Контакт

Македонија

СДСМ: Законот за јазиците ѝ служи на опозицијата како изговор за блокада на реформите

Објавено пред

Законот за јазиците, што ВМРО-ДПМНЕ еднаш го прифати, денес ѝ служи само како изговор за блокада на реформите, обвини денеска СДСМ. Според владејачката партија, јасни се лицемерството и преправањето на опозициската партија.

„Граѓаните добро знаат дека ВМРО-ДПМНЕ прифати предлог-закон за употреба на јазиците во надеж дека ќе формира влада. Денес, законот за употреба на јазиците ВМРО-ДПНЕ го користи само како изговор да продолжи со блокада на реформите и со тоа да ги кочи развојот и напредокот. Дебатата за употреба на законот за јазиците е отворена 9 месеци и доколку ВМРО-ДПМНЕ сакаше, досега имаше можност да учествува во процесот на донесување на законот. Наместо тоа, опозициската партија реши да го блокира процесот и со тоа да дејствува против европските вредности и против градењето на едно општество, концепт што доби силна поддршка од граѓаните на последните неколку избори“, соопшти СДСМ.

Според партијата, законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и амандманот 5, кој е донесен во 2001 година. Очигледно Христијан Мицкоски ги продолжува политиките на поделби на својот претходник Никола Груевски, со што ВМРО-ДПМНЕ повторно работи спротивно на интересите на граѓаните и државата.

Македонија

Започна реконструкцијата на улицата ,,Антон Попов”

Објавено пред

Од

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов го означија почетокот на реконструкцијата на улицата Антон Попов.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, информираше дека заради тоа што улицата Антон Попов, е една од најоштетените на територијата на општината во соработка со Градот Скопје беше донесена одлука оваа улица да биде меѓу првите која ќе се реконструира. Воедно, Темелковски најави дека во текот на оваа недела ќе започнат и активности за реконструкција на улицата Теферич.

Додека, во своето обраќање до јавноста, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов изјави дека со градежните зафати на улицата ќе биде извршена реконструкција на потегот од крстосницата со улицата Павел Шатев, до Шампионче, во должина од 590 метри, со што улицата ќе добие комплетно нови коловозни ленти во ширина од 3,5 метри. Покрај ова, Шилегов додаде дека периодов Градот Скопје работи на реконструкција на повеќе улици и булевари во Скопје, меѓу кои Партизанска, Лондонска и Брадфордска, се со цел овозможување на поволни услови за одвивање на сообраќајот. Работните активности на улицата ќе се одвиваат во наредните 30 дена.

Прикажи повеќе...

Македонија

Започнуваат градежни работи на патот за Теферич

Објавено пред

Од

Општина Кисела Вода ги информира граѓаните дека утре ќе започне со изведување на градежни активности на дел од патот за Теферич. Локалната самоуправа ги замолува сите учесници во сообраќајот за трпение и разбирање, додека на улицата се извршуваат градежните активности. Истите според предвиденото ќе се одвиваат 2 месеци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и свежо, со температура до 22 степени

Објавено пред

Од

Времето ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде од 1 до 9, а максималната од 13 до 22 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со умерен ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 3 до 18 степени.

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утре ќе продолжи да дува умерен до засилен североисточен ветер. Од недела ќе преовладува променливо облачно со повремен локален дожд.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион49 минути

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет13 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион15 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија16 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија17 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток18 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток18 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ19 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток20 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story21 час

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток22 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион22 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија23 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет23 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет23 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ23 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет1 ден

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт1 ден

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија2 дена

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија2 дена

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Досие