Контакт

Македонија

РСБСП со совети до тинејџерите како да бидат одговорни возачи

Објавено пред

Имајќи го предвид фактот дека сообраќајните незгоди се водечка причина за смрт и повреди кај младите лица, родителите со право се загрижени дали нивните деца ќе бидат добри и одговорни возачи. Иако не постои апсолутна гаранција, сепак РСБСП ќе се обиде со неколку предлози да ви помогне да придонесете вашето дете да биде безбеден и одговорен возач.

• Бидете позитивен пример од кој вашето дете треба да учи. Децата и тинејџерите најчесто и најлесно учат преку примери. Студија спроведена од safekids.org покажува дека најголемо влијание врз однесувањето на тинејџерите во сообраќајот имаат нивните родители. Ако тинејџерите ги видат родителите да пишуваат пораки и да возат или да возат под дејство на алкохол, ќе претпостават и ќе изградат став дека тоа е прифатливо однесување во возењето.
За да бидете сигурни дека вашето дете тинејџер учи безбедни и паметни возачки навики, како родител треба да се поставите како добар и позитивен пример. Еве ги основните работи што треба секогаш да ги имате предвид:
– Секогаш ставајте сигурносен појас – без разлика колку далеку возите;
– Почитувајте ги правилата за ограничување на брзината;
– Почитувајте ги сите сообраќајни знаци;
– Никогаш не возете под дејство на алкохол;
– Не користете мобилен телефон додека возите и др.

• Поставете лични стандарди и принципи на однесување во сообраќајот и секојдневно почитувајте ги:
– Бидете трпеливи и толерантни во сообраќајот;
– Почитувајте ги пешаците и велосипедистите;
– Бидете внимателни каде паркирате;
– Правете почести паузи за одмор кога патувате на подалечна дестинација;
– Не консумирајте храна зад воланот;
– Секогаш кога ќе седнете во возилото, проверете го и наместете го ретровизорот;

– Немојте постојано да ја менувате музиката или радиоканалот додека возите и не пуштајте премногу гласна музика додека возите;
– Бидете грижливи за вашиот автомобил и за неговата техничка исправност.

• Бидете сигурни дека вашето дете ги знае опасностите и последиците од неодговорното возење. Пред вашето дете да ја добие возачката дозвола, разговарајте со него и укажете му за можните последици од неодговорното учество во сообраќајот. Разговарајте со него и укажете му како и од кого да побара помош и како да се однесува во случај на несакана ситуација.

• Ограничете го бројот на патници во автомобилот. Истражувањата покажуваат дека ризикот од сообраќајни незгоди се зголемува кога тинејџерите се возат со други тинејџери во автомобилот. Одвлеченото внимание и желбата за докажување пред другите често ги наведува младите возачи на погрешно однесување во сообраќајот. Затоа, додека вашето дете не демонстрира зрелост, разговарајте со него, поставете правила и ограничете го бројот на патници во возилото на еден или двајца. Иако оваа мерка може да предизвика негодување кај вашето дете, верувајте дека еден ден ќе сфати дека тоа било направено за негово добро.

• Бидете информирани. Како родител, сѐ додека вашето дете е тинејџер и возач почетник, секогаш треба да знаете каде оди, со кого се дружи и како се однесува во сообраќајот. Кога тргнува на пат на подалечна дестинација, треба да знаете каде оди, по која рута и кога се очекува да пристигне на посакуваната дестинација. Замолете го по пристигнувањето да ви пише или да ви јави и да ве извести дека пристигнало безбедно. Во случај на незгода, ќе знаете кој пат да го проверите и кога треба да почнете да се грижите.

• Поставете „полициски час“. Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, возач-почетник на моторно возило не смее самостојно да управува возило во патниот сообраќај во периодот од 23.00 часот до 05.00 часот. Возењето во текот на ноќта може да биде опасно дури и за искусни возачи. Во ноќните часови младите често консумираат алкохол и затоа додека вашето дете не изгради свест и додека не демонстрира зрелост, бидете сигурни дека ја почитува оваа законска одредба.

• Доверете му одговорност на вашето дете. Една од грешките што ги прават родителите е тоа што грижата за полагање возачки испит ја земаат за своја. Дозволете му на вашето дете самостојно да одбере автошкола и не правете му притисок кога и како ќе го положи возачкиот испит. Едноставно, само објаснете му дека тоа е негова одговорност и дека мора да биде комплетно подготвено и теоретски и практично за да добие право за управување моторно возило. На тој начин вашето дете ќе знае дека одговорноста пред сè е негова и лична, а не на родителите или на некој друг.

• Најважно од сè: Не отстапувајте му го на користење семејниот автомобил сè додека не добие возачка дозвола од соодветната категорија. Како родител секогаш треба да демонстрирате карактер и почитување на законот доколку сакате тоа да го прави и вашето дете. Затоа, не прифајќајте никакви објаснувања, оправдувања и ветувања и никогаш не согласувајте се да му го отстапите семејниот автомобил без да положи возачки испит. За да го намалите притисокот што може да биде континуиран и силен, понудете му опција да се подготви и да почне да учи и да полага за возачка дозвола.

Имајќи го предвид фактот дека според Светската здравствена организација, во просек, годишно, на светско ниво, околу 400.000 млади лица го губат животот во сообраќајни незгоди, односно околу 1.100 млади животи секој ден се губат на патиштата во светот, неминово се наметнува прашањето и за родителската одговорност.

