Контакт

Македонија

Пратеникот Никола Попоски на Летната сесија на ПССЕ

Објавено пред

Од денеска до 28 јуни во Стразбур се одржува редовната летна сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа на која во својство на член на Делегацијата на Собранието на Република Северна Македонија, учествува пратеникот Никола Попоски.

Во текот на сесијата, пратениците ќе го изберат и новиот генерален секретар на Организацијата, меѓу двајцата кандидати, и тоа актуелната министерка за надворешни и европски работи на Хрватска и вицепремиер на Хрватската влада, Марија Пејчиновиќ-Буриќ и актуелниот министер за надворешни работи на Белгија, Дидије Рејндерс, а ќе се одбележи и 70-годишнината од основањето на Советот на Европа.

Централно место на сесијата се очекува да има дебатата за процесот на донесување одлуки во Парламентарното собрание.

Обраќање пред пратениците на сесијата ќе има Марсело Ребело де Соса, претседател на Португалија, а според точките на дневниот ред, ќе се дебатира за атентатот на Дафне Каруана Галиција и владеењето на правото во Малта, ставањето крај на насилството врз жените и постигнување на родова еднаквост, ставање крај на насилството врз децата.

Собранието, исто така, ќе расправа и за ситуацијата во Сирија, постмониторинг дијалогот со Бугарија, како и за буџетот на Советот на Европа и на Парламентарното собрание.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Најдобриот типувач на „Sport Life“ доби „пежо 308“

Објавено пред

Во сабота на 17 август, во Охрид, „Sport Life“ го прогласи најдобриот од сите играчи во финалето на Типстер купот од втората пролетна етапа и му ги врачи клучевите од главната награда – „Peugeot 308“. Победник е Игор Ристевски од Скопје кој со вкупно 70.815 бодови во финалето го освои првото место.

„Sport Life“ за своите играчи и лојални членови обезбедува секогаш интересна понуда, со највисоки бонуси. Во моментов имаме над 1.000 игри и можности за добивка, а Типстер купот е традиција која години на назад им дава можност на учесниците да добијат вредни награди. Оваа година доделивме два автомобили Пежо 308 како главна за најдобрите типувачи“, истакнуваат од „Sport Life“.

Втората пролетна етапа траеше вкупно четири месеци, започнувајќи на 1-ви Февруари, па се до 30-ти Мај, со финале од 10-ти до 30-ти јуни. Новата сезона на Типстер купот започнува на 1-ви септември 2019 година, а од „Sport Life“ најавуваат изненадување во однос на главната награда.

ТИПСТЕР КУП е натпревар како дел од програмата за лојалност и рангирање на редовните играчи на „Sport Life“. Со своите веќе уплатени тикети, сеедно дали се погодени или не, играчите, т.е. членовите во Sport Life Клубот се натпреваруваат кој е поуспешен во типувањето.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Македонија

Територијалната противпожарна единица од Прилеп доби ново возило за брзи интервенции

Објавено пред

Денеска, во Прилеп, беше промовирано новото возило на Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Прилеп. Тоа чини околу 5.000.000 денари, од кои 3.150.000 денари обезбеди Општина Прилеп, а преостанатите Пелагонискиот Плански Регион.

„Возилото најмногу ќе служи за брзи интервенции затоа што има високопритисна пумпа и собира доволна количина течност и пена за гаснење пожари. Заедно со противпожарното возило се набавени и 10 комплети опрема за пожарникарите. Сакам да кажам дека овде нема да застанеме со помагањето на ТППЕ, во најава имаме донација на две половни противпожарни возила од страна на прилепската компанија ‘Витаминка’, кои ќе бидат набавени во текот на септември. Сакам да му се заблагодарам на директорот на Пелагонискиот Плански Регион за помошта во набавката на ова противпожарно возило“, истакна градоначалникот Јованоски.

Директорот на Центарот за развој на Пелагонискиот Плански Регион, Гого Видимче, рече дека се следат барањата на градоначалниците на општините од регионот и во координација со нив се бараат начини за решавање на проблемите.

„Со самото доаѓање на функциите градоначалниците од Пелагонискиот Регион, поточно од Битола, Прилеп и од Ресен, укажаа дека има недостиг на возила за територијалните противпожарни единици. Оттаму произлезе нашиот проект ‘Јакнење на капацитетите на ТППЕ во Битола, Прилеп и во Ресен’ и преку тој проект се набави противпожарното возило за Прилеп и 10 интервентни одела, а за другите општини се набавија 16 апарати за дишење со компримиран воздух и 55 костими за отворен пожар. Ова е проект од Програмата за рамномерен регионален развој на Министерството за локална самоуправа, преку Бирото за регионален развој, кои беа кофинансиери во набавката на ова возило“, нагласи Видимче.

„Ние како пожарникари упатуваме голема благодарност за донираната опрема, особено за новото возило со кое ќе се постигне поголема ефикасност во работата. Се надевам дека и понатаму ќе се продолжи со други донации, со цел да се даде акцент за важноста на работата на пожарникарите“, порача командирот на ТППЕ Прилеп, Виктор Стојчески.

ТППЕ Прилеп располага со 7 противпожарни возила, чија просечна старост е над 20 години.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски подготвен за соработка со „Конрад Аденауер“

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, оствари средба со Јоханес Реи, раководител на претставништвото на Фондацијата „Конрад Аденауер“ за Северна Македонија и за Косово.

На средбата се разговараше за тековните активности на Фондацијата, која в година ќе одбележи 20 години од работењето во Северна Македонија. Претседателот Пендаровски истакна дека од големо значење е поддршката што Фондацијата ѝ ја дава на Северна Македонија во нејзините аспирации за членство во Европската Унија преку реализација на многубројни проекти.

Пендаровски изрази подготвеност за соработка со Фондацијата во областа на политичкото образование, во духот на демократските вредности, промоција и заштита на човековите права и слободи, политичкиот плурализам, меѓусебната толеранција, заедништво и солидарност.

На денешната средба претседателот Пендаровски изрази очекување дека Фондацијата „Конрад Аденауер“ и во иднина ќе продолжи да дава свој придонес во функција на развојот на граѓанското општество во Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

За изземање на Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“ ќе одлучува Јанева

Судијката Марија Клетничка даде нова пауза до 14 часот, во која шефицата на СЈО, во оставка, Катица Јанева, треба да...

Македонија3 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ4 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија4 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Свет4 часа

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН....

Македонија4 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа5 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет6 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија17 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет18 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет18 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија19 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет19 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт21 час

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Досие