Контакт

Македонија

Преговорите за СЈО во ќор-сокак, истрагите на тенок мраз

Објавено пред

Работната група предводена од ВМРО-ДПМНЕ во преговорите за Законот за јавното обвинителство викендов повторно доставила материјали до Министерството за правда на разгледување, потврдија од министерството за „Макфакс“.

Од таму велат дека клучните разлики во преговорите и натаму остануваат: статусот на СЈО и иднината на истрагите како и персоналниот состав. Предлозите на работниот тим на ВМРО-ДПМНЕ, според Министерството за правда, се во спротивност со експертските препораки и меѓународните мислења, а особено во пресрет на преговорите за членство на земјата во Европската Унија.

Извори од преговарачкиот процес за „Макфакс“ брифираат дека работната група на ВМРО-ДПМНЕ останува на тврдите позиции да запрат сите истраги на СЈО заклучно со 30 јуни 2017 година. Тоа би значело дека СЈО би требало да донесе наредби и резолуции за запирање на десетици отворени истражни постапки. Во амандманите што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе до работната група пишува дека се и против опцијата за преземање на истрагите на СЈО од останатите обвинителства и нивно понатамошно процесирање.

Останатите амандмани коишто се однесуваат на транспарентноста во работењето на Јавното обвинителство и етичките норми начелно се усогласени. Разговорите за иднината на СЈО треба да продолжат.

Минатата недела на нејавна средба за предлог-законот за јавно Обвинителство разговоараа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

Македонија

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Објавено пред

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој посочи дека власта ги става политичките, партиските и бизнис интересите пред интересите на Општина Охрид и сите граѓани кои што живеат таму.

„Молк владее и кај локалната, богами и кај централната власт за нелегалната градба која никна на самото крајбрежје на Охридското езеро. Овој пат тоа е бетонска база која без дозвола ја гради добро познатиот советник од Охрид, Нефи Усеини кој инаку е многу близок со раководството на СДСМ во Охрид и со градоначалникот. СДСМ за оваа бетонска база се прави недоветна, иако ги има сите полуги на системот во свои раце. Да потсетиме дека истиот овој советник е поврзан со изградбата на нелегалната тераса во Охридската чаршија покрај чинарот во самиот центар на чаршијата. Ниту за ова немаше никаква реакција од институциите, од проста причина што со истиот Нефи Усеини, СДСМ и градоначалникот имаат направено политички пазар. Сега гледаме дека политичкиот пазар подразбирал и изградба на бетонска база, повторно нелегално, на самиот брег на Охридското езеро со цел да се бетонира упропастувањето на целиот Охрид“, рече Арсовски.

Портпаролот додаде дека Охрид се претвора во џунгла со дивоградби и ќе биде тргнат од листата на УНЕСКО бидејќи нелегално се градат хотели, минариња, тераси и бази, а сето тоа оди на душа на Зоран Заев кој тоа го одобрува и дозволува.

„Бараме надлежните институции, како локални, така и централни да се охрабрат, да не се плашат и покрај притисоците кои што ги врши Заев и да превземат соодветни мерки и да го санкционираат ваквиот башибозлук. Урбаната мафија во Охрид можеби сега се чувствува заштитена од Заев и не се плаши, ама верувајте дека со падот на овој криминален картел на власт сигурно ќе дојде време кога сите тие ќе одговараат за сите постапки кои што ги прават на нелегален начин, бидејќи кривичните дела не застаруваат“, додаде Арсовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Толку ли е голем притисокот на власта за случајот со Дудуш, па Обвинителството мора да молчи

Објавено пред

Градоначалникот пулен на Заев, кој тепа, навредува и омаловажува граѓанин во својот кабинет, го штити Заев, кој молчи за целиот скандал, но и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој целиот случај, наместо пријава, го завериле како поплака, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Тој обвини дека и по пет дена во Јавното обвинителство никако да стигне гласот за аудиоснимката, во која постојат наводи дека градоначалникот на СДСМ, Курто Дудуш, во својот градоначалнички кабинет бесправно лишил од слобода, измачувал, тепал и навредувал граѓанин. Во Јавното обвинителство, како што вели Стоилковски, два дена сè уште не виделе дека полицијата предводена од Оливер Спасовски го забошотува случајот, односно поднесената пријава само ден подоцна, којзнае под какви притисоци, била преквалификувана во обична поплака по која МВР нема обврска да дејствува.

„Уште колку долго Обвинителството при уши ќе се прави глуво и при очи слепо? Толку ли е голем притисокот на власта овој случај да се забошоти, па мораат во Обвинителството вака да се однесуваат? Тоа што Заев го заштитува, одобрува и поттикнува беззаконието веќе е јасно. Но, пред некој ден стана јасно дека структурите на МВР го штителе ова насилство, ама сега гледаме дека и Обвинителството молчи и се прави недоветно и со тоа се претвора во соучесник на оваа политичко-институционална насилничка банда која измачува граѓани. На Обвинителството треба да му биде јасно дека Курто Дудуш, СДСМ, Оливер Спасовски и Зоран Заев прават сè овој скандалозен случај да не добие разрешница и доколку се утврди вина, и соодветно да се санкционира.

Постојат докази и само слеп политички послушник не може да ги види и да ги процесира.

Тоа што ова заробено Рускоска-обвинителство нема да го процесира, ќе го процесира обвинителството што ќе биде ослободено од стегите на Заев и власта во заминување. Граѓаните гледаат дека овој криминално-насилнички картел е во распад и следува период кога ќе има одговорност за сите од власта на Заев, кои го тероризираа, пљачкаа и осиромашуваа овој народ, но и за сите оние што тоа го штитеа“, истакна Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Попов: Шилегов да каже колку го чини Градот украдената опрема од фонтаните и кој ќе ја плати

Објавено пред

Петре Шилегов граѓаните го прогласија за градоначалник што досега најмалку сработил, а како тргнало, ќе го прогласат и за градоначалник што најмногу украл.
По плаќањето адвокати со астрономски суми од касата на ЈП „Водовод и канализација“, градот одвои над половина милион евра за одржување на фонтаните што подолг период ги нема пуштено“, обвини Сергеј Попов, член на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Неколку фонтани во центарот на Скопје оваа сезона останаа непуштени, а Градот распиша тендер за одржување на фонтаните од над половина милион евра.
Петре Шилегов преку ЈП „Водовод и канализација“ на сметка на фирмата „Хидротек“ ДООЕЛ Скопје ќе префрли 580.000 евра за одржување и набавка на резервни делови, кои властите тврдеа дека се украдени.

Власта тврдеше дека од фонтаните се украдени делови за 60.000 евра, но сега сумата што се наплаќа за одржување и резервни делови е десеткратно поголема. Колкава е вистинската штета што е причинета и дали штетата е само изговор да се реализира милионски бизнис?

Шилегов мора да одговори колку го чини Градот украдената опрема од фонтаните и кој ќе ја плати? Дополнително, дали зад кражбата стоеше бизнис-интерес за склучување договор вреден над половина милион евра за одржување на фонтаните?

Дали зад одржувањето на фонтаните се крие уште една матна зделка? Дали буџетот на скопјани, наместо за создавање нови добра, се користи за полнење сметки на фирми и поединци блиски до СДСМ?

Расипништвото мора да запре. Граѓаните мора да знаат каде заминува секој денар. Скопјани заслужуваат со нивните пари да се одржува и создава подобро хортикултурно уредување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија2 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија2 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија3 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет5 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет5 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија20 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ21 час

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија21 час

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија24 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ2 дена

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион2 дена

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Досие