Контакт

Македонија

Сведокот во „Монструм“: Сами Љута ми побара запалка

Објавено пред

На прашање на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, колку најблиску бил до обвинетите, загрозениот сведок Е1 рече дека неколку дена пред 12 април обвинетиот Сами Љутa, кого претходно го препозна во судницата, му побарал запалка.

Бидејќи немал класична запалка, заштитениот сведок му ја запалил цигарата со запалка од автомобилот. Исто така, на прашање на обвинителката од СЈО, Фетаи, дали сведокот забележал какви цигари пуши обвинетиот Сами Љута, загрозениот сведок рече дека Љута во раката држел „лаки страјк“ цигари. Следното рочиште е закажано за в петок.

Загрозениот сведок во судницата препозна тројца од обвинетите и уште еден кој не е обвинет, но моментално е во судницата, а за кого, рече дека не смее да го посочи од безбедносни причини.

Виктор Јованов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

При контрола на јавниот превоз затекнати 18 возила со технички пропусти

Објавено пред

Полицијата вчера спроведе засилена акциска контрола на возила со кои се врши јавен превоз на патници во Штип, Велес, Струмица, Кавадрци и Неготино.

При контролите било констатирано дека кај вкупно 18 возила имало неправилности, соопшти МВР.

Во Штип биле контролирани 93 автобуси и други возила кои вршат јавен превоз, од кои 74 биле упатени во станица за технички преглед. При контролите констатирани се девет неправилности, односно кај две е утврдена неисправност на уред за запирање, кај едно неисправен уред за управување, четири имале неисправни светлосни уреди и две непродолжена регистрација.

Полициските службеници од Секторот за внатрешни работи Велес извршиле контрола на техничката исправност на 43 автобуси и возила кои вршат јавен превоз на патници. Притоа, била утврдена неисправност на три возила од контролираните 21.

При акцијата на јавниот превоз во Струмица, 45 возила биле упатени на вонреден технички преглед, при што кај шест се констатирани неправилности. Возилата се исклучени од сообра’ај и се издадени шест прекршочни платни налози.

МВР јави дека во Кавадарци и Неготино од контролираните 22 возила сите биле исправни.

Прикажи повеќе...

Македонија

Реновирана полициската станица во Кочани

Објавено пред

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска беше во посета на Кочани, каде што завршија реконструкцијата и санацијата на објектот на полициската станица.

Од МВР соопштија дека станицата е реновирана по четири децении.

„Денеска имавме работна средба со раководството на ПС Кочани и со локалната самоуправа, а имам чест да ве информирам и дека завршивме со реновирањето на полициската станица. Можам да ве информирам дека безбедносната состојба на подрачјето на ПС Кочани и СВР Штип е стабилна, а полицијата бележи добри резултати во своето работење. Значителен пораст на откривачката дејност од 44 отсто е регистриран во областа на недозволената трговија со дрога на подрачјето на СВР Штип“, рече министерот.

Тој нагласи дека МВР продолжува со активностите за подобрување на условите за работа на полициските службеници, а за раководството од исклучително значење се стандардите.

„Полициската станица во Кочани веќе има сосема видоизменет, обновен и функционален објект за користење за чија што реконструкција и санација беа издвоени околу 7,5 милиони денари, средства одвоени од буџетот на Министерството за внатрешни работи“, рече Спасовски.

Најави дека во текот на годинава ќе продолжат со интензивно подобрување на состојбата во која се наоѓаат и работат полициските служби.
Министерот Спасовски имаше средба и со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, како и со членовите на општинскиот Совет и претставници на локалниот Совет за превенција, каде што се разговараше за сите прашања што се од заемен интерес со цел да се зголеми соработката меѓу граѓаните и полицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кон крајот на август Северна Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи

Објавено пред

Кон крајот на август, за време на годинешниот министерски состанок (Гимних) во Финска, Северна Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи, информираат од Министерството за надворешни работи.

Ова во Атина, на маргините на конференцијата на „Економист“, го договориле министерот Никола Димитров и неговиот кипарски колега Никос Христодулидис.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија4 часа

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа5 часа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија5 часа

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет5 часа

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ6 часа

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Свет6 часа

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот од оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет7 часа

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, ги...

Свет8 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа8 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет8 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија18 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион20 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа21 час

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет21 час

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија23 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа1 ден

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија1 ден

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт1 ден

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Досие