Мемед, заменик-директор на Агенцијата за храна и ветеринарство.

Од службата за односи со јавност во Агенцијата велат дека допрва ќе се утврдува дали и какви казни ќе следуваат за пекарницата.

„Агенцијата за храна и ветеринарство издаде налог и во моментов врши вонредна инспекциска контрола кај операторот со храна производител на леб и бели печива, по објавената фотографија на социјалните мрежи за еден од објектите на операторот, на која се гледа глодар на една од масите каде се послужува храна. Во рамки на законските надлежности, инспекциските служби на Агенцијата вршат проверка дали од страна на овој оператор со храна се почитуваат пропишаните општи и посебни барања за безбедност на храната, вклучително и тоа дали се спроведени мерките за дезинфекција, дезинсекција и дератизација. Дали и какви мерки ќе бидат изречени против овој оператор со храна, ќе зависи од наодите кои ќе бидат констатирани со контролата што се спроведува во моментов“, велат од Агенцијата.

Последната контрола на пекарницата „Специјал“ на Рекорд од Агенцијата велат дека била на 19 јуни годинава, но не кажаа какви биле наодите. Апелираат граѓаните да пријавуваат недоследности на бесплатната телефонска линија 0800 3 22 22 или на [email protected]

Од пекарницата „Специјал“  на Рекорд никој не сакаше да зборува за стаорецот и за хигиенските мерки што ги преземаат. Девојката што одговара на мобилниот телефон на пекарницата прво рече дека одговорното лице не е во пекарницата и побара да се јавиме за еден час, кога, пак, ни рече дека одговорното лице не е тука денес.

Стаорецот беше сликан на маса во четвртокот, на Илинден, кога пекарницата не работеше. Други денови оваа пекарница е отворена 24 часа.

Стаорецот сликан во пекарницата предизвика бурни реакции во јавноста. Граѓани од различни делови на градот се пожалија на глодари со забелешки дека локалнати власти нецелосно ја завршиле дератизацијата.

Општина Центар, на чија територија е пекарницата „Специјал“, годинава направила пролетна дератизација во март. Опфатени биле 2056 шахти на јавните површини на целата територијата, но градоначалникот Саша Богдановиќ вели дека преземаат вонредни мерки.

„Токму поради реакциите на граѓаните во тек е вонредна дератизација во општина Центар. Ќе се опфатат сите улици што се во наша надлежност“, изјави за „Макфакс“ градоначалникот Богдановиќ.

Од Град Скопје велат дека и покрај барањата на граѓаните, тие немаат ингеренции да прават дератизација и апелираат сопствениците на локалите да си направат дератизации внатре во објектите, а општините пак на јавните површини.

Македонија

Заев: За нас се зборува како за позитивен пример, оптимисти сме за датумот за преговори

Објавено пред

Сите зборуваат за Северна Македонија како за позитивен пример, единствена земја во Западен Балкан каде што е мирно, нема протести, се движат работите, успешно завршивме избори за да можеме да посветиме на економските вредности коишто за компаниите значат профит, за нас значат бруто домашен производ, нови работни места и можно растење на нашиот извоз, рече премиерот Зоран Заев, по завршување на Виенскиот економски форум.

Тој додаде и дека еврокомесарот Јоханес Хан пред бизнисмените и деловните луѓе зборувал за перформанските на економијата на нашата земја.

„Секако комесарот Хан беше овде да ги потврди нашите европски вредности и она што е досега постигнато. Јас му благодарам за тоа, поради тоа што не само што помага на нашиот пат на интеграцијата туку еве беше овде да настапи и независно да каже и пред бизнисмените и деловните луѓе за перформансите на економијата во нашата земја и на резултатите од сите реформи до каде што сме стигнати, за да можат да бидат осигурени потенцијалните инвеститори токму и во тие вредности“, рече Заев.

Премиерот кажа и дека со Хан разговарале и за очекувањата ова лето, јуни или јули, за конечната одлука на Европската Унија, која што треба да значи конечно одлука за добивање датум за преговорите.

