Контакт

Македонија

Препораки и упатства за избрани функционери за излез и влез на државната граница

Објавено пред

Владата изготви пртокол за излез и влез на државната граница за избрани носители на јавни функции, кој произлегува од втората фаза од планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување ширење на коронавирусот, усвоен на вчерашната владина седница.

Лицата избрани носители на јавни функции, вработени во Владата и во министерствата, при излегување од државата, поради итни неодложни државни интереси (работни обврски од државен интерес) задолжително потпишуваат изјава при излез од државата за доследно придржување кон пропишаните основни превентивни мерки за:

• носење заштитна маска со избегнување допирање на лицето (очи, нос, уста) со рацете;
• често миење на рацете или дезинфекција на рацете за време на престојот надвор од државата;
• одржување физичко дистанцирање од 1,5 до 2,0 м и намалување на физичките контакти (се забранува поздравување со рацете);
• се препорачува да не се користат јавен превоз и такси во местото на престој.

Лицата при враќање во земјата спроведуваат одредени превентивни мерки од 14 дена од денот на влегувањето во државата за кој период се препорачува:
• не е потребно спроведување тестирање на Ковид-19;
• носење заштитна маска во затворен простор, а доколку се движи на јавни места и површини од отворен тип и целосно го одржува дозволеното минимално растојание од најмалку два метра од друго лице, маска не е задолжителна со внимателно избегнување допирање на лицето со рацете;
• да се ограничат на минимум личните и професионални контакти со други лица од нивната околина и надвор од неа;
• при евентуален контакт со други лица задолжително е носење заштитна маска;
• должни да се придржуваат кон упатствата за намалување на ризикот од пренесување на инфекцијата;
• често миење на рацете или нивна дезинфекција;
• избегнување физички контакт и одржување дистанца од најмалку 1,5 – 2,0 м при контакт лице во лице.

Препорака:

Мерење телесна температурата наутро и доколку е поголема од 37,2 степени или ако лицето има симптоми (треска, отежнато дишење, сува надразнувачка кашлица), се јавува телефонски кај својот матичен лекар или ја известува регионалната епидемиолошка служба (на постојните телефони за контакт на ИЈЗ и ЦЈЗ), кои ќе одлучат за понатамошниот третман. Доколку состојбата бара итна хоспитализација, се повикува итна медицинска помош или со сопствено возило во придружба на еден член на семејството ја посетува најблиската болница за Ковид-19, со претходна најава на телефон.

Македонија

(Видео) Пендаровски и грузиската претседателка положија венци на гробот на Гоце Делчев

Објавено пред

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на Северна Македонија, таа и нејзиниот домаќин, претседателот Стево Пендаровски положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје.

По завршувањето на церемонијата, претседателот Пендаровски и претседателката Зурабишвили ја посетија и спомен-собата на Гоце Делчев во црквата, каде им беше презентиран саркофагот со кој се пренесени моштите на Гоце Делчев од Софија.

Претходно, во претседателскиот кабинет, претседателот Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести ја пречека претседателката на Грузија, по што се одржаа тет-а-тет средба и пленарен состанок на официјалните делегации, а беа потпишани Спогодба меѓу Северна Македонија и Грузија за укинување на визи и Меморандум за соработка во областа на културата меѓу македонското Министерството за култура и Министерството за култура, спорт и млади на Грузија.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Објавено пред

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 15, Куманово – четири случаи, а во Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница по еден нов случај.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: шест од Скопје (61, 65, 71, 74, 76 и 80), две лица од Тетово (69 и 82) и по едно починато лице од Битола (85), Охрид (79), Куманово (55), Кавадарци (83), Гостивар (77), Кичево (72), Радовиш (62) и од Делчево (72).

Од пријавените, двајца заболени се починати во домашни услови, а другите 14 лица во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.051, бројката на оздравени пациенти е 138.370, на починати е 5.109, а бројот на активни случаи изнесува 10.572.

Прикажи повеќе...

Македонија

Две дози вакцина во Македонија примиле 23.000 граѓани

Објавено пред

Речиси 110.000 граѓани во Македонија се вакцинирани против коронавирус, а од нив 23.000 примиле две дози, информира министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој посочи дека сите граѓани што се пријавиле на vakcinacija.mk заклучно со 30 април, до 15 мај ќе добијат термин кога ќе се вакцинираат.

Филипче рече дека сѐ поголем е интересот на граѓаните што се пријавуваат на vakcinacija.mk и апелира дека тоа е најпрактичниот механизам да се стигне до соодветен термин за вакцинација.

„Во однос на процесот на вакцинација, околу 110.000 граѓани се веќе вакцинирани, од нив 23.000 се граѓани што се и ревакцинирани. Оваа динамика од 10.000 вакцинирани на ден во сите пунктови во државата продолжува и во текот на оваа недела. Денеска стигнуваат околу 10.000 вакцини на ‘Фајзер’, по 5.000 од нашиот договор и системот на солидарност од ЕУ. Според најавите, донацијата од кинеската армија треба да пристигне на 15 мај и во согласност со сите тие најави ние го правиме и распоредот за делење на вакцините во пунктовите“, изјави министерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти...

Македонија2 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија4 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија6 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија7 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет8 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет9 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет9 часа

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет9 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет1 ден

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион1 ден

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ1 ден

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 ден

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Досие