Контакт

Македонија

Пратеникот Сашко Николов кандидат на СДСМ за градоначалник на Штип

Објавено пред

Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го утврди Сашко Николов како кандидат за градоначалник на Штип, за предвремените локални избори, кои наскоро треба да се одржат.

Николов е актуелен пратеник од СДСМ кој продолжи да работи како интервентен кардиолог во штипската клиничка болница.

„Д-р Николов во изминатите години стекна висок углед како млад и квалитетен кардиолог, основач на штипскиот Оддел за интервентна кардиологија. Целиот свој професионален и човечки ангажман Николов го има посветено на непрекината, константна и професионална работа за граѓаните и нивното здравје“, се наведува во неговата куса биографија.

Од СДСМ велат дека Николов, докажан кардиохирург и врвен професионалец, е дел од чесната понуда на партијата за предвремените локални избори.

Досегашниот градоначалник на Штип, Благој Бочварски, беше именуван за министер за транспрт и врски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Објавено пред

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти, покажува најновиот извештај на Институтот за јавно здравје.

Во овој период тестирани се 18.767 лица, што е 4,6% помалку во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.745 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување од 9,9% во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје, а процентот на позитивни од тестирани во изминатата недела е 35,9%.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица над 60 години (24,1%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 30-39 години (20,9%), 40-49 (18,7%), 50-59 (17,9%) и 20-29 (13,0%).

Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,5%) и 10-19 години (3,9%).

По добиени два негативни теста за присуство на вирусот или со употреба на новиот алгоритам, оздравени се водат 5.930 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 16,3% повеќе во споредба со минатата недела.

Пријавени се 206 смртни случаи од 25 града, незначително намалување за 1% во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 169 лица биле над 60 години, 30 лица на возраст од 50- 59 години, три смртни случаи се пријавени од возрасната група 40-49 години и четири случаи во возрасната група од 30-39 години.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шахпаска во посета на шелтер-центар: Ниту еден човек, ниту една жена не смее да биде предмет на насилство

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, беше во посета на еден од шелтер-центрите за сместување и психосоцијална поддршка на жени жртви на насилство и семејно насилство.

Целта на посетата на министерката беше да им се даде безрезервна поддршка на жените кои преживеале насилство од своите партнери или друг член од семејството, но и уверување дека државата ги презема сите потребни чекори за борба против насилството врз жените.

„Ниту еден човек, ниту една жена не смее да биде предмет на насилство. Сите луѓе се еднакви и никој нема право да изврши насилство врз друго лице. Не постои никакво оправдување за таков чин“, истана министерката Шахпаска.

Таа разговараше со жените кои во моментот се наоѓаат во шелтер-центарот, за нивната моментална состојба и помошта и поддршката која ја добиваат од стручните лица, но и можностите за нивно реинтегрирање во ситемот.

Шахпаска се осврна и на законските промени кои ги носи новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жени и семејно насилство, кој предвидува брзо и ефикасно постапување на институциите, посебно судот во постапување и изрекувањето на итни и на привремени мерки за заштита на лицата жртви на насилство. Како и во делот дека жртвата има право да поднесе тужба пред граѓански суд за утврдување одговорност за непостапување со должно внимание од страна на надлежните институци.

Со цел заштита од насилство врз жени, чие здравје е животозагрозувачко под Министерството за труд и социјална политика, на ниво на Град Скопје функционираат три шелтер-центри, а на ниво на државата вкупно 11.

Покрај шелтер-центрите, функционираат и советувалиштата чија основна цел е зајакнување на жртвите, помош и поддршка на нивните специфични потреби и тоа преку психосоцијална интервенција и третман на жртвите на насилство, како и намалување на последиците од доживеаното насилство при што се избегнува виктимизација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Објавено пред

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да ја спроведеме, вели министерот за здравство Венко Филипче во објава на социјалните мрежи.

Тој објави дека вакцинирањето ќе го спроведат лекари и медицински сестри кои во овој момент не работат со ковид-пациенти.

„Делот на прием, чувањето на вакцините, дистрибуцијата до местата каде што ќе бидат аплицирани веќе планот е во завршна фаза, но во текот на следната недела ќе организираме и една вежба на терен како тоа би изгледало“, соопшти министерот.

Како што додаде, препораката е први да бидат вакцинирани здравствените работници, вработените во војската и полицијата, сите јавни службеници, во јавниот транспорт, хроничните болни сите критични групи согласно мислењето на експертите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија34 минути

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија57 минути

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија1 час

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет1 час

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион2 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет2 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион2 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија2 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет4 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет5 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет5 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет6 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија18 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија19 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија19 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ21 час

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија22 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија23 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Досие