Контакт

Македонија

Регистрирани нови 75 случаи на Ковид-19 и две починати лица

Објавено пред

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 937 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 11 реинфекции. Регистрирани сe 60 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 2.068.585 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.748, бројот на оздравени пациенти е 303.065, на починати е 9.318, а бројот на активни случаи изнесува 365.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147487, Активни 257
Куманово 16685, Активни 7
Битола 15730, Активни 31
Прилеп 14224, Активни 6
Тетово 13489, Активни 7
Кавадарци 10700, Активни 8
Велес 9802, Активни 2
Гостивар 9616, Активни 3
Охрид 8944, Активни 8
Штип 8085, Активни 8
Струмица 8080, Активни 5
Кичево 5654, Активни 2
Кочани 5103, Активни 6
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4425, Активни 1
Неготино 3700, Активни 2
Ресен 2751, Активни 0
Свети Николе 2637, Активни 1
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

Македонија

Ковачевски: Пратеник вчера снимаше пратеничка во деколте

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски од собраниската говорница посочи дека пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој не го именуваше, вчера ја снимал пратеничката Снежана Калеска – Ванчева на 15 сантиметри од нејзиното деколте. Ова го кажа на седницата за пратенички прашања, од каде постави прашање и што ќе и прави на снимката.

dobivaj vesti na viber

„ Кревање на тензии не одговараат на никого. Свесен е народот за деструкцијата која произлегува единствено во опозицијата. Само снимките ако се погледнат од вчерашниот ден, на кои претседателката на Законодавно-правната комисија од пратеник кој во моментов ми се смее со мобилен телефон ја снима на 15 сантиметри од нејзиното деколте. Не знам што ќе и прави на таа снимка“, кажа Ковачевски.

Расправата во салата била тензична дотаму што, пратеникот Бајрам Кадрија од ДУИ го држи и штити микрофонот на кој зборува Калеска – Ванчева, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да го исклучат за да не се прогласи крај на седницата, бидејќи според нив, таа не била ниту започната.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски и Николоски се расправаа за животот во Македонија

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски и пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ расправаа дали во Македонија се живее добро. На ова прашање од Николоски нема конкретен одговор, туку објаснување од Ковачевски за успешните политики на Владата. Николоски не беше задоволен од одговорот и одново го постави прашањето, на кое и по вторпат не доби конкретен одговор.

dobivaj vesti na viber

„ Македонија се соочува со национална катастрофа, негирање на традиција, култура, традиција, народ. Македонија направи голем компромис и го промени и името на државата. Како да не е тоа доволно имаме и економски пустош, а на основните производи некаде е над 100 проценти, електричната енергија поскапува. Секоја недела има поскапување на горивото. Дали во Македонија се живее добро?“, праша Александар Николоски.

Ковачевски одговори што се е направено откако СДСМ ја презеде власта.

„ Јас ќе ви дадам споредби, па вие ќе ми кажете кога се живеело подобро. Минималната плата е зголемена 100 проценти во нашиот мандат. Сите вие ме критикувавте зошто застанав зад зголемување на минималната плата. Дури економистите од ВМРО-ДПМНЕ јавно кажуваа да не се качува минималната плата. Просечната плата е качена. Затоа што субвенционирањето е поради повисоко платени работни места. Во сите ТИРЗ зони сите плати се над просечната плата. Ако зборуваме за младинската невработеност таа беше 47 проценти сега е дојдена на 28 проценти. Сите активности а гаранции, обуки, се во таа насока. Тоа сега го гледаме. Во светот има највисока инфлација по Втората светска војна. Имаше и зголемување на пензиите. Порано на пензионерите им беа зголемувани пензиите еднократно пред избори. Воведовме методологија“, кажа Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани се 148 новозаразени со коронавирус, има едно починато лице

Објавено пред

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 93, Битола – 11, Куманово – 9, Прилеп – 6, Кавадарци и Кочани – по 5, Тетово – 4, Кичево – 3, Велес и Неготино – по 2, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка, Пробиштип и Богданци – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (148), регистрирани се 40 реинфекции.

Регистрирани сe 45 оздравени пациенти од: Скопје – 35, Куманово, Битола и Кавадарци – по 2, Прилеп, Кочани, Тетово и Гостивар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирано е едно починато лице од Скопје (84г), починат на ден 27.06.2022 во болнички услови.

Направени се 1.261 тестови преку: ИЈЗ-156, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-17, Биотек-124, Систина-53 лабораторија Лаор-26, Синлаб-4, Ремедика-10, Плодност-4, Генеа-18, Никоб Лаб-47, ВФВ Медикал-285, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 286.

Досега во земјата се направени вкупно 2.080.874 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.856, бројот на оздравени пациенти е 303.783, на починати е 9.323, а бројот на активни случаи изнесува 750.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148170, Активни 452
Куманово 16737, Активни 21
Битола 15792, Активни 43
Прилеп 14257, Активни 24
Тетово 13522, Активни 26
Кавадарци 10740, Активни 31
Велес 9825, Активни 16
Гостивар 9625, Активни 9
Охрид 8995, Активни 43
Штип 8106, Активни 14
Струмица 8098, Активни 14
Кичево 5665, Активни 7
Кочани 5118, Активни 14
Струга 4738, Активни 5
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3711, Активни 11
Ресен 2760, Активни 5
Свети Николе 2641, Активни 1
Радовиш 2533, Активни 2
Крива Паланка 2421, Активни 2
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1682, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1269, Активни 1
Богданци 1024, Активни 2
Кратово 967, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив тоа што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 членови на движењето ПКК и Фето, кои ги смета за...

Македонија20 минути

Регистрирани се 148 новозаразени со коронавирус, има едно починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.261 тестови,...

Македонија1 час

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија2 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет3 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа3 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа5 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет5 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт15 часа

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет16 часа

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа17 часа

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет18 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија19 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија21 час

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија21 час

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија23 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија1 ден

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион1 ден

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија1 ден

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...