Контакт

Македонија

Савески: Го ослободија Павле Богоевски, нас нè влечат по судови

Објавено пред

Здравко Савески, активистот на Левицата, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека поради отсуство на обвинителката Снежана Бундалевска-Георгиевска, денеска во кривичниот суд во Скопје повторно било одложено рочиштето за него и за Владимир Куноски. Тие заедно со Мариглен Демири се обвинети за демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов за време на протестите на шарената револуција.

Савески на „Фејсбук“ напиша: „Пак ни го одложија судењето! Речиси две и пол години нè влечат за ништо по судови. СДСМ ќе дозволел независно обвинителство? А бе ајде. Обвинителката, немајќи аргументи и докази, намерно прибегнува кон одолжување на процесот бидејќи таков партиски налог доби. А јаки ми се провладините медиуми и организациите за човекови права. Молк за нашето малтретирање по судовите! Го ослободија Павле и замолкнаа! Нас што нè влечкаат по судови – не е важно! Не сте со нас – што ни е гајле за вашите човекови права! Берете ум луѓе, не само што не се променија работите туку набргу ќе станат уште полоши. Кој може, нека бега од земјата. Овде веќе нема иднина“.

Како што претходно објави „Макфакс“, скопските обвинители постојано ги одлагаат рочиштата за обвинетите во шарената револуција поради разни причини. Рочиштето за Мариглен Демири, кое го суди судијката Славица Андреевска, е закажано за 28 месецов.

Македонија

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Објавено пред

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот Селим Адеми дискутираа што да пишува во извештајот, Република Македонија или Република Северна Македонија.

Дилемата ја отвори Караџовски, кој почна дискусија за името на државата што треба да го пишува на извештајот.

„Да не кажам дека кога сум се родил јас, таа држава не се викала Северна Македонија“, рече Караџовски појаснувајќи дека промените настанале во 2019 година, а извештајот е за претходната година.

„Во заблуда сте. Не сте ја смениле сè уште таблата на влезот. Сигурен сум дека и печатите не се сменети. До крај ја браневте Република Македонија. Јас, Селим Адеми, сум член на Судскиот совет на Република Северна Македонија, иако бев избран од Собранието на Република Македонија“, рече Адеми.

Претходно, 12-те члена на Советот назначија в.д. претседатели на 10 основни судови во државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

За Велигден редуцирани автобуси, жичницата ќе работи од 10 до 18 часот

Објавено пред

По повод претстојните велигденски празници, в петок, 26.4.2019 година, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред, со исклучок на автобусите на линиите 11, 11 А, 18 А, 32, 47 А, 51, 55, 55 В, 56, 56 А, 64 А, 65 А, 70, 74, 80 А, 81, 118, 160 и 180, кои ќе возат по делничен возен ред.

В сабота, 27.4.2019 година, в недела, 28.4.2019 година и в понеделник, 29.4.2019 година автобусите на сите линии ќе сообраќаат по неделен возен ред.

Автобусите по неделен возен ред ќе сообраќаат и в среда, на 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот.

Жичницата на Водно ќе работи вообичаено во сите празнични денови од 10 до 18 часот, а автобусите што сообраќаат до Средно Водно со број 25 (Транспортен центар-Средно Водно), 25 А (Автомакедонија-Средно Водно) и 25 Б (Дом на печат-Средно Водно) в понеделник, 29.4.2019 година, ќе возат по неделен возен ред. Жичницата во вторник, 30.4.2019 година, нема да работи.

Прикажи повеќе...

Македонија

МТСП: Со јакнење на мобилните тимови се засилуваат активностите за работа со деца на улица

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Меѓуопшинскиот центар за социјални работи Скопје, Црвениот крст и УНИЦЕФ ги засилува активностите за работа со деца на улица. За таа цел денеска се одржа обука на стручни лица (социјални работници, педагози и дефектолози), кои ќе работат со децата на улица за да им се обезбеди соодветна заштита. Работата на терен ќе се спроведува мултисекторски врз основа на стандардизирана вмрежена соработка на сите релевантни владини и невладини организации и институции.

На овој начин Центарот за социјални работи ги зајакнува мобилните тимови, кои ќе прават мапирање на најфрекфентните локации каде што има деца што питаат, а полнолетните членови ќе ги активираат како баратели на работи и ќе работат на нивно вклучување во мерките за доквалификација и прекфалификација.

„Оваа засилена активност за работа на стручни лица со децата на улица ја почнуваме бидејќи на секое дете му треба безгрижно детство, детство што е целосно ослободено од насилство, експлоатација и злоупотреба. Со работа одблиску со децата на улица и нивните семејства ќе ги детектираме и решаваме проблемите со кои се соочуваат“, изјави министерката за труд и социјлна политика, Мила Царовска, по повод обуката на стручните лица што ќе го прават мапирањето.

Во обуката се вклучи и претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс, кој истакна дека УНИЦЕФ и Владата тесно соработуваат за да ги зајакнат механизмите за помош на децата на улица, но исто така да се спречи децата да го поминуваат времето на улица преку развивање посилни механизми за заштита и спроведување системски промени.

„Децата на улица често се жртви на многубројни негативни искуства вклучувајќи физичка и психичка злоупотреба и запоставување. Многу од нив не го остваруваат своето право на образование, здравство и заштита“, рече Бенџамин Перкс, претставник на УНИЦЕФ.

Министерството за труд и социјална политика ја креира социјалната реформа, која е во собраниска процедура, а е во насока на намалување на детската сиромаштија и извлекување на најранливите граѓани над линијта на сиромаштија. Со оваа реформа детскиот и образованиот додаток ќе станат достапни за 20 пати повеќе деца, а работоспособните ќе се активираат на пазарот на трудот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија4 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет4 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион5 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет5 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ16 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа19 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201920 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет21 час

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201922 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија24 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201924 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие