Контакт

Македонија

Ременски до Русковска: Ве победив на суд, сакале тоа да го признаете или не

Објавено пред

„Обвинителке…, јас ве победив на суд, сакале вие тоа да го признаете или не!“

dobivaj vesti na viber

Ова ѝ го порача експратеничката Фросина Ременски на Вилма Русковска откога обвинителката порача дека не треба да ја напаѓаат бидејќи таа го водела случајот против неа и други високи функционери. Ременски потсети на претресите во нејзинот дом поради случајот „Меѓународен сојуз“ за кој од почетокот на судењата тврдеше дека е незаконски и сега побара од Русковска да ги тргне рацете од Кривичниот суд, каде што, според неа, се заканувала, внатрешната контрола на МВР гонела укажувач, Граѓанскиот суд, каде што се заканувала, Апелација, каде што секојдневно, според Ременски, биле упатувани суптилни закани.

„Како јавен обвинител самите ги погазивте суверенитетот и независноста на државата и нејзините институции, а имате обврска да ги штитите! Од позицијата што ја имате во моментот, знаејќи дека писмото е само за домашна ‘патриотска’ употреба и за кревање на вашиот одамна пропаднат рејтинг, се осмеливте без срам да повикате на меѓународен кривично-правен интервенционизам во кривични постапки за кои вие и судот имате одговорност. Клеветнички го рушите угледот на државата, Владата и на институциите преку свесна и безобразна генерализација дека сите се криминалци, а само вие сте светица и борец против криминалот. Ова е патологија, обвинителке! Следниот пат кога ќе решите да го земете во уста моето име и презиме, бидете спремни дека нема да Ве персирам како во ова јавно обраќање. Бидете свесни и спремни дека не можете сосила да замолчите правдољубив човек во битката што Вие ја водите на погрешната страна“, порача Ременски.

Ременски смета дека има право да ѝ одговори на Русковска бидејќи, според неа, во обраќањето кон странските фактори се повикува на угледот и честа што ги научила од своите родители, а неа неосновано ја обвинила и поставила како таргет за јавен отстрел.

„Тој мој углед и авторитет Вие го ставивте во обвинение и го поставивте како таргет за јавен отстрел, подвивање, говор на омраза и насилство. Го внесовте во судницата, во која се срамев од Вашиот дилетантизам, со кој клеветевте без докази преку протурање невистини за создаваање јавен впечаток и пропаганда за вина. Кога сме кај родителите, обвинителке, од кои сте учеле за чест и поштење… И јас научив многу од моите родители, обвинителке. Татко ми не загина од бугарски куршум, не беше обвинител што ќе ја бутне ќерка му во обвинителство. Мојот татко беше угледен мајстор и чесен човек од најстарата градска фамилија во Крива Паланка. Почина среде судскиот процес во кој Вие ме втурнавте со Вашата зланамера. Се бранев од вербалните куршуми со кои стрелавте секој ден на сите страни. Од татко ми научив многу затоа што како шнајдер и стечаен работник со години се мачеше со неправдите и лоповлукот од приватизацијата, кои со мајка ми ги остави на улица додека бев студент – студент на генерацијата. Да… од таа приватизација и таа олигархија на која Вие денес ѝ слугувате и ја третирате како зашитена сибирска мечка. Додека ние – децата на стечајците и работничката класа – со мака се бориме против неправдите и криминалот на тие тридеценски заштитени мечки, вие, обвинителке, избравте да им слугувате без грам срам! И, да, и јас нема да дозволам личности како тебе, обвинителке, да фрлаат клевета и дамка на мојата макотрпно градена универзитетска кариера, која произведе 18 генерации студенти што работат и во Вшите истражни центри со кои раководите .. и, за жал, извршуваат незаконски наредби издадени од вас лично. Зар не ви е срам безобразно се криете зад тие млади луѓе, кои имаат години работа пред себе и зборуваат во какво заробено (од вас) обвинителство работат?“, прашува Ременски.

Експратеничката тврди дека злонамерно била ставена како дел од обвинението за „Меѓународен сојуз“ за да се пофали дека гони високи функционери.

„Европските институции и амбасадите знаат дека обвинителот и Обвинителството се страна во секоја кривична постапка; дека треба да се водат од начелото на правичност и законитост, пресумцијата на невиност и да го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата во постапката, да ја заштитат тајноста на предистрагата и на истрагата, да не прејудицираат вина додека надлежен суд не ги утврди аргументите на двете страни, да не се служат со недозволени средства за изнуда на признание или лажен исказ, да не кокетираат со медиумите во пласирање полувистини заради пропаганда и да не влијаат на институциите преку наметнување перцепција и суд на вина додека пред судот не се докаже тоа. Сите ваши злоупотреби јас ги докажав на суд, обвинителке – суд пред кој Вие изгубивте со Вашата импровизација и (зло)намера. Поднесував претставки и пријави и сѐ што ми стоеше на располагање (според закон) да го докажам тоа што во мал дел хартија го напиша како извештај Републичкото јавно обвинителство за Вашето постапување во УФП. Но, има разлика, обвинителке, затоа што тогаш под Ваш притисок и закани не дозволивте да се утврди Вашата злоупотреба на службената положба и доведувањето во заблуда на судот со пласирање невистини информации за претресот“, додава Ременски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ: Со советничката листа на СДСМ за европско Тетово, за еднакви и подобри услови за живот

