Контакт

Македонија

Првпат воспоставен електронски регистар за ретки болести

Објавено пред

Во рамките на електронскиот здравствен систем на Министерството за здравство е активиран регистарот на лица со ретки болести. Овој електронски модул со податоци ги содржи сите основни информации за пациентите заболени од ретки болести, нивната дијагноза, потребната терапија, соодветната клиниката на која се лекуваат, како и лекарот што ги лекува, информира Министерството за здравство.

Секој лекар од јавните здравствени установи, кој лекува пациент со ретка болест, има увид само за пациентите што ги лекува, како и увид и целосна евиденција за пропишаната терапија.

Регистарот, кој досега беше во форма на листа на лица со ретки болести во хартиена форма, се трансформира во современ регистерски код по кој се препознава секој регистриран пациент со ретка болест во и надвор од границите на Република Македонија во согласност со Законот за евиденции во областа на здравството. На ваков современ начин, по донесениот предлог за потребата од внесување нов пациент, се поедноставува процедурата за запишување преку електронско пријавување извршено од стручниот колегиум на соодветната универзитетска клиника.

Евиденцијата е веднаш видлива за сите членови на Националната стручна комисија за ретки болести, која треба да постапува во согласност со деловникот за работа на Комисијата, односно Националната стручна комисија за ретки болести добива директна можност за следење и одобрување на терапијата, можност за зголемување или намалување на терапијата по вид на лек и доза, сè во зависност од спроведената евалуација и здравствената состојба на пациентот, како и од покажаните ефекти од терапијата.

Истовремено, се воспоставува и целосна евиденција на издавањето на лековите за пациентите со ретки болести преку вклучување на болничките аптеки при универзитетските клиники каде што се лекуваат пациентите, како и целосна евиденција на количината подигнати лекови од пациентите и на расположливите количини лекови набавени во согласност со Програмата за лекување пациенти со ретки болести во болничките аптеки, како и во веледрогериите со кои се склучени договори за набавка. Модулот овозможува контрола на примањето на лекот за ретка болест по вид на лек, серија на лек и производител и рок на траење, по датум на издавање, препорачана доза на примање.

Модулот има систем за заштита на пристап до податоци во согласност со важечките прописи, подлежи на највисоки мерки на софтверска и физичка безбедност во согласност со Законот за заштита на личните податоци, како и правилниците за технички и организациски мерки за заштита на личните податоци.

На овој начин Министерството за здравство ќе има увид во секој момент со расположливата количина на лековите со кои јавните здравствени установи располагаат, со што би се намалил ризикот за дефицит на потребниот лек за ретки болести. Платформата е активна од денеска, 30 август 2018 година, и содржи податоци за сите досега регистрирани пациенти заболени од ретки болести.

Македонија

Костов: По прегледот е констатирано дека Јанакиески нема никакви повреди

Објавено пред

Директорот на болницата „8-ми септември“, Христијан Костов изјави дека кај екс-министерот, Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот во затворот „Скопје“, во Шуто Оризари.

„Детално е извршен преглед, вклучувајќи крвна слика, лабораториски преглед и ехо, а по прегледите е донесен заклучок дека кај лицето не се евидентирани повреди“, рече Костов и додаде дека оттука немало потреба за хоспитализација.

Поради податокот дека Јанакиески бил удиран по телото, од болницата препорачале 24 часовен надзор во затворот од страна на медицинско лице.

Претходно, директорот на затворот, Ѓоко Котевски рече дека Јанакиески имал нагмечувања, но не и скршеници.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Русковска: Амнестираните и тоа како знаат дека се виновни, со законот не уценија сите како граѓани на оваа држава

Објавено пред

Обвинтиелката Вилма Русковска на денешното рочиште за „крвавиот четврток“, на критиките од бранителите во завршните зборови за обвинението и амнестија, рече дека иако дел од обвинетите биле амнестирани тоа не значи дека не се виновни, туку напротив барањето за амнестија ја потврдува нивната вина.

– Да, лицата беа амнестирани ама ние немаме амнезија. Тоа што некој беше амнестиран не значи дека не е виновен. Напротив. Нивното инсистирање по секоја цена да се донесе законот за амнестија значи само едно. Амнестираните и тоа како беа свесни колку се виновни. Со тој закон не уценија сите нас како граѓани на оваа држава, рече Русковска.

Обвинителката исто така имаше коментар и на завршните зборови на Јане Ченто кој кажа дека од обвинителството му било понудено да биде заштитен сведок во случајот. На ова Русковска одговори дека тоа не е точно. Напротив, голем дел од обвинетите сами се нуделе да бидат сведоци, но сите биле одбиени. Таа додаде дека единствениот заштитен сведок во случајот не бил осомничен ниту пак обвинет за „крвавиот четврток“.

– Обвинителството од ниту еден обвинет ниту пак до Јане Ченто не побарало да биде сведок во постапката. Адвокатот на Ченто во завршните зборови во недостаток на докази додаде историски момент. Обвинението на неговиот клиент го спореди со неправедно осудениот Методија Андонов Ченто. Тоа што Ченто бил неправедно осуден не значи дека 7 негови колена нанапред не треба да одговараат за ништо, рече Русковска.

Шефицата на обвинителството за организиран криминал имаше коментар и на завршните зборови на бранителот на Мунир Пепиќ кој кажа дека упадот во Собранието не било терористичко загрозување на уставниот поредок, туку парламентарна демократија. На ова Русковска одговори со зборовите „парламентарна демократија бара мирно предавање на власта“.

По овие зборови на Русковска, неколку бранители и обвинети се пријави за збор поради што завршните зборови ќе продолжат утре кога и претседателката на судечкиот совет треба да даде датум за рочиште на кое ќе бидат изнесени пресудите за обвинетите за 27 април.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костадинов: Сценаристи на инцидентот во затворот се Мицкоски и Груевски

Објавено пред

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов во врска со инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари обвини дека се работи за сценарио, зад кое стојат актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски.

„Мицкоски и Груевски очајно се обидуваат преку насилнички сценарија да ја дефокусираат јавноста поради вината за насилството од 27-ми април“, рече Костадинов.

Според Костадинов денешното инсистирање на Мицкоски да го посети Јанакиески во болницата „8-ми Септември“ е театар, а доказ за тоа е тоа, како што рече, е што Јанакиески не бил повреден.  СДСМ го осуди инцидентот и оцени дека сценариото на ВМРО-ДПМНЕ не успеало поради брзата реакција од страна на надлежните.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Русковска: Амнестираните и тоа како знаат дека се виновни, со законот не уценија сите како граѓани на оваа држава

Обвинтиелката Вилма Русковска на денешното рочиште за „крвавиот четврток“, на критиките од бранителите во завршните зборови за обвинението и амнестија,...

Македонија54 минути

Котевски: Јанакиески е вратен во затворот, Ристовски не бил испратен во болница

По лекарските прегледи во болницата „8 Септември”, Миле Јанакиески е вратен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По инцидентот,...

Македонија2 часа

Нинџа: Комуникациите на 27 април со Спире Ристовски, Мијалков, Атанасовски и Бошковски мистериозно исчезнаа

Обвинетиот соработник на УБК за крвавиот четврток, Александар Василевски – Нинџа, на денешното рочиште во своите завршни зборови рече дека...

Македонија2 часа

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што е хоспитслизиран ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот ден...

Македонија2 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија3 часа

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија4 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ5 часа

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Македонија5 часа

Касами: Сакаме кандидат кој нема за едни да биде мајка, а за други маќеа

По средбата со Зоран Заев, лидерот на Беса, Биљал Касами, изјави дека за нив како партија пред изборите во игра...

Крвав четврток6 часа

Кољо: Политичарите нè изманипулираа со „тиранската платформа“

Обвинетиот Никола Митревски Кољо на денешното рочиште за крвавиот четврток во своите завршни зборови истакна дека жали за случувањата во...

Македонија7 часа

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се...

Топ7 часа

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево...

Топ9 часа

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат...

Крвав четврток9 часа

(Видео) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во Јавното обвинителство беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април 2017...

Македонија9 часа

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството сè уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде што загинаа 15...

Крвав четврток9 часа

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија10 часа

(Видео) Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија11 час

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Досие