Контакт

Македонија

Реновирани блоковите В и Г во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, заедно со министерот за образование и наука, Арбер Адеми, и со директорот на Државниот студентски дом, Дарио Николовски, направија увид во завршените работи за реновирање на блоковите В и Г во Студентскиот дом „Гоце Делчев“.

Во овој студентски дом е завршено реновирањето и комплетно се уредени студентските соби со капацитет за 600 студенти, во кои се вградени нови тоалети, поставени системи за видеонадзор и за превенирање од пожари, а во завршна фаза се активностите за целосно уредување на дворот. Се поставуваат нови клупи, осветлување, високо и ниско зеленило, паркинзи за велосипеди, рампи за контрола на влез и излез и е обезбеден пристап за специјални возила.

„Владата предводена од СДСМ и од коалицијата уште на стартот на својот мандат во 2017 година почна сериозни и системски инвестиции за подобрување на ученичкиот и студентскиот стандард и за овозможување подобри услови за студентите, за нивното секојдневие во студентските домови. Младите, учениците и студентите, се иднината на државата и затоа е потребно постојано да се вложува во нив. Најодговорно презедовме темелни иницијативи во таа насока и продолжуваме со мерките кои значат подобри услови, повисок стандард, односно подобар живот за сите млади во нашата земја“, истакна Спасовски во изјавата за медиумите.

Премиерот соопшти дека покрај комплетираното реновирање на блоковите В и Г во „Гоце Делчев“, се работи и на големото реновирање на зградите 1 и 2 во студентската населба „Стив Наумов“, како и на уредувањето на заедничките простории за обуки и дружење на студентите во „Кузман“.

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми, нагласи дека Владата води континуирана грижа за унапредување на студентскиот стандард.

Директорот на Државниот студентски дом, Дарио Николовски, потенцираше дека во пакетот промени за подобар студентски стандард и за пресврт на квалитетот на студентското живеење значајни и квалитетни промени се направени во исхраната во студентските ресторани.

Во таа насока е и новото законско решение за субвенциониран оброк за сите редовни студенти кои се на додипломски студии на државните, но и на приватните универзитети во нашата држава.

Субвенцијата изнесува 2.400 денари месечно или 120 ден. дневно и ќе биде на товар на државниот буџет, а ќе се исплаќа на давателите на услуги во рестораните кои што услужиле студент.

Во изјавите за медиумите беше нагласено дека Владата и Министерството за образование и наука остануваат фокусирани на политиките за поддршка и за подобар стандард на младите и студентите, за создавање услови да се образуваат во земјата и да ги препознаат и прифатат можностите за да го дадат својот придонес за развојот и напредокот на нашата земја.

Македонија

Силјановска-Давкова: Ќе донесеме 4 милијарди инвестиции и ќе ги покачиме платите 25 отсто

Објавено пред

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, носител во Изборната единица 1 од ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше во посета на Сопиште, од каде што истакна дека СДСМ го избриша македонскиот идентитет, се откажа од правото на самоопределување, а од државата направија хибриден режим и најнепосакувана дестинација во Европа.

Силјановска потенцира дека со СДСМ во Македонија нема парламентарна демократија, нема независно судство, нема право и правда и нема функционална држава бидејќи без ефикасни политики, не може да функционира државата.

„Државата ја направија руина, а држава ако не е стабилна и без институции, не е држава, држава во која доверба во судството имаат одвај 3 отсто граѓани – не е држава, држава во која врвот на Јавното обвинителство, односно СЈО, е синоним за корупција, е држава пред пропаѓање и како таква во извештаите ја водат како хибриден режим“, рече Силјановска.

Токму затоа таа посочи дека има шанса да се обнови тоа што остана, но за тоа е потребна промена на власт. Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта, ќе работи на обнова на Македонија за младите да останат во државата и за таа цел ќе се донесат најмалку 4 милијарди странски и домашни инвестиции, ќе се покачат платите 25 отсто, пензиите 20 отсто, а за младите до 29 години при нивното вработување бизнисот ќе биде ослободен од давачки.

„Овие луѓе се однародени, живеат во свој свет, кој не е ист со нашиот. Друг народ не се наоѓа, ама власт друга може да се најде. 15 јули, нивниот црн ден, ќе биде македонскиот светол ден“, нагласи Силјановска-Давкова.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Објавено пред

Игор Јанушев, носителот на листата на Изборната единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, денеска, во посета на општина Делчево, ја посети текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево.

Јанушев посочи дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на подобрување на животниот стандард на граѓаните, повисока стапка на економски раст, креирање нови високоплатени работни места, зголемување на платите и стандардот на работниците, пораст на домашните и странските инвестиции, но и зголемување на извозот.

Јанушев вели дека со проектот „Обнова на Македонија“ се обврзуваат на системска, аналитичка, институционална, финансиска и логистичка и друг тип државна поддршка за македонските извозни компании и нивна промоција за настап на странски пазари, како и формирање таканаречени извозни промотори за поддршка на извозот на домашните компании и производи на нови пазара во светот.

„Ја посетивме текстилната фабрика ‘Витекс’ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на реализација на повеќе проекти, кои се однесуваат на оваа гранка, а кои ќе потпомогнат во модернизација и подобрување на извозните перформанси“, истакна Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески од Аеродром: 10. е глас за искористување на нашата последна шанса за достоинствен живот

Објавено пред

Граѓаните од Аеродром гласно ги искажаа своите проблеми со кои се соочуваат со години. Големи се незадоволството и разочараноста од политиките на сегашниот владин состав. Сакаат промени, и тоа промени што ќе донесат подобар, достоинствен живот за нив и нивните најблиски, истакна Петар Богојески, носител на листа во ИЕ 1.

„Денеска, заедно со мојот тим од Македонски концепт го посетивме Аеродром, каде што разговаравме со тамошните граѓани. Маката на граѓаните ја гледам во секоја нивна црта од изнемоштените лица. Нашиот народ веќе нема верба во државата. Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години. Нашиот живот не е импровизација, да не дозволуваме други да ни го водат, затоа што граѓаните се тие што ги трпат последиците“, вели Петар Богојески од Македонски концепт.

Македонски концепт е тука да ги чуе проблемите на граѓаните и заедно со нивните сугестии да се реализираат политики, кои ќе значат живот за секој граѓанин одделно. Живот во фер општество и граѓанска држава, држава во која приоритетите на граѓаните ќе бидат пред личните приоритети на политичарите, држава без етнички партии, слободни граѓани, правда и сигурност за секого, ефикасно здравство, образование, држава на народот.

„Гласот за 10. е глас за промена, глас за одговарање за неисполнување политички ветувања, за следење на имотот на политичарите, за пратеници што ќе работат волонтерски, а не за плата, за проектот 1,5 милијарда евра за обесштетување на граѓаните од процесот на транзиција. Да почнеме да ги менуваме нештата на подобро и да ја вратиме државата во рацете на граѓаните. 10. е глас за искористување на нашата последна шанса за достоен живот“, порача Богојески.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија4 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа5 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија5 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ6 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет7 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија7 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет8 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија8 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија8 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион9 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа9 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет10 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија10 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет11 час

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија11 час

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион12 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија23 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет1 ден

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт1 ден

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Досие