Контакт

Македонија

СДСМ: Мизрахи продолжи по стапките на најлошиот министер на сите времиња, Диме Спасов

Објавено пред

Кадрите на Христијан Мицкоски во техничката Влада покажуваат крајно непознавање на работите и освен ширење на невистини од партиската кујна на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните не видоа ништо друго. Техничката министерка на Мицкоски за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, продолжи по стапките на Диме Спасов, најлошиот министер на сите времиња, познат по бројните скандали, промашувања и брканици низ скопските улици со наводни „криминалци од Серава“, соопшти СДСМ.

„Изјавите на Мизрахи се потврда дека таа не е спремна да биде технички министер туку да слугува на партиските наредби на Мицкоски за враќање на режимот. Техничката министерка за труд и социјална политика после 2 дена работа покажа некомпетентност и демонстрира дека не го знае новиот Закон за социјална заштита.

Таа не знае дека надлежноста за издавање на наодот и мислењето за потребата за помош и нега од друго лице, врз основа на кое се остварува паричниот надоместок, е пренесена на 15 стручни комисии при јавните здравствени установи низ цела држава а се формирани од страна на Министерството за здравство. Токму овој начин на работа ги реши проблемите кои ВМРО-ДПМНЕ ги создаде.

Додека ВМРО-ДПМНЕ цели 11 години системски ја уништуваше социјалната заштита, СДСМ, за само 2.5 години преку системска реформа обезбеди соодветна помош за 300.000 наши сограѓани и сограѓанки.

Со СДСМ, финансиското зајакнување на семејствата кои се во ризик е преточено во системска поддршка која не толерира никакви притисоци од било кого. Извлекувањето од сиромаштија е преку системот на гарантирана минимална помош која е за 300% поголема од социјалната помош што беше исплаќана од ВМРО-ДПМНЕ.

Ширењето на невистини не може да биде политика, граѓаните не веруваат во новите лаги на ВМРО-ДПМНЕ како оние на Диме Спасов. НЕ. Системот е реформиран и 30.000 семејства-корисници на поддршка и помош од државата го чувствуваат тоа во нивното секојдневие. За две и пол години инвестиравме во 43 градинки низ цела држава со што голем број рурални места за прв пат добија градинки.

Со програмата за 2020 се предвидени 10 инвестиции во градинки со буџетски средства. Што е следно за техничката министерка Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ, од партијата која 2,5 години е против се што е добро во социјалата?

Ќе отиде во малите групни домови и ќе каже дека извлекувањето на децата од институциите како „Ранка Милановиќ“ и сместувањето во семејна атмосфера не е во ред затоа што ВМРО-ДПМНЕ правеше се’ против овој систем? Или лицемерно ќе ги прифати?

Ќе отиде ли во новоизградените 43 градинки од СДСМ за само 2,5 години и ќе каже дека не ни се потребни?
Ќе ги посети довчерашните стечајни работници и ќе им каже дека не се заслужни за надоместокот што го примаат до трајно пензионирање затоа што ВМРО-ДПМНЕ беше против нив?

Ќе им каже на примателите на социјалната пензија дека таа мерка е непотребна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржа?

На 12ти април граѓаните и граѓанките ќе ѝ кажат на Мизрахи и на нејзините деструктивци од ВМРО ДПМНЕ дека со лаги и невистини не се гради прогресивна држава, туку дека тоа се прави со реформски подвизи како тие на СДСМ.

СДСМ покажа дека има способен тим, предводен од Мила Царовска кој направи вистинска реформа во социјалната сфера со кој сите ние се гордееме. Извлекуваме од сиромаштија, обезбедуваме повеќе пари во секое семејство!

Мицкоски и слугите на режимот ги очекува нов пораз. По 12 април продолжуваме по вистинскиот пат!“ порачаа од СДСМ.

Македонија

Објавен конкурс за „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“

Објавено пред

Македонската платформа против сиромаштијата (МППС) по трет пат го распиша конкурсот за доделување на „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“.

„Станува збор за доделување на награди за новинарство „одоздола“, односно награди за новинари кои пишуваат на социјални теми, поврзани со сиромаштија и социјална исклученост, а на тој начин им даваат глас на луѓето кои ретко имаат можност јавно да зборуваат за своите проблеми и се речиси општествено невидливи. Она што овој проект го прави уникатен е составот на жирито, односно улогата на членови во жирито ја имаат исклучиво луѓе кои имаат искуство со живот во сиромаштија“, велат од МППС.

Наградите имаат за цел промовирање на новинарство кое ги опфаќа многуте аспекти на сиромаштијата и социјалната исклученост, поддржуваат известување кое ги почитува граѓаните и внимава на нивното достоинство и изразуваат поддршка на новинарите кои им даваат видливост и гласност на граѓаните кои вообичаено не ги гледаме и слушаме. Конечната цел е да се доделат награди на општествено посветени новинари, кои внимаваат да не градат стереотипи и не се водат од сензационализам.

Краен рок за доставување на сториите е 01.02.2020 година, на е-маил адреса [email protected]

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународен турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески во Карпош

Објавено пред

Од 24 до 26 јануари, во спортската сала „Форца“ ќе се одржи 11. издание на Меѓународниот турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Општина Карпош е главен покровител на овој спортски настан, кој се организира во спомен на нашата музичка легенда, која е родена на 25.01.1981 година.

Оваа година учествуваат екипи од Општина Карпош, Општина Крушево, НЛБ Банка, „Лиличи Ароши“ (Велес), Нова Градишка (Хрватска), Корча (Албанија), „Мандра“ – Скопје и Општина Чаир.

Со учеството на тимови од различни држави се потврдува дека Тоше беше личност која обединуваше различни култури и држави.
Во оваа пригода, во посета на Карпош и Скопје ќе биде и градоначалникот на Нова Градишка, Винко Гргиќ, кој ќе оствари и средба со градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев.

Проески беше жител на Злокуќани, Општина Карпош, а трагично загина во Нова Градишка. Со цел да не се заборави неговата мисија и вредност, овие две општини негуваат континуирана соработка на полето на спортот и културата.

Натпреварувачкиот дел од турнирот започнува во сабота (25.01), во 10 часот. Во недела (26.01), од 10 се игра натпреварот за трето место, а во 10:45 часот е финалето на турнирот. Од 12:30 до 13:00 часот е доделувањето на пехари и благодарници во хотелот „Александар Палас“.

Турнирот се организира во соработка со Здружението на стопанственици Власи „Мандра“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион

Објавено пред

Владата го донесе „Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион (2020-2029 г.)“, со акционен план, со кој се обезбедува имплементација на сите препораки на УНЕСКО.

Во Планот се прецизираат забранетите активности во соодветните заштитни зони и се утврдија идните специфични планови и истражувања што се неопходни за обезбедување на одржливиот развој на подрачјето на доброто.

„Со предложените мерки ќе се зајакне институционалниот капацитет за одржливо управување на заштитетното светското природно и културно наследство во Охридскиот регион“, соопшти Владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет1 час

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет1 час

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија1 час

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура13 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет14 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт14 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет15 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион18 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет19 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија20 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија21 час

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија22 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија22 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет23 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Досие