Контакт

Македонија

Радев: Се врши притисок врз Бугарија преку европските институции да го укине ветото за Северна Македонија

Објавено пред

Се врши притисок врз Бугарија преку европските институции да го укине ветото на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на националната конференција за европската перспектива за добрососедски односи меѓу двете земји.

dobivaj vesti na viber

„Се користат секакви механизми за лобирање и притисок на заднината на војната во Украина, што според европските институции е аргумент за итна интеграција на Република Северна Македонија во Европската Унија, дури и по цена на тешки компромиси во наша страна, а во име на стабилноста на Европа, се разбира, како што тие го разбираат овој проблем во Брисел“, изјави Радев, пренесе „бнр.бг“.

Изјавата на шефот на државата одекна и во бугарското Народно собрание.

Претседателот на пратеничката група на БСП, Георги Свиленски, го предупреди премиерот Кирил Петков дека нема да биде премиер доколку се откаже од ветото наметнато врз Северна Македонија.

„Доколку премиерот реши да направи нешто сам, јасно е каков е исходот – тој повеќе нема да биде премиер“.

Според Екатерина Захариева од ГЕРБ , контрадикторните сигнали што ги емитува бугарската влада ја ослабуваат позицијата на Софија:

„Ако премиерот Петков им каже дека ќе го укине таканареченото вето без Република Северна Македонија да преземе ништо, нормално е притисокот да се зголеми, така што вината е во мешаните сигнали на владата“, рече Захариева.

Атанас Михнев од Промената продолжува ја обвини ГЕРБ за европскиот притисок:

„Прочитајте текст од 26 март 2020 година од првиот онлајн Европски совет, во кој се вели дека сите европски лидери се согласиле Северна Македонија и Албанија да почнат преговори за членство во Европската Унија. На овој Европски совет присуствуваше еден поранешен премиер. Сигурен сум дека вие можете да се сетите кој беше премиер на тој датум. Разберете дека кога нашиот поранешен премиер првин рече ‘да’, а потоа рече ‘не’, нормално е да има тензија од страна на нашите партнери на оваа тема бидејќи тоа е уште еден чекор што Бугарија ја прави несигурен партнер.

Предупредување дојде и од Има таков народ. Станислав Балабанов рече: Се надевам дека премиерот и луѓето што постапија во поинаква насока од декларацијата на Националното собрание, Советодавниот совет за национална безбедност и договорот за добрососедство, навреме ќе ги ревидираат своите ставови.

Истовремено, ВМРО протестира за, како што велат, одбрана на бугарскиот национален интерес во Северна Македонија. Повод за демонстрациите е денешниот датум кога се навршуваат 119 години од смртта на Гоце Делчев.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Објавено пред

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба на фотонапонски централи.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува, седумтемина од кои двајца управители во ЕВН, биле роднински и пријателски поврзани. Успеале да убедат сопственици на приватно земјиште во Делчево да им биде откупен имотот по одредена цена, но да се согласат во документите да стои дека го подаруваат. Подарениот имот за неколку дена го продале на ЕВН за 1,5 милион евра.

„ Првопријавениот и второприjaвениот во својство на управители на ЕВН-Електрани Македонија свесно и со однапред утврдена намера со изготвување на анализи на трошоци и добивки со лажни податоци, прикривајќи суштински факти, лажно презентирајќи несоодветни земјишта како да се соодветни за намената за која се купуваат поради фактот што одредени земјишта не ги исполнуваат условите за пренамена на земјоделско во градежно земјиште и одредени земјишта се во несоодветна категоризација на земјиште за намена за која се купуваат, презентирајќи пазарни цени кои не соодветствуваат со реалните пазарни цени на земјиштата за конкретната категоризација и класа на земјишта прикривајќи го фактот дека пријавените физички лица-продавачи се меѓусебно поврзани, го довеле во заблуда Управниот одбор на ЕВН да донесе одлука за склучување договори за купопродажба на недвижен имот за изградба на фотонапонски централи“, соопшти Управата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тренчевска: Оваа Влада ги зголеми платите на вработените во градинките 36 отсто

Објавено пред

Од 2017 година и направената анализа на состојбата во градинките утврдена е очајна состојба. Се утврди недостиг на приближно 2.000 работни места, а повеќето од тие што работеа во нив беа вработени со договор на определено време. Сите тие со доаѓањето на оваа Влада добија решенија на неопределено време. Од 2018  до 2022 година вкупно оваа Влада има дадено согласности за вработување за 2.385 лица“, рече министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, одговарајќи на пратеничко прашање за состојбата со вработени во градинките.

dobivaj vesti na viber

Таа посочи и дека Министерството за труд и социјална политика има доставено барања за согласности до Министерството за финансии, што ќе претставува зголемување на бројот на вработувања, особено кај што има пензионирања, трајни откази и нови капацитети.

Министерката се осврна и на платите на вработените во градинките, кои во 2019 година оваа Влада ги зголеми 21 %, а со новата спогодба со СОНК дополнително платата на воспитувачките и негувателките ќе биде зголемена 15 % , што претставува зголемување од 36 % зголемена плата во 2022 година за разлика од времето кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт, кога платата на вработените во градинките беше зголемена едвај 4 %.

Таа рече дека сите вработувања во градинките се на товар на државата, на Министерството за труд и социјална политика, како и материјалните трошоци, како и дека со ребалансот на буџетот се предвидени и зголемувања на блок-дотациите на материјалните трошоци затоа што оваа Влада има слух и ја зема предвид состојбата на економската и на енергетската криза со која сите се соочуваме.

Исто така, се зголемуваат блок-дотациите и за нови вработувања, сè со цел опфат на што поголем број деца во предучилишните установи.

„Од почетокот на 2017 година до денес имаме изградено 69 детски градинки, со опфат на 4.300 деца. Во тек е изградбата на 28 градинки, од кои 13 ќе бидат отворени до крајот на оваа година и со тоа ќе се зголеми опфатот на нови 1.360 деца. До крајот на 2023 година ќе бидат завршени уште 15 нови градинки и зголемен опфат за нови 1.905 деца. Ова е потврда колку се инвестира во детската заштита“, рече Тренчевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Трајковски: Не е точно дека сум ја повлекол кандидатурата за претседател на НСДП

Објавено пред

Секое кандидирање и евентуално повлекување на кандидатура е лично право на кандидатот, реагира организацискиот секретар на НСДП, Кристијан Трајковски.

dobivaj vesti na viber

Тој смета дека информирањето на јавноста во негово име од страна на други членови на НСДП е манипулативно, неетичко и крајно дискредитирачко и дезинформирачко.

„Од таа причина ги информирам медиумите и јавноста дека ваквата постапка ме поттикнува уште посилно да продолжам во мојата борба за слободна и демократска НСДП. На 4 јуни, на петтиот конгрес на партијата, во согласност со Статутот на партијата, ќе се самокандидирам за иден претседател на НСДП, а информациите за повлекување на мојата кандидатура се невистинити.

Нема да дозволам да ја изневерам довербата на членовите на НСДП, како и нивната искрена желба за демократски промени во партијата и воедно ги повикувам сите делегати и членови на 4 јуни да постапат во согласност со сопствеото убедување, волја и морал и да имаме вистински демократски конгрес, кој на крајот ќе нè обедини во водењето на партијата“, порача Трајковски.

Претходно, НСДП преку соопштение информира дека Трајковски ја повлекол својата кандидатура за претседател на партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија38 минути

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што...

Македонија2 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ3 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа3 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа7 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа7 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа7 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија17 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија18 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет20 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија22 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет24 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...