Контакт

Македонија

Теранова тврдеше дека бил пратен од Мијалков, а адвокатот кај што бил рече дека нему му се претставил во име на Груевски

Објавено пред

Серјожа Марков, сведок во „Плацови на Водно“, негира дека Александар Ивановски-Теранова потпишувал документи во адвокатската канцеларија „Марков-Чукиќ“. Тој спротивно на сведочењето од Ивановски-Теранова рече дека тој немал оставено бланко-потписи. Според Марков, ниту нотар би дозволил да се прифатат бланко-потписи, без странката да биде запознаена со документот што го заверува.

„Алек Теранова ми приложи полномоштво со сите потребни документи за основање домашно друштво со странски капитал. Јас имам адвокатско друштво со повеќе адвокати специјализирани за одредени области. Од моментот кога дојде Алек кај мене во канцеларијата, а инсистираше да биде лично со мене, со тврдење дека не е за на телефон, ми образложи каква правна помош му е потребна, повикав адвокат што работи во областа на статусното право. Тој кога дојде кај мене, забележав ароганција, а пред да ми каже за што се работи рече дека е пратен од премиерот Никола Груевски и дека тоа го работи за него“, рече Марков.

Марков во својство на сведок рече дека Александар Ивановски-Теранова се повикувал на авторитети, односно дека се завршуваат работи за Никола Груевски, тогашен премиер.

„Ми најави дека директор ќе биде Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски. Не го познавав лично Новачевски, но ми најави дека ќе дојде во следните денови. Присутна беше адвокатката Менка, ѝ кажав со нејзе да ја видат коресподенцијата. Нејзе ѝ реков директно да го известува Алек Ивановски на писмено. Во наредните денови дојде Ристо Новачевски, јас излегов, се запознав, средбата не траеше повеќе од три минути. При првата средба со Алек Ивановски, имајќи предвид авторитетот, му реков дека услугата ќе биде бесплатна. Но, го замолив да ги плати трошоците, кои, како што се сеќавам, беа за превод, како и нотарските трошоци за заверка. Нотарските не можам да се сетам, мислам ги платија директно кај нотарот, а за преводи, бидејќи не беа платени, а јас добив поплаки, дадов налог да се платат од мојата канцеларија“, рече сведокот.

По ова, Мијалков му поставуваше прашња на сведокот Сержоја Марков.

„Дали можам да заклучам дека сведокот на првата средба не потпиша ништо?“, праша Мијалков, а Серјожа рече: „На првата средба немаше предавање документи. Во целата постапка нема никакво потпишување во нашата канцеларија. Целата документација се заведува преку нотар. Немало што да се потпише, тој дојде без документ. За оваа работа кај мене не се јави никој друг, освен Алек и Ристо“.

Претходно, по тврдењето дека не потпишал никаква одлука поврзана со фирмата „Сирах инженеринг“ и „Сирах лимитед“, освен полномоштвото, адвокатот Сашко Дуковски, бранител на Ристо Новачевски, му предочи на сведокот Александар Ивановски-Теранова и други документи на кои стои неговиот потпис. За нив, сведокот рече дека не ги знае, а дека потписот е негов, најверојатно, оставен на бланко-лист.

„Ќе се согласите дека сте запознаени со одредбите на ова полномоштво?“, праша Сашко Дуковски, адвокат на Ристо Новачевски.

„Со овие одредби до крајот не сум бил запознаен. Ми беше кажано само дека овластувам некој да отвори компанија ќерка во Македонија“, изјави Александар Ивановски-Теранова.

„Ќе се согласите дека потписот на крајот е вашиот, каде што се наведува дека сте полномошник на фирмата ‘Сирах лимитед’ од Белизе?”, рече Ивановски-Теранова, а тој одговори: „Да“.

„Во одредени ситуации кај адвокатите се оставаат бланко-потписи. Овие одлуки сега првпат ги гледам“, рече Ивановски-Теранова кога му беа предочени и други документи, освен полномошнтвото за кое тврдеше дека е единствено нешто што го има потпишано за фирмата „Сирах инженеринг“ и нејзино основање во Македонија.

„Како полномошник на ‘Сирах лимитид’ сте потпишале одлука за избор на управител?“, праша Дуковски, а сведокот одговори: „Ова е мој потпис, најверојатно, оставен бланко. Нема логика да поставам управител што не го познавам“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Деспотовски најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на СДСМ

Објавено пред

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски, најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на партијата.

„Со Програмата „Концепт28“ воведуваме директен избор на кандидати за градоначалник и пратеник од страна на членовите. Носителите на јавни функции така ќе станат одговорни кон членството и граѓаните, а не кон лидерот“, пишува Деспотовски на Фејсбук.

Тој истакнува дека направените многу грешки во кадровската политика ја донеле сметката на избори.

„Ги учиме лекциите од минатото, кога функционерите се отуѓуваа од луѓето што ги бираат. Нема „криење“ од јавноста, пријателите, соседите. Јавната или партиска функција не смее да не менува. Човек останува човек.“, истакнува кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски очекува овој месец Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, очекува Македонија да ги почне преговорите со Европската Унија.

Тој одново ги критикува барањата на Бугарија за кои рече дека немаат врска со европска иднина и вредности.

„Јас очекувам Македонија да ги почне преговорите со ЕУ за повеќе од една недела. Тоа го заслужи не само затоа што се направени, односно ненаправени, од страна на Владата, туку поради тоа што го направија македонскиот граѓанин и Македонија и заслужија почеток на преговорите. Ова е крајно време ЕУ на дело да ги покаже вредностите и да ги напушти оние хегемонистички барања на источниот сосед, кои немаат врска со европска иднина и вредности, туку се барања за два-три века во минатото, а не два-три века во иднината“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Коалицијата меѓу СДСМ и Алтернативата е последен чин од обидот за уништување на Македонија

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека коалицијата меѓу СДСМ и Алтернативата е последен чин од обидот за уништување на Македонија. Тој смета дека најавите за нови министерства се дополнителен и непотребен трошок за да му се продолжи векот на траење на премиерот Зоран Заев.

„Ова ми личи на последниот чин за обидот на уништување на Македонија во режија на СДСМ и Зоран Заев. Ова што се случува е препелкање на Зоран Заев и обид да го продолжат својот век на траење на неколку недели. Срамно е ова што се случува, а политиката се сведе на трговија како на Зелен пазар, наместо да зборуваме за развој и проекти, дебатата се сведува кој колку министерски и директорски места добил. На крајот од денот, тоа го праќа сиромашниот граѓанин во Македонија. Ова е последен чин за обидот да се уништи Македонија, а тоа да биде во режија на СДСМ и Зоран Заев“, рече Мицкоски.

Прашан која е силната страна во оваа коалиција, Мицкоски рече: „Па таму нема силна алка. Таму се сите слаба алка“.

„Векот на оваа Влада зависи од тоа колку побргу ќе се вразумат дека тие се нефункционални бидејќи се нефункционални. И фрустрацијата во оваа коалиција е огромна и тоа го гледаме преку позициите што факторите на оваа коалиција ги рефлектираат во јавноста. Брзи избори што побргу се решение“, додаде Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија18 минути

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа3 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет3 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет5 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет5 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет6 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ18 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион19 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет19 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион19 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија20 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет23 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија23 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Досие