Контакт

Македонија

Рeкордни 1.406 новозаразени во Македонија, починаа 21 лице

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.398 тестирања, а регистрирани се 1.406 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-627, Куманово-73, Дебар-1, Штип-37, Прилеп-98, Тетово-72, Струга-17, Велес-55, Битола-51, Охрид-57, Кавадарци-40, Гостивар-84, Гевгелија-11, Струмица-30, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-8, Кочани-34, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-8, Виница-20, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-11, Кичево-10, Ресен-13, Неготино-11.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-398, Куманово-50, Дебар-8, Штип-21, Прилеп-28, Тетово-41, Струга-18, Велес-38, Битола-28, Охрид-44, Кавадарци-29, Гостивар-23, Гевгелија-12, Струмица-59, Крива Паланка-8, Радовиш-9, Крушево-2, Кочани-19, Пробиштип-8, Демир Хисар-6, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-9, Виница-8, Делчево-17, Кратово-2, Свети Николе-15, Кичево-18, Ресен-4, Неготино-10.

Починати се 21 лице – шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74), тројца од Штип (84, 70 и 62), тројца од Прилеп (51, 40 и 55), еден пациент од Струга (64), четири од Битола (77, 77, 79 и 74), еден од Гостивар (72), еден од Радовиш (70), еден од Македонски Брод (66) и еден пациент од Берово (85). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50.015, бројката на оздравени пациенти е 29.583, на починати е 1.397, а бројот на активни случаи изнесува 19.035. Денеска се евидентираат четири контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи. во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 21.984, активни 9.059
• Куманово 3.231, активни 925
• Дебар 420, активни 89
• Штип 2.250, активни 493
• Прилеп 2.325, активни 959
• Тетово 3.295, активни 1024
• Струга 1.146, активни 318
• Велес 1.551, активни 769
• Битола 1.489, активни 738
• Охрид 1.255, активни 536
• Кавадарци 950, активни 414
• Гостивар 1.894, активни 638
• Гевгелија 594, активни 215 (34 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.420, активни 580
• Крива Паланка 355, активни 112
• Радовиш 359, активни 121
• Крушево 82, активни 49
• Кочани 1068, активни 313
• Пробиштип 300, активни 79
• Демир Хисар 154, активни 63
• Македонски Брод 133, активни 27
• Пехчево 88, активни 26
• Берово 287, активни 68
• Валандово 151, активни 44
• Виница 311, активни 149
• Делчево 363, активни 161 (91 лице од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 130, активни 72
• Свети Николе 686, активни 200
• Кичево 991, активни 410
• Ресен 365, активни 137
• Неготино 388, активни 247 (36 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.398 теста се преку: ИЈЗ – 1194, ЦЈЗ Скопје – 101, „Авицена“ – 400, „Биотек“ – 287, МАНУ – 305, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 229, „Систина“ со PCR-метода – 257, лабораторија „Лаор“ – 41, Судска медицина – 11, ЦЈЗ Битола – 65, Инфективна клиника – 5, ГАК – 0, „Синлаб“ – 51, „Ремедика“ – 21, лабораторија во болницата во Козле – 19, ЈЗУ (рапид-тест) – 409, УК Пулмологија со алергологија – 3, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 565
• Гази Баба – 1.323
• Аеродром -1.318
• Карпош – 1.160
• Центар – 1.105
• Кисела Вода – 1.109
• Ѓорче Петров – 742
• Бутел – 477
• Шуто Оризари – 153
• Студеничани – 41
• Сарај – 129
• Арачиново – 32
• Илинден – 226
• Сопиште – 61
• Чучер Сандево – 101
• Петровец – 111
• Зелениково -60
• Странец – 160
• Нераспределен – 184

Македонија

Привремен прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид

Објавено пред

Од Автомотосојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од дожд има само во југозападниот дел од земјата. Поради појава на магла, видливоста во Крушево е намалена на 30 – 50 метри.

Поради изведување на градежни активности, односно минирање на патниот правец А2 Кичево – Охрид, денеска на делницата Пресека – Песочан, кај с. Врбјани, ќе има привремени прекини на сообраќајот од 15 до 20 минути, во периодот од 12:00 до 15:00 часот, додаваат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Објавено пред

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите.

„Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата земја алелираме пензионерите да имаат приоритет за вакцина против КОВИД 19, како што е во сите земји во опкружувањето и пошироко во целиот свет“, порачаа од Сојузот преку соопштение.

Од Сојузот аргументираат дека пензионерите се најранлива категорија бидејќи голем број од нив се со хронични болести и намален имунитет.

Прикажи повеќе...

Македонија

Метеоролозите најавуваат поројни дождови в недела и понеделник

Објавено пред

Управата за хидрометеоролошки работи најави дождови на крајот на седмицата кои ќе бидат наместа поројни.

„Под влијание на циклонска активност во Медитеранот и влажна воздушна маса, в недела кон крајот на денот и в понеделник врнежите ќе бидат пообилни, а на места и поројни (над 35 л/м2)“, информираат од УХМР.

В понеделник на планините ќе вее снег.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300 000...

Регион1 час

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија2 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија4 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион4 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет4 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија20 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија23 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ23 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Досие