Контакт

Македонија

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на Ковид-19, од кои во: Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци по 22, Велес и Штип по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и Свети Николе по 6, Кичево, Крива Паланка и Делчево по 5, Струмица и Берово по 4, Гевгелија, Кратово и Дојран по 3, по двајца во Гостивар, Радовиш, Ресен, Виница, Валандово и Демир Хисар и по еден зарезен во Струга, Крушево и Македонска Каменица.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица, од кои тројца во Скопје (66, 69 и 86 години) и по едно починато лице од Кавадарци (79), Охрид (76), Демир Хисар (17) и Штип (73). Сите се починати во болнички услови.
Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 4 починати лица во периодот од 1 септември до 22 октомври. Регистрирани се 2 починати лица од Гостивар и по едно од Кочани и Кичево на возраст од 55 до 86 години, од кои двајца се починати во болнички, а двајца во домашни услови.
Регистрирани сe 321 оздравен пациент, и тоа од: Скопје – 145, Куманово – 32, Штип и Прилеп по 20, Велес – 17, Кочани – 14, Кавадарци – 12, Битола – 9, Крива Паланка – 8, Струмица – 6, Кичево и Гевгелија по 5, Тетово и Кратово по 4, Пробиштип – 3, Свети Николе, Гостивар, Ресен, Виница, Крушево, Дебар и Богданци по 2 и по еден оздравен во Радовиш, Валандово и Демир Хисар.
Направените 2.732 теста се преку: ИЈЗ – 258, ЦЈЗ Скопје – 77, ЦЈЗ Битола – 50, ЦЈЗ Прилеп – 29, ЦЈЗ Тетово – 52, ЦЈЗ Куманово – 49, лабораторија во болницата во Козле – 19, Институт за микробиологија – 160, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 55, „Авицена“ – 132, „Биотек“ – 129, „Систина“ – 59, лабораторија „Лаор“ – 71, „Синлаб“ – 8, „Ремедика“ – 16, „Плодност“ – 36, „Генеа“ – 9, „Никоб лаб“ – 258, „ВФВ медикал“ – 21, „Ели медика“ – 31, „Ројал медика“ – 15, „Спектра-ММ“ – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.192.
Досега во земјата се направени вкупно 1.375.566 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а бројот на активни случаи изнесува 6.499.
Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 88.111, Активни 3.258
Куманово 12.217, Активни 445
Тетово 10.992, Активни 127
Прилеп 9.427, Активни 256
Гостивар 8.000, Активни 23
Битола 7.402, Активни 231
Велес 6.760, Активни 332
Кавадарци 6.249, Активни 220
Охрид 6.150, Активни 199
Штип 6.122, Активни 207
Струмица 5.905, Активни 134
Кичево 4.089, Активни 69
Струга 3.839, Активни 43
Кочани 3.546, Активни 177
Гевгелија 2.546, Активни 82
Неготино 2.377, Активни 45
Свети Николе 2.003, Активни 82
Крива Паланка 1.621, Активни 137
Радовиш 1.590, Активни 46
Ресен 1.585, Активни 43
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.237, Активни 25
Делчево 1.158, Активни 38
Виница 1.086, Активни 35
Пробиштип 1.007, Активни 60
Валандово 852, Активни 24
Кратово 642, Активни 31
Богданци 584, Активни 25
Крушево 547, Активни 14
Демир Хисар 483, Активни 34
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активен 1
Македонска Каменица 357, Активни 41
Пехчево 320, Активни 4
Дојран 148, Активни 6

Македонија

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Објавено пред

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба со своите тимови во Клубот на пратениците.

На средбата беше постигната начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка изразена преку политичко и извршно учество на Алтернативата во Владата, информираа владините служби.

Соговорниците, додаваат од таму, биле согласни дека реформскиот и европскиот курс за кои се определени граѓаните и државата мора да продолжат и дека во овие моменти најважна е стабилноста на институциите на државата кои им служат на граѓаните. На тој начин ќе се обезбедат и најдобри решенија за најголемите актуелни предизвици, како што се пандемијата на Ковид-19 и глобалната енергетска криза.

Почнаа разговорите за преземање и споделување одговорности во интерес на граѓаните и државата, при што се разменија мислења за можните кадровски решенија што треба да ги преземат потенцијалните обврски и одговорности, односно за соодветните позиции, министри, заменик-министри и други раководни лица во рамките на централната власт, потенцираат од Владата.

Во деновите што следуват, како што најавија, ќе продолжат консултации во партиите по што ќе следува и нова работна средба помеѓу премиерот Заев и претседателот на Алтернативата, Гаши, со нивните тимови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средбата беше конструктивна, изјави Заев по состанокот со Гаши

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев не го коментира исходот од средбата со Африм Гаши по четиричасовниот состанок во Клубот на пратениците.

Заев прв излезе по завршување на разговорите, но не кажа дали постигнале договор.

„Имавме конструктивна средба. Прес-службата на Владата ќе ги сподели сите информации“, кусо изјави Заев по средбата.

Претходно, лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, рече дека најважно е да се совпаднат концептите, а потоа ќе се разговара за ресорите.

„Ние сме кажале дека тоа е интерес на сите граѓани, да нема брзи избори. Нормално, за такво нешто нема гаранција бидејќи секогаш може да се соберат 61 пратеник и да одлучат да се распушти Собранието. Сакаме Влада што до 2024 година ќе ги отвори преговорите со ЕУ и ќе направи напредок или да бидеме членка на ЕУ или да бидеме при крај“, рече Гаши.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре облачно со повремени врнежи, кои на места ќе преминуваат во снег

Објавено пред

Утре претпладне се очекува облачно време со повремени врнежи, кои и на некои пониски места ќе преминуваат во снег.

Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Повремени слаби врнежи од снег се очекуваат и во делови од Скопската Котлина.

Попладне врнежите ќе престануваат и ќе настапи постепено разведрување. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено по должината на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната 3 од 9 степени.

Во Скопје наутро променливо облачно со повремен дожд, кој во повисоките делови од котлината ќе преминува во снег. Потоа облачноста ќе се намали. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 5 степени.

Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта и утре претпладне ќе дува засилен северен ветер, а врнежите од дожд ќе преминат во снег и во некои од пониските места.

Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Поради разведрувањето в среда и в четврток, утринските температури насекаде ќе бидат негативни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија4 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија4 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија4 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа6 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија7 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа8 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет9 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Досие