Контакт

Македонија

РСБСП со совети до тинејџерите како да бидат одговорни возачи

Објавено пред

Имајќи го предвид фактот дека сообраќајните незгоди се водечка причина за смрт и повреди кај младите лица, родителите со право се загрижени дали нивните деца ќе бидат добри и одговорни возачи. Иако не постои апсолутна гаранција, сепак РСБСП ќе се обиде со неколку предлози да ви помогне да придонесете вашето дете да биде безбеден и одговорен возач.

• Бидете позитивен пример од кој вашето дете треба да учи. Децата и тинејџерите најчесто и најлесно учат преку примери. Студија спроведена од safekids.org покажува дека најголемо влијание врз однесувањето на тинејџерите во сообраќајот имаат нивните родители. Ако тинејџерите ги видат родителите да пишуваат пораки и да возат или да возат под дејство на алкохол, ќе претпостават и ќе изградат став дека тоа е прифатливо однесување во возењето.
За да бидете сигурни дека вашето дете тинејџер учи безбедни и паметни возачки навики, како родител треба да се поставите како добар и позитивен пример. Еве ги основните работи што треба секогаш да ги имате предвид:
– Секогаш ставајте сигурносен појас – без разлика колку далеку возите;
– Почитувајте ги правилата за ограничување на брзината;
– Почитувајте ги сите сообраќајни знаци;
– Никогаш не возете под дејство на алкохол;
– Не користете мобилен телефон додека возите и др.

• Поставете лични стандарди и принципи на однесување во сообраќајот и секојдневно почитувајте ги:
– Бидете трпеливи и толерантни во сообраќајот;
– Почитувајте ги пешаците и велосипедистите;
– Бидете внимателни каде паркирате;
– Правете почести паузи за одмор кога патувате на подалечна дестинација;
– Не консумирајте храна зад воланот;
– Секогаш кога ќе седнете во возилото, проверете го и наместете го ретровизорот;

– Немојте постојано да ја менувате музиката или радиоканалот додека возите и не пуштајте премногу гласна музика додека возите;
– Бидете грижливи за вашиот автомобил и за неговата техничка исправност.

• Бидете сигурни дека вашето дете ги знае опасностите и последиците од неодговорното возење. Пред вашето дете да ја добие возачката дозвола, разговарајте со него и укажете му за можните последици од неодговорното учество во сообраќајот. Разговарајте со него и укажете му како и од кого да побара помош и како да се однесува во случај на несакана ситуација.

• Ограничете го бројот на патници во автомобилот. Истражувањата покажуваат дека ризикот од сообраќајни незгоди се зголемува кога тинејџерите се возат со други тинејџери во автомобилот. Одвлеченото внимание и желбата за докажување пред другите често ги наведува младите возачи на погрешно однесување во сообраќајот. Затоа, додека вашето дете не демонстрира зрелост, разговарајте со него, поставете правила и ограничете го бројот на патници во возилото на еден или двајца. Иако оваа мерка може да предизвика негодување кај вашето дете, верувајте дека еден ден ќе сфати дека тоа било направено за негово добро.

• Бидете информирани. Како родител, сѐ додека вашето дете е тинејџер и возач почетник, секогаш треба да знаете каде оди, со кого се дружи и како се однесува во сообраќајот. Кога тргнува на пат на подалечна дестинација, треба да знаете каде оди, по која рута и кога се очекува да пристигне на посакуваната дестинација. Замолете го по пристигнувањето да ви пише или да ви јави и да ве извести дека пристигнало безбедно. Во случај на незгода, ќе знаете кој пат да го проверите и кога треба да почнете да се грижите.

• Поставете „полициски час“. Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, возач-почетник на моторно возило не смее самостојно да управува возило во патниот сообраќај во периодот од 23.00 часот до 05.00 часот. Возењето во текот на ноќта може да биде опасно дури и за искусни возачи. Во ноќните часови младите често консумираат алкохол и затоа додека вашето дете не изгради свест и додека не демонстрира зрелост, бидете сигурни дека ја почитува оваа законска одредба.

• Доверете му одговорност на вашето дете. Една од грешките што ги прават родителите е тоа што грижата за полагање возачки испит ја земаат за своја. Дозволете му на вашето дете самостојно да одбере автошкола и не правете му притисок кога и како ќе го положи возачкиот испит. Едноставно, само објаснете му дека тоа е негова одговорност и дека мора да биде комплетно подготвено и теоретски и практично за да добие право за управување моторно возило. На тој начин вашето дете ќе знае дека одговорноста пред сè е негова и лична, а не на родителите или на некој друг.

• Најважно од сè: Не отстапувајте му го на користење семејниот автомобил сè додека не добие возачка дозвола од соодветната категорија. Како родител секогаш треба да демонстрирате карактер и почитување на законот доколку сакате тоа да го прави и вашето дете. Затоа, не прифајќајте никакви објаснувања, оправдувања и ветувања и никогаш не согласувајте се да му го отстапите семејниот автомобил без да положи возачки испит. За да го намалите притисокот што може да биде континуиран и силен, понудете му опција да се подготви и да почне да учи и да полага за возачка дозвола.

Имајќи го предвид фактот дека според Светската здравствена организација, во просек, годишно, на светско ниво, околу 400.000 млади лица го губат животот во сообраќајни незгоди, односно околу 1.100 млади животи секој ден се губат на патиштата во светот, неминово се наметнува прашањето и за родителската одговорност.

