Контакт

Македонија

СДСМ: Тоа што Груевски е на црна листа на САД е уште една потврда за криминалот во ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Никола Груевски, шефот на Христијан Мицкоски и човек кој сè уште управува со ВМРО-ДПМНЕ, е ставен на црната листа на Соединетите Американски Држави, коментира владејачкиот СДСМ додавајќи дека тоа е уште една потврда за големиот степен на криминал во опозициската партија.

dobivaj vesti na viber

„Груевски, како што објави Стејт Департментот и како што знаат граѓаните, вмешан во коруптивни дела како искористување на неговото политичко влијание и моќ за лична корист, ја злоупотребил моќта на својата функција за да бара и зема мито во замена за владини договори, но и присвојувал државни средства и се мешал во изборните процеси. На оваа црна листа покрај Груевски е и неговиот братучед, Сашо Мијалков. Ова е уште една силна потврда за размерот на криминалот кој постоел во врвот на ВМРО-ДПМНЕ, таа криминална и режимска матрица и ден денес е силно присутна во опозициската партија“, наведе СДСМ во реакцијата.

Како што се додава, дел од клучните луѓе на Груевски и режимот, денес се клучни луѓе на Христијан Мицкоски, па затоа ВМРО-ДПМНЕ останува единствена партија на криминалот, партија која работи на штета на интересите на државата и граѓаните.

Македонија

Откако доби 9 години затвор, Груевски ги спореди случаите на СЈО со „Процес“ на Кафка

Објавено пред

Сличности со славното дело „Процес“ на Кафка постојат во речиси сите политички мотивирани прогони последните 5-6 години, произлезени од партиски контролираните обвинителства СЈО и ОЈО, реагира експремиерот Никола Груевски од Унгарија, откако доби девет години затвор за случајот „ТНТ“, за уривањето на „Космос“.

dobivaj vesti na viber

За случајот, Груевски вели дека станува збор за апурден политички прогон.

Во прилог, целиот став на експремиерот објавен на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанчева: Арсовска бега од медиумите, се плаши да не ја прашаат за бројните проблеми

Објавено пред

Денеска е Денот на пожарникарството и ја користам можноста од мое име и од името на советничката група на СДСМ во Град Скопје да им го честитам денот на сите пожарникари. Град Скопје овој ден годинава го одбележа за првпат без присуство на медиумите и затворен за јавноста, истакна на денешната прес-конференција Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Очигледно дека градоначалничката Данела Арсовска не сака да се соочи со новинарите, па освен што не доаѓа на седници на Совет, освен што не одговора на прашања, сега почна да одржува и настани без да ги покани медиумите. Дали овој потег на Арсовска се должи на нејзиниот страв новинарите да не постават прашање зошто шест месеци бригадата за противпожарна заштита е оставена без договор за сервисирање на противпожарните возила? Дали тие возила ќе бидат функционални и безбедни во пресрет на сезоната на пожари? Дали Арсовска се плаши од прашањето зошто два дена 100.000 граѓани од Драчево и околните места се без вода за пиење?“, запраша Јанчева.

Додаде дека освен што ништо не работи, Арсовска, како што напомена Јанчева, се крие и бега од новинарите и јавноста, а тоа според неа е недозволиво за еден градоначалник на главниот град на државата.

Шест месеци, појасни Јанчева, беа доволни да се докаже дека Арсовска е најнеуспешниот градоначалник на Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 86 случаи на коронавирус, пријавено е едно починато лице

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.167 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 65, Битола – 4, Прилеп – 3, Гостивар, Штип, Ресен и Берово – по 2, Кавадарци, Велес, Охрид, Струмица, Кочани и Крива Паланка – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (86), регистрирани се 18 реинфекции.

Регистрирани се 87 оздравени пациенти од: Скопје – 58, Битола – 8, Кавадарци – 6, Охрид – 4, Гостивар, Кочани, Струга и Гевгелија – по 2, Ресен, Радовиш и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Демир Капија (74г),починато во болнички услови. Лицето е починато на 29.04.2022 година.

Направени се 1.167 тестови преку: ИЈЗ-77, ЦЈЗ Скопје-108, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–50, Жан Митрев (Филип Втори)-41, Авицена-33, Биотек-48, Систина-49, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-13, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 512.

Досега во земјата се направени вкупно 2.043.694 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.199, бројот на оздравени пациенти е 301.361, на починати е 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 541.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146406, Активни 335
Куманово 16665, Активни 13
Битола 15591, Активни 71
Прилеп 14197, Активни 17
Тетово 13470, Активни 5
Кавадарци 10676, Активни 10
Велес 9784, Активни 3
Гостивар 9605, Активни 7
Охрид 8891, Активни 13
Струмица 8072, Активни 2
Штип 8046, Активни 10
Кичево 5643, Активни 9
Кочани 5088, Активни 5
Струга 4724, Активни 2
Гевгелија 4418, Активни 3
Неготино 3687, Активни 2
Ресен 2746, Активни 11
Свети Николе 2628, Активни 3
Радовиш 2530, Активни 0
Крива Паланка 2415, Активни 1
Делчево 1983, Активни 1
Дебар 1675, Активни 1
Берово 1676, Активни 13
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 0
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа2 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа2 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија2 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија4 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија4 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија4 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа5 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа6 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа6 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион6 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет6 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа7 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа7 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет7 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија18 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа19 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија20 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет20 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија21 час

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...