„Тој е оптимист, јас сум оптимист. Секако знаеме дека треба да завршат парламентарните избори за Европскиот парламент, за да може уште појасно да ги знаеме ставовите на Франција и на Холандија. КанцеларкатаМеркел е позитивна. Веруваме дека ќе се придвижат процесите онака како што ние очекуваме заради тоа што навистина заслужуваме. Направивме премногу, сите го потврдуваат тоа и конечно заслужуваме позитивен фидбек од Европската комисија и од Европската Унија преку земјите членки за добивањето датумот за преговори“, рече Заев.

Заев рече во првата половина на јуни ќе излезе со конкретни решенија.

„Овие денови ќе посветам и јас, министерката за правда, моите тимови заедно со високите претставници од ВМРО – ДПМНЕ, ако треба и до лидерска средба ќе дојде, да направиме сè што треба и овој закон да го заокружиме. Тоа е тој квалитативен период којшто од некои десеттина-дванаесет дена го имаме пред нас, до почетокот на јуни буквално. Во јуни, и тоа првата половина на јуни, имам намера да излезам со конкретните решенија за промени, и тоа во Владата, во владините институции, значи директорски места, управни одбори, надзорни одбори, во локалната средина, значи едно трето ниво подоле, а секако ќе се случат и персонални промени во Социјалдемократскиот сојуз, коишто ќе значат и подобрување на перформансите на најголемата владејачка партија, којшто има директен импакт квалитативен и врз владеењето во државата“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски се сретна со Касами

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на политичката партија Движење Беса, Билал Касами.

„На средбата се разговараше за севкупните политички состојби во Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски посочи на потребата сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето дејствување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна Македонија – членството во Европската Унија и во НАТО, како важен предуслов за стабилна, просперитетна и развиена држава“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Пендаровски истакнал дека сите релевантни политички субјекти во Република Северна Македонија во периодот што претстои треба да демонстрираат одговорност и да го дадат својот придонес во исполнувањето на реформската агенда, која е во интерес на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Објавено пред

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од, како што велат, агресивната и нелегална изградба на Али-пашината џамија во централното градско подрачје.

Граѓаните велат дека се изманипулирани и излажани од страна на актуелната власт. Тие велат дека премиерот Зоран Заев ветил решение за овој проблем по претседателските и градоначалничките избори кои се случија во општината, но дека тоа сè уште не е остварено.

„Во централното градско подрачје на Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани преку агресивна и нелегална реализација на градба заштитена со закон, Али-пашината џамија, која има за цел да ги промени физионимијата и карактерот на градот, а зад која стојат цели и стратегии кои не се добронамерни и во чија реализација учествуваат институциите на државата. Управата за заштита на културното наследство, Републичката урбанистичка и градежна инспекција и судот не се на ниво на своите надлежности и не покажуваат решеност да стават мораториум на градбата која веќе е прогласена како нелегална“, рече Сашо Михајловски од „Совест“.

Граѓаните ги повикаа државните институции, градоначалникот Константин Геориевски и премиерот да ги преземат сите уставни надлежности и правдата, законитоста и легалноста да важат за сите. Тие до властите упатија пет барања.

„Заштитата на Али-пашината џамија е од врвен интерес на граѓаните на Охрид и државата. Во име на тоа го повикуваме градоначалникот на Охрид јавно да ја повика Републичката урбанистичка и градежна инспекција да донесе извршни решенија за забрана на градежните активности на Али-пашината џамија. Да се повика УЗНК да ја оцени важноста на конзерваторското одобрение, ИВЗ која е инвеститор да не се однесува своеволно и надвор од легислативата со која се уредува градењето во државата, да се побара од инвеститорот да ја прилагоди својата инвеститорска цел и истата да биде ускладена со програмската рамка и ограничувања опфтени со ПЦГП на Охрид водејќи сметка за чувствителноста на несразмерно поголемиот дел на граѓаните од Охрид и оштина Охрид и институциите од кулурата да изработат предлог до инвеститорот за пренамена на објектот џамија во центар на исламската култура и изработка на проект за партерно уредување на просторот околу објектот кој ќе биде своевидна експозиција на сите историски и културни слоеви на локалитетот“, рече Михајловски.

Од здружението потенцираа дека будно ќе ги следат заложбите на државните институции и дека нема да престанат со протести додека не се исполнат нивните барања.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт7 часа

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија8 часа

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија8 часа

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија9 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија10 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ10 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија13 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија14 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија15 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа16 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион16 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech16 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет17 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ2 дена

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија2 дена

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Досие