„Родителска обврска е да ги воспитуваме и едуцираме децата да бидат вредни и чесни, да ги учиме на култура и толеранција, на почит и самопочит, но исто така родителска обврска е да ги учиме да бидат одговорни учесници во сообраќајот и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, секогаш и секаде, затоа што сообраќајот е многу сериозен извор на опасности и закани за животот и здравјето на младиот човек. Бидете одговорен родител и помогнете му на вашето дете да биде одговорен возач“!, апелира РСБСП.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Бранко Јаневски ги повикува граѓаните да гласаат на референдумот

Објавено пред

Од

Претседателот на Социјалдемократската партија на Македонија – СДПМ, Бранко Јаневски, го повикува своето членство да излезе и да гласа на претстојниот референдум и во исто време, со истиот став, им се обраќа и на сите граѓани на Република Македонија.

,,Социјалдемократската партија на Македонија – СДПМ разгледувајќи го прашањето за тоа во кој правец треба да продолжи да се движи Република Македонија, по длабоките анализи на сите тела на партијата заклучи дека на референдумот закажан за 30 септември се определува ЗА за членство во ЕУ и во НАТО и кон тие цели и за прифаќање на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција”, соопшти партијата. Според Јаневски, евро-атланските интеграции се програмски содржини на СДПМ и перспективи за земјата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николоски: СДСМ преку Собрание се обидува да направи фалсификат на самиот ден на гласање

Објавено пред

Од

Во рамки на теренските активности што ги има ВМРО-ДПМНЕ поврзани со претстојниот референдум, денес сме во општините Центар и Сопиште. На средби со граѓаните каде што дискутираме околу актуелната состојба, пред сè поврзана со штетниот и капитулантски договор од Преспа за преименување на Македонија и македонскиот народ. Она што го забележивме е дека прво, власта реши да дискутира за сè освен за содржината на договорот. Второ, бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат аргументи и дека ниту е зачувано името на државата, ниту е зачуван македонскиот национален идентитет. А од друга страна, немаме никакви гаранции за понатамошна интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ, изјави Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, факт е дека одбегнуваат да ги прикажат на јавноста уставните амандмани иако тие се суштината и срцето на договорот.,,Следна работа што ја забележуваме е дека се оди во акт на една нервоза и паника во последниве денови, со силни притисоци кон луѓето за да излезат да гласаат онака како што власта очекува. Се прави притисок врз јавната администрација, се прави и притисок врз приватниот бизнис и тој притисок е сè поочигледен и сè поголем.

За среќа на Македонија, наидуваат на силен отпор меѓу граѓаните. Последното што навистина загрижува се идеите да се направи фалсификат на самиот ден на гласање, затоа што Собранието не дозволи да има официјални набљудувачи од страна на политичките партии коишто би можеле да реагираат на евентуални неправилности. Но, и тоа нема да помине имајќи предвид дека граѓаните се организираат да го мониторираат и набљудуваат овој процес, како што имаме информации преку разни здруженија на граѓани.

Но, исто така ќе бидат будни и членовите на ВМРО-ДПМНЕ и секој евентуален потег или желба да се фалсификува волјата на граѓаните или да се намести самиот процес ќе наиде на силен и масовен отпор од страна на народот.Така што ова се впечатоците коишто ги добиваме од средбите на терен. Остануваат уште нешто повеќе од два дена до самиот молк и пет дена до гласањето. Волјата е јасна, значаен дел од граѓаните се против договорот, најголем дел одлучуваат да останат дома, и тоа е она што го очекуваме в недела”, рече Николоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Младите разменуваа идеи за образованието, невработеноста и социјалните политики

Објавено пред

Од

Четириесетина присутни дискутираа и разменија идеи на денешниот настан под мотото: „Да зборуваме за млади – Што е планот?“, во организација на „Реактор“ – истражување во акција.
За време на овој организиран појадок што се одржа во „Јавна соба“ во Скопје, присутните беа дел од 5 различни дискусии на теми и прашања што ги засегаат младите, како што се образование, невработеност и социјални политики, граѓанско учество, здравје и релевантни алатки за младинско застапување.

Во рамките на дискусиите, Блажен Малески од „Реактор“ презентираше наоди од истражувањата за состојбите со младите, капацитетите на младинските организации и алатките што им се на располагање. Зборувајќи, пак, на темата невработеност и социјални политики, Младен Фрчковски од Министерството за труд и социјална политика ја презентираше младинската гаранција и што таа овозможува. Понатаму, околу состојбите со младите и образованието зборуваше Мартина Илиевска од Младински образовен форум, а, пак, во име на Национален младински совет на Македонија, Илија Станковски дискутираше за младинските политики и механизмите за граѓанско учество за младите. За крај, Мери Цветковска од „ХЕРА“ ја нагласи потребата и важноста младите да се информираат и едуцираат за своето здравје.

Воедно, на настанот беше промовиран и новиот ресурсен веб-сајт „Млади низ бројки“ изработен од тимот на „Реактор“. Идејата позади оваа алатка е на едно место да се прикажат сите податоци релевантни за младите во Македонија, а преку обезбедување на лесно достапни, интерактивни и визуелизирани податоци, да се поттикне информирана дискусија за положбата на младите во македонското општество, но и да се развие дебата, активности и иницијативи за младинските теми.

На самиот крај, учесниците ги запишаа своите пораки што сакаат да ги испратат до институциите, како што се подобрување на условите за вработување, пристап до практична работа и практично образование, достапен јавен превоз, воедно посакувајќи целокупни промени кои ќе ги подобрат условите за младите во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион8 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија9 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија10 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток11 час

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток11 час

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ12 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток13 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story15 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток15 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион15 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија16 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет16 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет17 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ17 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет21 час

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт1 ден

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија1 ден

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија1 ден

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Досие