Контакт

Македонија

Регистрирани 353 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 3.162 тестирања, а регистрирани се 353 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 174, Прилеп – 42, Битола – 27, Кавадарци – 22, Куманово и Велес – по 13, Валандово – 9, Охрид – 8, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 6, Тетово – 5, Кочани – 4, Свети Николе и Радовиш – по 3, Штип, Струмица, Крива Паланка и Богданци – по 2, Гостивар, Делчево, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 235, Битола – 39, Прилеп и Куманово – по 26, Охрид – 20, Кавадарци – 15, Струмица – 13, Кочани – 11, Велес, Берово и Демир Хисар – по 7, Радовиш и Штип – по 6, Гевгелија, Крива Паланка и Кратово – по 4, Тетово – 3, Кичево, Свети Николе, Делчево, Струга, Ресен, Виница и Пробиштип – по 2, Валандово, Неготино и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 3 од Скопје (67, 87 и 91) и по едно од Кавадарци (62), Кочани (69), Куманово (75), Струмица (78), Тетово (78), Велес (80) и Охрид (80). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 19.11 до 7.12.2021 година. Починатите лица се од Гевгелија (1), Скопје (1), Кочани (1) и Дојран (1). Тие се на возраст од 71 до 88 години. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно во болнички услови.

Направени се 3.162 теста преку: ИЈЗ – 296, ЦЈЗ Скопје – 91, ЦЈЗ Битола – 73, ЦЈЗ Прилеп – 54, ЦЈЗ Тетово – 12, ЦЈЗ Куманово – 66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 14, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 1, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 69, „Авицена“ – 160, „Биотек“ – 159, „Систина“ – 76, лабораторија „Лаор“ – 132, „Синлаб“ – 32, „Ремедика“ – 25, „Плодност“ – 43, „Генеа“ – 10, „Никоб лаб“ – 283, „ВФВ медикал“ – 64, „Ели медика“ – 68, „Ројал медика“ – 35, „Спектра-ММ“ – 14, „Рапид лаб“ – 6, „Жан Митрев Струмица“ -15, „Нова лаб дијагностика“ – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.361.

Досега во земјата се направени вкупно 1.507.103 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.843, бројот на оздравени пациенти е 206.661, на починати е 7.754, а бројот на активни случаи изнесува 5.428.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 96.308, Активни 2.650
Куманово 13.018, Активни 156
Тетово 11.379, Активни 86
Прилеп 10.506, Активни 352
Битола 8.987, Активни 445
Гостивар 8.082, Активни 22
Велес 7.411, Активни 176
Кавадарци 7.212, Активни 257
Штип 6.657, Активни 95
Охрид 6.611, Активни 209
Струмица 6.187, Активни 110
Кичево 4.261, Активни 61
Кочани 4.065, Активни 91
Струга 3.915, Активни 27
Гевгелија 2.846, Активни 81
Неготино 2.600, Активни 50
Свети Николе 2.138, Активни 42
Крива Паланка 1.922, Активни 54
Ресен 1.776, Активни 52
Радовиш .1773, Активни 57
Берово 1.470, Активни 35
Дебар 1.456, Активни 0
Делчево 1.440, Активни 80
Виница 1.164, Активни 13
Пробиштип 1.130, Активни 21
Валандово 977, Активни 41
Кратово 783, Активни 20
Богданци 659, Активни 28
Демир Хисар 624, Активни 40
Крушево 597, Активни 23
Македонски Брод 512, Активни 15
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 424, Активни 25
Пехчево 355, Активни 6
Дојран 172, Активни 6

Македонија

Телефонски разговор на Османи за ситуацијата во Украина со советник на Стејт департментот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес остварил телефонски разговор со Дерек Чолет, советник на Стејт департментот на САД.

Од МНР информираат дека соговорниците размениле мислења за актуелната безбедносна состојба во Европа и актуелните случувања во и околу Украина.

„Беше изразена заемна поддршка за суверенитетот, територијалниот интегритет и неповредливоста на границите на Украина, повлекувајќи ја важноста од заштита на човековите права. Воедно, соговорниците ја истакнаа значајноста од заеднички пристап кон актуелните безбедносни предизвици и упатија повик за деескалација на состојбите во интерес на европската сигурност“, се наведува во соопштението за разговорот.

Во тој контекст, биле поздравени напорите на меѓународните партнери и заложбите во рамки на НАТО и ОБСЕ за смирување на состојбите и зачувување на мирот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачевски и Петков со порака да се охрабри соработката во високото образование

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега Кирил Петков како дел од програмата на официјалната посета на македонската Влада го посетија државниот универзитет „Св. Климент Охридски“ во Софија.

„Највисоки претставници на Универзитетот ‘Св. Климент Охридски’ и на Економскиот факултет ги запознаа гостите со заедничката програма на Универзитетот ‘Харвард’ од САД со софискиот државен универзитет, за магистерските студии на Економскиот факултет, на која гостин професор е и премиерот Петков“, се наведува во соопштението.

За време на посетата на Универзитетот, премиерите Ковачевски и Петков оствариле куса средба и со ректорот Анастас Герџиков, на која, меѓу другото, станало збор и за заедничкиот интерес на двете влади да ги охрабрат комуникацијата и соработката меѓу државните универзитети во Северна Македонија и Бугарија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Ветинг за директорите на јавните претпријатија

Објавено пред

Град Скопје почна постапка на (проверка) ветинг за поставените директори на јавни претпријатија, нагласи скопската градоначалничка Данела Арсовска.

„Ќе има нулта толеранција за корупцијата. Ова е системска мерка за елиминирање на можностите за корупција во рамките на Градот и спречување на каков било судир на интереси. Денеска, овој процес почна со директорите на јавните претпријатија, а ќе продолжи со раководителите на секторите“, посочи градоначалничката.

Секој од директорите веќе пополнил анкетен лист до државната Комисија за спречување на корупцијата и потпишал изјавата за непостоење судир на интереси во нивната работа.

Според Арсовска, овој процес ќе биде пракса за секое лице што аплицира за позиција или унапредување.

„Град Скопје на овој начин почна активно да работи на подобрување на интегритетот на локалната самоуправа. Ова е строг процес на проверка за да се утврди соодветноста за вработување или унапредување на работната позиција“, додава градоначалничката, на која спроведувањето на процесот на ветинг ѝ беше едно од предизборните ветувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа3 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија5 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија7 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија7 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија7 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија8 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет8 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија9 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет9 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија9 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет10 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет11 час

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет11 час

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија22 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија24 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет1 ден

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Досие