Контакт

Македонија

СДСМ: Земјава со најмали штети врз економијата во однос на земјите од Западен Балкан

Објавено пред

„Владата предводена од СДСМ презема навремени и ефикасни мерки за справување со економските последици од кризата предизвикана од коронавирусот, тоа е потврдено и од страна на меѓународни финансиски институции. Светската банка излезе со најновиот извештај и можните сценарија за раст на економијата во периодот што следува. Според овој извештај, земјите од Западен Балкан ќе паднат во рецесија оваа година и би можеле да забележат пад на домашниот бруто-производ (БДП) до 11,3 проценти“, соопшти СДСМ.

Според извештајот на Светската банка, нашата држава ќе претрпи најмала штета во однос на другите во регионот. Односно пад на економијата од 1,4 до 3,2 проценти.

„Ваквиот извештај на Светската банка за нашата држава уште еднаш ги потврдува одговорните и навремени политики насочени кон полесно и поефикасно справување со последиците од корона-кризата.

Владата предводена од СДСМ од почетокот на пандемијата активно работи на прибирање средства, со кои ќе биде амортизиран ударот врз приходната страна на буџетот, а истовремено дава максимални напори преку директно вшприцување ликвидност во економијата, последиците од оваа корона-криза да бидат колку може помали“, се додава во соопштението.

Македонија

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Објавено пред

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница, насилно го земале телото сосе болничкиот кревет и преку оградата на болницата го ставиле во нивното возило и однеле дома.

Ова се случило утринава, откако пациентот бил донесен на лекување со отежнато дишење, малаксаност и други коморбидитети. Случајот е пријавен во полиција.

„Околу 9 часот, донесен е пациент во Инфективна амбуланта поради отежнато дишење, покачен крвен притисок, малаксаност, слабост и неможност да се движи. Штом е донесен, веднаш е пристапено кон преглед, давање помош и терапија на пациентот. Тој имал повеќе коморбидитети. По давањето на терапијата, по 15 минути, пациентот е езгитиран (починат). Додека се давала терапијата, присутни биле неговите од фамилијата, жената и ќерката. Се било според протокол. За 20 минути, пациентот егзитира. Не се испочитуваа протоколите за земање на телото на починатиот. Во болницата дојдоа поголема група на нивни пријатели и роднини и насилно го земаа пациентот, односно починатиот од амбулантата. Го земале умрениот сосе кревет, преку ограда го донеле во дворот на болницата, каде ги чекало комби и починатиот го носат дома“, вели Наќе Гогов, директор на Општата болница во Струмица.

Бидејќи телото на починатиот било насилно изнесено од болницата, докторите не успеале да земат брис за испитување, за да се утврди дали бил заразен со коронавирус.

Претходно, пациентот се лекувал кај матичниот лекар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев со порака до Курц: Новата Влада и натаму е целосно посветена на европскиот пат

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со австрискиот амбасадор во земјава Георг Вуцас.

Како што информираат од кабинетот на Заев, на средбата била потврдена поддршката од Австрија за европските интеграции на нашата држава, а премиерот упатил порака до австрискиот канцелар Курц дека новоизбраната Влада и натаму е целосно посветена на европскиот пат.

„Големи можности се сега пред нас, откако воспоставивме добрососедски односи со сите соседи и со тоа создадовме можности за бенефити за нашите граѓани на домашен план. Тоа се економските можности од значење и за граѓаните и за државата. Владата, со развојот на економијата, е цврсто определена да работи и на владеењето на правото и е подготвена да соработува и со Австрија и со европските институции со цел усогласување на праксите и легислативата“, посочил Заев.

Тој зборувал и за насоченоста на Владата кон развој на образованието и на здравствениот систем и се заблагодарил за солидарноста од Австрија и државите на ЕУ за време на здравствената криза.

На состанокот било констатирано дека економската соработка помеѓу Република Северна Македонија и Република Австрија е одлична и дека има можности за интензивирање на билатералните односи во следниот период.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби и кинескиот амбасадор разговарале за 5G-мрежата

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, оствари средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо.

Oд кабинетот на Груби имформираа дека тој пред кинескиот амбасадор изразил интерес за автопатот Кичево-Охрид-Струга и побарал да се надминат сите пречки за што побрзо реализирање на проектот.

Двајцата разговарале и за стратешките електронски комуникации, 5G-мрежата и обврските што ги имаме како земја членка на НАТО и кон стратешките партнери, информираат од кабинетот.

„Груби истакна дека односите со меѓу Република Северна Македонија и Народна Република Кина се коректни. Тој изрази уверување дека развојот на економската соработка ќе биде понатамошна цел на амбасадорот Џанг Ѕуо и дека тоа ќе резултира со зголемување на бројот на кинеските компании кои ќе најдат интерес да инвестираат во Република Северна Македонија. Груби му се заблагодари на амбасадорот Ѕуо за донациите дадени од Народна Република Кина за Северна Македонија во медицинска помош со цел да се спречи ширењето на вирусот Ковид-19“, велат од Кабинетот на Груби за текот на средбата.

Амбасадорот Џанг Ѕуо му пренел на Груби дека Република Северна Македонија е пријателска земја за кинескиот народ, со посебен придонес во развојот на односите меѓу двете земји. Тој исто така ја поздравил континуираната поддршка на Република Северна Македонија кон државните позиции на Народна Република Кина.

Амбасадорот оценува дека Народна Република Кина посветува големо внимание на досегашната соработка во сите сфери меѓу двете земји и верува дека таа ќе се интензивира со цел да се постигнат конкретни резултати. Во наредниот период ќе се интензивира соработката во областа на културата, образованието и туризмот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница, насилно го земале телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија1 час

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија2 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа4 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија4 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија4 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет5 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија6 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет19 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија21 час

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија23 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Досие