Контакт

Македонија

Се затвора комплексот „Македонско село“, владина инвестиција од 6,5 милиони евра

Објавено пред

Од утре се затвора комплексот „Македонско село“, инвестиција од 6,5 милиони евра што се наоѓа во Нерези, а чиј концесионер е некогашниот градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, преку неговите фирми „Тинекс“ и „Квинс“. Одлуката ја донел менаџментот на комплексот и истата ја соопшти преку социјалните мрежи. Тодоровиќ е недостапен да ги објасни причините за затворањето.

„Ве информираме дека менаџментот на комплексот ‘Македонско Село’ донесе одлука за затворање на комплексот и истиот престанува да работи од 18.10.2018 (четврток). Ви благодариме за сите заеднички моменти, убави спомени и посети во изминатите години“, пишува во постот на „Фејсбук“, објавен утринава.

Тодоровиќ за етно-селото плаќа концесија од 3 500 евра со ДДВ. Тодоровиќ со концесијата доби на располагање комплекс од 12 000 квадратни метри, односно ресторан, музеј, амфитеатар, воденица и други објекти.

Комплексот „Македонско село“ е инвестиција на Владата вредна 6,5 милиони евра. Изградбата чинеше 5.2 милиони евра, за внатрешно уредување беа потрошени 1.3 милиони евра, 24 илјади евра беа потрошени за електромобили кои служеа за пренесување на куферите на гостите во селото, 4 200 евра беа потрошени за патоказите и ознаките на комплексот, а 2 700 евра чинеа клупите и корпите за отпадоци.

Тогашниот министер за економија, Ваљон Сарачини, сметаше дека со изградба на комплексот ќе се комплетира туристичката понуда. Според пресметките, Владата вложените пари во комплексот ќе ги врати по приближно 155 години, односно толку време треба закупецот да ѝ плаќа на Владата по 3 500 евра месечно, колку што е сегашната кирија, за да се стигне до приближно 6,5 милиони евра колку што државата вложи во селото.

Тодоровиќ три години стопанисува со „Македонско село“. Владата во 2016 година, по распишаниот оглас за концесија, ги избра фирмите „Квинс“ и „Тинекс“ бидејќи дале највисока сума за кирија.

Пред Тодоровиќ  да го добие „Македонско село“, Владата склучи договор за концесија со „Тренд“, кој требаше да плаќа по 2 000 евра месечно. Тој договор беше поништен на барање на „Тренд“, но никогаш не кажаа зошто.

Македонија

(Видео) Риба пцовисува во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Објавено пред

Тони плашица пцовиса во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири неподнослива миризба. Трајче Талевски од Хидробиолошкиот инстит во Охрид вели дека нискиот водостој на Охридското Езеро и големата количина риба се причината за оваа појава. Моментно, жители на Охрид ги вадат рибите од каналот.

„Концесионерот не ја ловеше плашицата во имзинатите 5-6 години иако му беше дозволено. Има многу плашица. Во овој период од годината таа се групира во одредени региони во езерото, каде што ја поминува зимната. Каналот Студенчишта е еден од тие делови, каде што влезе голема количина. Нивото на езерото е ниско за да ја издржи рибата да опстане тука. Пред извесно време од локалната самоуправа испратија апел за да се преземат некакви чекори“, вели Талевски.

Од летово Охридското Езеро нема концесионер, а за водостојот на езерото е задолжено ЕЛЕМ.

„Испуштањето на водата го прави ЕЛЕМ. Веројатно сега локалната самоуправа ќе исклучи дел од пумпите за водата да истече на Билјанините Извори. Ако протече таму, може да се спаси нешто. По моја слободна процена, таму има 5-10 тони риба. За извесно време таа може целосно да пцовиса“, додава Талевски.

Според Талевски, доколку не се превенира оваа појава, може да дојде до поголеми проблеми.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи-Дедај: Продолжува унпаредувањето на односите помеѓу Македонија и Косово

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со новоименуваниот Амбасадор на Република Косово во земјава, Ѓерѓ Дедај. Османи најпрвин упати честитки до Амбасадорот за именувањето на оваа функција, и изрази надеж дека досегашната исклучително успешната соработка меѓу двете земји ќе продолжи и во текот на неговиот мандат.

„Имаме бројни заеднички проекти кои се реализираат, како што е граничниот премин ‘Белановце Станчиќ’, но и бројни други проекти од програмата за меѓугранична соработка кои се во тек или чекаат на реализација, за чии успех верувам дека ќе заеднички ќе се посветиме“ истакна Османи.

На средбата беа отворени и темите за напредокот на двете земји во рамките на европските интеграции, како и за севкупниот напредок на регионот од аспект на европските перспективи.

„Собранието го даде првото зелено светло за уставните измени согласно договорот од Преспа,со што не само што се отвори патот за имплементација на обврските од Договорот, туку се создадоа услови и за забрзување на реформскиот процес на земјата”, истакна Османи, посочувајќи го успехот на Договорот од Преспа, но и претходно, Договорот за добрососедство со Бугарија, како поттик и за останатите земји од регионот, да вложат повеќе напори и повеќе храброст во надминување на меѓусебните спорови, како заеднички интерес на целиот регион.

Во продолжение двајцата соговорници изразија се согласија дека ќе продолжат да работат посветено во насока на унапредувањето на односите меѓу двете земји, како меѓусебно да се поддржуваат во европските евроатлантските интеграции.

Прикажи повеќе...

Македонија

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Објавено пред

Фото: Илустрација

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас ги организира концертите на Анстасија, Здравко Чолиќ, Лепа Брена, Жељко Јоксимовиќ, Саша Ковачевиќ, Марија Шерифовиќ и други.

Автомобилот со бугарски таблички „бмв“ во задниот дел е речиси целосно изгорен, потврди Стефановски за „Макфакс“, кој рече дека настанот го пријавил во полиција. Од МВР велат дека возилото било опожарено во близина на унгарската амбасада и додаваат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

„Ме разбуди силен звук на пукање, слушав како се топеше и пукаше пластиката од автомобилот. Потоа дојде и сосетката да ми каже дека гори. Возилото е запалено со бензин, но не знам кој и зошто го направил тоа. Не се сомневам во никого, никој претходно не ми се заканувал“, ни изјави Стефановски.

Тој смета дека палењето на автомобилот е поврзано со неговата работа и се надева дека полицијата ќе ги најде виновниците.

„Во близина на мојот дом има поставено камери, можеби преку нив ќе откријат кој го полеа автомобилот со бензин и го запали. Јас не се плашам, но ова го потресе моето семејство“, додаде Стефановски.

Прикажи повеќе...

Најново

Фото: Илустрација Фото: Илустрација
Македонија21 минута

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија23 минути

Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев присуствуваше на официјалниот работен појадок кој го организираше Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц...

Македонија1 час

(Видео) Скајп, МСН и е-маил комуникациите на обвинетите меѓу доказите за „Монструм“

Како што изјави Катерина Јовановска, началник на Одделението за дигитална форензика во МВР, по наредба од судот на 1 мај...

Регион2 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија3 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија3 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија5 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија5 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија16 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт17 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа19 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести20 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија21 час

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет23 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија24 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Досие