Контакт

Македонија

Производи што ќе ви помогнат да се заштитите од вируси

Објавено пред

Живееме во време кое е бурно, интензивно и непредвидливо. Ние луѓето сме преоптоварени по разни основи, а секако најмногу во поглед на нашето здравје. Затоа, длабоко сме свесни дека е тешко да се обраќаме на здравствената публика, од две причини: затоа што пазарот на лекови и додатоци во исхраната, визуелен и аудитивен е преплавен со буквално се и сешто, каде што високо интегриран здравствен и научен субјект буквално ќе се чуди како воопшто пазарот може ова да го издржи и довербата во препарати што треба се земаат е драстично намалена.

Сепак се работи за здравје и едноствно со здравјето нема компромис. Можете да купите што било со калкулација, но кога се работи за здравје нема компромис.

Хелиос Медикал е претставништво за Балканот и Југоисточна Европа за врвни германски производи од Гелита и Допелхерц.

Веќе култниот бренд CH Alpha ја освои јавноста со квалитет. И покрај сите обиди за фалсификување таа стана бренд број 1 во ортоопедијата и трауматологијата, за коскено-зглобни заболувања.

Допелхерц, веќе е извесно дека во светски рамки претставува компанија која што не ние туку свесткиот пазар ја рангира како една од светски водечките и е број 1 во Германија во областа на додатоците во медицината и фармацијата.

Во овие моменти на борба со вирусите сакаме да ви препорачаме производи кои се многу потребни во овој период.

Doppelherz Имуно актив директ

За јак имунитет! Јакиот имунитет е основа на целокупната борба за здравје. Активни компоненти – Цинк, селен, витамин Ц, хистидин. За поддршка на нормалната функција на имунолошкиот систем во сојуз со амино-киселината Хистидин.

Doppelherz Магнезиум

Витален минерал што телото не може само да го создаде. За нормално функционирање на мускулите, срцето, нервите и коските. Состав – магнезиум, фолна киселина, витамин Б1, витамин Б6, витамин Б12.

Doppelherz Витал Тоник

За целокупно витално здравје! Уникатна комбинација на полифеноли, ресвератрол и биофлавоноиди, збогатени со Б витамини, магнезиум и железо. Примена – кардиоваскуларен систем, нервен систем, јакнење на имунитетот, стрес, хроничен замор, несоница, анемија, намалување на холестеролот, снижување на високиот крвен притисок, зголемува еластичност на крвните садови.

Doppelherz Брусница + pumpkin seeds

За здрав имунолошки систем. Капсули со екстракт од брусница и семе од тиква, со витамин Ц и селен. Ја помага нормалната функција на имунолошкиот систем. Идеално решение за уринарни инфекции и воспаленија, како и при проблеми со простата.

Омега-3 масните киселини играат важна улога во здравата исхрана на срцето, за функцијата на мозокот и мрежницата.

Омега-3 масните киселини во комбинација со фолна киселина, витамин Б6 и витамин Б12 имаат позитивно влијание врз нивото на хомоцистеин и функцијата на садовите.

Doppelherz® aktiv Омега-3 има дополнителен витамин Е за заштита на омега-3 масните киселини од оксидација.

Во ера кога сме сериозно нападнати и треба да го штитиме имуниот систем по повеѓе основи, здравјето на детето мора да биде императив.

Киндер мултивитамински сируп поседува уникатна комбинација на најважните, највиталните витамини и минерали, есенцијална амино киселина Л Лизин, многу важни за растот и развојот на детето.
Значењето на овој производ што го разликува од останатите е во комбинацијата и поседувањето на Л лизин есенцијалната амино-киселина. За правилен раст и развој на детето, го зајакнува имунитетот и подобрува апетитот.

(ПР тест)

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Блокада во Скопје и протест во 20 градови за итна оставка на Заев

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска во Скопје ќе постави блокади пред Владата, пред Министерството за надворешни работи и пред Министерството за правда од 16 до 17 часот.

„Заедно со граѓаните ќе протестираме затоа што Заев ќе ја менува историјата во учебниците, за договарањето на заедничка историја со источниот сосед и тргувањето со историски личности. Заедно со граѓаните ќе му порачаме на квинслингот Заев дека доста е со распродавање и понижување на државата“, се наведува во соопштението на партијата.

Во него се додава дека пред почетокот на блокадата во 16 часот ќе биде положено цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните и на натпартиски протести во Куманово, Тетово, Крива Паланка, Македонска Каменица, Пробиштип, Свети Николе, Велес, Делчево, Кочани, Виница, Пехчево, Берово, Босилово, Неготино, Кавадарци, Кичево, Струга, Охрид, Ресен и Битола.

„Денес е денот кога треба да се порача дека дојде крај на тргувањето на идентитетот, јазикот, историјата од страна на Заев“, посочуваат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Објавено пред

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна Македонија.

Претходно, бугарскиот весник „24 часа“, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел, јави дека Данска и Холандија се двете земји кои се приклучиле кон ветото. Весникот потсети дека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, претходно напишал на „Фејсбук“ дека Бугарија има поддршка од уште најмалку две членки на Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците: Министерството за здравство ги ограбува граѓаните кои имаат изгубени членови од нивните семејства поради Ковид-19

Објавено пред

Според сите статистики, Северна Македонија е земја со најголем број на смртни случаи од Ковид-19 во регионот, и покрај бројните проблеми, многу семејства се должни да издвојат значајни средства за погребите на нивните најблиски од оваа болест, соопшти Алијансата за Албанците.

„Според информациите што ги имаме од граѓаните, разни погребални компании ја злоупотребиле ситуацијава и за нивните услуги барале од 12.000 до 35.000 денари, цена која е висока за специјална ПВЦ-пластична торба, каде што е завиткано телото на починатиот, како и лимен ковчег, врз основа на еден протокол, кој според Државниот санитарен и здравствен инспекторат НЕ ПОСТОИ.

– Зошто Министерството за здравство девет месеци дозволил вакво нешто, кога знаел дека не постои таков протокол и дозволил кражба на граѓаните?
– Во која жиро-сметка се исплатени средствата од страна на граѓаните, за ПВЦ-торбите и ковчегот со телата на починатите од Ковид-19?
– Кои се компаниите кои се договорени од страна на Министерство за здравство за кражбата на граѓаните?
Затоа бараме:
– Итно да се прекине со злоупотреба и класична кражба на граѓаните од страна на Владата и истата да подготви протокол за погребување на мртвите од Ковид-19.
– Семејствата кои се оштетени, повеќето социјални случаи, веднаш да се компензираат, и да им се враќаат украдените средства.
– Бараме одговорност и отчет од страна на мМинистерот Филипче, за оваа СКАНДАЛОЗНА ИЗМАМА, каде директно се допира во џебот и се крадат граѓаните“, се вели во реакцијата на партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Македонија2 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија3 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ4 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион4 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ5 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион5 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија6 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија7 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион7 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет7 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа20 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија21 час

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија22 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија23 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Досие