Објавено пред

Од партијата на власт потсетуваат дека Тетово на 20 август избира членови на новиот совет, тело кое има важна улога и големо влијание за функционирањето и иднината на општината и претставува силен коректив на работата на градоначалникот.

dobivaj vesti na viber

„Советничката листа на СДСМ и коалицијата, предводена од носителот Глигорије Стојановски е составена од докажани, угледни и чесни личности подговтени да работат за своите сограѓани, за Тетово да се развива, да ги користи сите свои потенцијали за да обезбеди еднакви и подобри услови за живот и работа на сите граѓани“, велат од СДСМ.

„Општина Тетово да го задржи правецот по кој се движи изминатиот период, кога се реализирани бројни проекти важни за граѓаните меѓу кои се издвојуваат нов затворен пливачки базен, реконструкција на регионалниот пат Тетово – Попова Шапка од 18,2 км, изградба на нов објект за ОУ Наим Фрашери во Мала Речица, изградба на филтер станица на водоснабдителен систем во Тетово, изградба на дел од булевар Видое Смилевски Бато во Тетово, набавка на 5 автобуси за јавен транспорт, реконструкција на СОУ Кирил Пејчиновиќ. Тетово денеска е град кој живее во духот на мултикултурализмот, град во коj се отвораат нови работни места, град кој дава еднакви шанси за секого, град каде ќе се произведуваат европски брендови“, се посочува во соопштението од страна на СДСМ.

СДСМ, дополнуваат од таму е сплотен, обединет за нови успеси, за политики и мерки што носат придобивки за граѓаните.

„Се залагаме за европско Тетово. Затоа на 20 август масовно гласајте за бројот еден, за советничката листа на СДСМ и коалицијата“, е истакнато во дописот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата платила 6,5 милиони евра казна за неискористен кредит, тоа покажува колку се некадарни

Објавено пред

Ковачевски пред неколку недели говореше за изградба на пругата кон Бугарија, а пропуштил да каже дека поради неспособноста на неговата влада, Македонија ќе плати 6,5 милиони евра казна за нереализирани средства поради неискористување на заем за изградба на пругата Бељаковци – Крива Паланка, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Или не му кажале на Ковачевски каква штета е направена или тој не разбрал. Имале одобрени средства на располагање, а не ги искористиле нешто да направат за својот народ и својата држава и тоа доволно говори за отсуството на капацитет, кадарност и одговорност на оваа власт. Веројатно владата на Ковачевски може да конкурира за најштетна влада во светот, да позајмиш пари, да не изградиш ништо и згора на се да платиш камати и казни во износ од 6,5 милиони евра! А со тие пари можеше да се изгради училиште, детски градинки, патишта, канализации и други проекти“, се посочува во нивната реакција.

За ваквата штета по буџетот, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, треба да понесе одговорност или Ковачевски, или Бочварски како ресорен министер или друг надлежен за реализацијата на овој проекти и овој кредит.

„За жал, на владата на Ковачевски и СДСМ три нацртани овци да им дадеш да ти чуваат, една ќе изгубат, една ќе украдат, а третата ако имаш среќа ќе си ја вратиш“, се додава во дописот од оваа партија.

Потсетуваат, како што велат, дека владата на СДСМ изгуби 14 милиони евра од Европската банка за изградба на штипската болница, кои беа стопирани како казна за тоа што ништо не се градело цели 4 години.

„И сега поради СДСМ нема нова штипска болница, која требаше да биде капитален објект во здравството. Оваа штетност и криминогеност на власта на СДСМ е епска. Што поскоро падне оваа власт толку подобро за Македонија. Затоа е потребно соочување со народот, за да се соочат со казната за сите штетни и неодговорни политики“, се дополнува во писмената реакција од партијата на Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Табановце и Пелинце се чека околу еден час на Богородица околу 40 минути

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

dobivaj vesti na viber

На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути.

На ГП Табановце и ГП Пелинце се чека околу 1 часа за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни работи (асфалтирање) сообраќајот е во прекин помеѓу 10:00 и 16:00 часот. Работите се изведуваат само во работни денови.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 минути

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа29 минути

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...

Европа41 минута

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен...

Европа58 минути

Кукасти крстови нацртани на повеќе од 80 автомобили во Берлин

Непознати сторители нацртале кукасти крстови на десетици автомобили во југоисточниот дел на Берлин, објави германски „Билд“. „Од четвртокот ни се...

Европа1 час

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа13 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа15 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија16 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ17 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион18 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија19 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија23 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион24 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа1 ден

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија1 ден

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет1 ден

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија2 дена

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија2 дена

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...