„Родителска обврска е да ги воспитуваме и едуцираме децата да бидат вредни и чесни, да ги учиме на култура и толеранција, на почит и самопочит, но исто така родителска обврска е да ги учиме да бидат одговорни учесници во сообраќајот и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, секогаш и секаде, затоа што сообраќајот е многу сериозен извор на опасности и закани за животот и здравјето на младиот човек. Бидете одговорен родител и помогнете му на вашето дете да биде одговорен возач“!, апелира РСБСП.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Објавено пред

Од

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за државната новинска агенција АНА-МПА.

„Некои тврдат дека сме избрзале, сепак условите беа зрели. Кога условите зе зрели, тоа значи дека морате да продолжите со она што можете да го направите“, рече грчкиот министер.

Запрашан дали тоа бил најдобриот договор што можел да биде постигнат, Коѕијас одговори дека сѐ ќе било полесно ако не претходеле отстапувања во преговорите во изминатите 25 години и додаде дека Грција не може да го промени универзалното право, да се нарекуваме Македонци на индивидуално и неофицијално ниво, но тие можат да нѐ нарекуваат како што сакаат.

Коѕијас, за време на интервјуто, го повтори ставот дека на Грција и е потребна пријателска земја, а не држава која ќе биде под турско влијание во иднина.

„Сакаме ПЈРМ која е под турско влијание или ПЈРМ која е во пријателски односи со нас? Тоа е прашањето кое треба да го одговориме и затоа брзавме со постигнувањето на договорот. Сакаме ли ПЈРМ која во која се развива словенски фундаментализам и ќе има тенденции да се појави терористичка закана за грчката Македонија на Север, или сакаме да ги елиминираме ваквите можности? Сакаме ли земја која ќе се стабилизира и ќе биде поврзана со нас финансиски, географски и социјално, или држава која ќе нѐ смета за непријатели и ќе бара соработка со други земји што нема да нѐ усреќи нас?“, праша Коѕијас.

Грчкиот министер за надворешни работи посочи и дека договорот е прашање на компромис, а не на војна, па затоа тие не можат да го диктираат само она што ќе ги задоволи нивните интереси.  Коѕијас рече дека договорот мора да е компромисен, со цел другата страна да го убеди народот, а понатаму да добие мнозинство во Собранието,  да успее референдумот и на крајот да се ревидира Уставот на земјата.

Е.Т.

 

Прикажи повеќе...

Сервисни информации

АМСМ: Зголемен интензитетот на сообраќај надвор од градските средини

Објавено пред

Од

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, соопшти Автомотосојузот на Макеоднија во редовниот извештај за состојбата на патишата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче

Објавено пред

Од

Срамно и тажно е да се гледа како СДСМ и министерот Венко Филипче се обидуваат да го оправдаат криминалот и милионскиот скандал во здравството. Денешните бледи и неиздржани манипулации на Филипче не може да му помогнат да ја избегне одговорноста за општиот грабеж во здравството реагира ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на министерот.

„Никој не му верува на Филипче дека не знаел која е единствената фирма што учествувала на тендерот, ниту пак убеди некого дека не знаел дека таа се формирала четири месеци пред тој да и доделува 35 милиони евра. Mинистерот Венко Филипче мора веднаш да се повлече од функцијата и да дозволи независна истрага околу скандалот со кој што 35 милиони евра, пари на граѓаните треба да завршат во фирма формирана пред четири месеци која ја раководат млади лица, тотално анонимни во проблематиката“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата бараат Јавното обвинителство уште утре да отвори истрага и да ги провери сите сомнежи за, како што велат, најголемиот скандал во македонското здравство кои деновиве кружат во јавноста.

„Граѓаните очекуваат одговор зошто во тендерската документација се наведува името на производителот на апаратите и реагенсите кои се набавуваат? Зошто се спречува набавка од друг производител и дали некој извлекол лична корист и колкава е таа за да распише ваква набавка? Зошто никој не конкурира освен фирмата која е основана пред четири месеци, токму во време на одвивање на техничкиот дијалог? Дали е случајно тоа што седиштето на фирмата е регистрирано на иста адреса како и канцеларијата на Филип Медарски, адвокат на премиерот Зоран Заев? Дали имало закани и од кого кон останатите компании кои долго време се во овој бизнис? Кое е бизнис искуството на двете момчиња и кој стои зад нив, односно зад првата посериозна бизнис зделка која ја имаат во животот а тежи 35 милиони евра?“, прашува ВМРО-ДПМНЕ.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

Венко Филипче, тендер Венко Филипче, тендер
Daily news5 часа

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка...

Економија6 часа

Немаме мандат да ја проверуваме сопственоста на компаниите, велат од Фондот за иновации

По бурните реакции во јавноста за доделените грантови, од Фондот за иновации и технолошки развој велат дека немаат мандат, ниту...

Топ7 часа

Малолетник прободен со нож во автобус на ЈСП, двајца приведени

Седумнаесетгодишно момче вчера било прободено со нож во автобус на ЈСП со број 22, во близина на Поликлиниката Ѓорче Петров....

Македонија7 часа

Фротир производи и путер меѓу грантираните од Фондот за иновации

„Нова ера во индустријата за фротир производи“ гласи името на проектот кој бил одобрен од Фондот за иновации и технолошки...

Vlada na RM Vlada na RM
Македонија9 часа

Владата објави тендер од 2,6 милиони евра за обезбедување државни објекти

За сума од приближно 2,6 милиони евра без ДДВ, Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за...

Македонија10 часа

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија10 часа

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести10 часа

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија11 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија1 ден

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија1 ден

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион1 ден

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ1 ден

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет1 ден

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Досие