Контакт

Македонија

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Објавено пред

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во моментов во селото има останато две фамилии, додека останатите во овој крај престојуваат од март до ноември.

„Сите институции во Дебар и во Струга се известени за пожарот. Секојдневно испраќаме апел, ги молиме да дојде некој за да го изгаснат огнот што надвиснува над селото. Од Струга ни рекоа дека ќе преземат мерки доколку пожарот се спушти до селото. На голема среќа дојдоа луѓе од Дебар. Местото не е достапно за возила, па со гребла, лопати и слични алати се обидуваа да направат појас, благодарни сме за таа помош”, велат мештаните.

Но, сепак тоа не е доволно, според нив, бидејќи селото е на припек. Наутро пожарот е помал поради росата, но напладне се разгорува. Шумата е покриена со суви лисја.

,,Се молиме на Господ ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори цело село. Не спиеме по цели ноќи, не знаеме дали ќе се задушиме од чадот или пак можеби ќе изгориме доколку заспиеме. Секој ден чистиме околу куќите и прскаме со вода, немоќни сме.Не разбираме зошто не се решава овој проблем, зошто сите молчат, зошто никој не се одлучи да испрати хеликоптер, толку ли е проблем тоа. Седум дена живееме во пекол“, велат луѓето кои во моментов се наоѓаат во Селци.

Пожар имало и на селските гробишта, но велат дека не можат да го локализираат.
„Тешко е, правиме се што можеме, одиме гаснеме. Но, таман ќе го изгаснеме на едно место, погоре повторно гори. Има дебел слој на суви лисја, како да одиш по тепих. Не дозволуваат да го локализираш местото“, раскажуваат мештаните.

Македонија

Сенатот ја потврди Кејт Мари Брнс за американска амбасадорка во земјава

Објавено пред

Сенатот ја потврди Кејт Мари Брнс за американска амбасадорка во Северна Македонија. Таа е дипломат од кариера во Стејт департментот.

Таа беше на функцијата заменик шеф на мисијата во амбасадата на САД во Грција.Американскиот претседател Доналд Трамп ја номинираше Кејт Мари Брнс за идна амбасадорка во земјава.

Таа претходно била втор човек на мисијата и заменик – постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена. Во својата дипломатска кариера работела во американската амбасада во Мадрид, Шпанија, и била на дипломатски задачи во Авганистан и во седиштето на НАТО во Брисел. Брнс зборува шпански, унгарски и турски јазик.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Објавено пред

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација, која ја предводи претседателот на Собранието, Талат Џафери и која денес учествува на активностите по повод чевствувањето на Св Кирил во Рим, кое се одржува по 52-ри пат. Во состав на државната делегација, како преставици од Владата, се и заменикот министер за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за надворешни работи, Виктор Димовски и претседателот на комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски.

Активностите на официјалната државна делегација започнаа рано наутро, со присуство на молебен во чест на Св. Кирил и Методиј, во базиликата „San Clemente“, со која чиноначалствуваше Неговото блаженство митрополит скопски, ариепископ охридски и македонски, г.г. Стефан, по што положи свежо цвеќе на гробот на Свети Кирил. На молебенот присуствуваше и официјална делегација од Република Бугарија, а официјалната делегација од Северна Македонија ќе присуствува на молебенот кој ќе го одржат свештеници од Бугарската православна црка во попладневните часови.

Во рамките на активностите поврзани со одбележувањето на денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, државната делегација присуствуваше и на аудиенција кај светиот отец, поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциско, по што оствари средба со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин. На средбите беа потврдени силните врски помеѓу нашата земја и Светата столица на Католичката црква, токму низ инспиративното и благородно дело на Светите браќа Кирил и Методиј. Воедно претседателот на Собранието Џафери и вицепремиерот Анѓушев ја изразија благодарноста за апостолската посета на папата Франциско на земјава и за пораките што тој ги упати до светот и кои наидоа на огромен интерес на светската јавност, при што беше извршена голема промоција на нашата земја во светски рамки.

„Во рамките на само еден месец, остваривме втора средба со папата Франциско, со што симболично се покажува посветеноста на Ватикан за поддршка на процесите кои се случуваат во Република Северна Македонија. На заедничката средба со папата Франциско и на средбата со државниот секретар на Ватикан, Пјетро Паролин, ја искажавме благодарноста за остварената посета, со која се даде визибилост на нашата држава и се искажа поддршка на процесите кои се случуваат во земјата. Од страна на Паролин, кој практично е премиер на Ватикан, е искажана подготвеност од страна на Ватикан за поддршка за евро-атлантските интеграции на Северна Македонија, при што потенцирано е дека позитивниот дух, унапредувањето на демократијата и соживотот, како и градењето на добри односи со соседите се клучни за нивна имплементација“, изјави Анѓушев по аудиенцијата кај папата Франциско и средбата со државниот секретар Паролин.

Активностите на државната делегација продолжуваат и во попладневните часови, а одбележувањето на денот на сесловенските просветители ќе заврши во вечерните часови со културно уметничка програма во организација на Министерството за култура и музички настап на Весна Ѓиновска Илкова и Дино Имери.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев во Подгорица: Ги охрабривме бизнисмените да го следат пријателството меѓу нашите две влади

Објавено пред

Како завршница на официјалната посета на Црна Гора, премиерот Зоран Заев и црногорскиот премиер Душко Марковиќ, одржаа прес- конференција на која информираа за резултатите од посетата на македонската владина делегација на Подгорица.Прес-конференцијата следуваше по заедничката седница на двете влади, на која се разменија информации и мислења за можностите за продлабочување на односите меѓу двете земји, и на која се потпишаа договори и меморандуми за соработка во областите на внатрешните работи, во животната средина и во здравството.

Премиерите Заев и Марковиќ ја поздравија и работата на стопанствениците на Бизнис форумот, што, како дел од програмата, ја организираа стопанските комори на двете земји.

Во продолжение ја пренесуваме во целост изјавата на премиерот Заев од прес конференцијата:

,,Дозволете на почетокот да им се заблагодарам на граѓаните на Црна Гора, за огромното гостопримство, за чувството што го имаме како да сме дома, кое што го овозможи вашата влада, вашите министри, претседателите на државата и на парламентот.Моето обраќање го започнувам со искрени честитки за вашиот празник – 21 мај, Ден на независноста, што го прославивте пред неколку дена. Мене ме радува што сите овие години на независност, како и во сите години претходно во заедничката држава, нашите две земји беа одличен пример на искрено пријателство што го негувавме низ годините и децениите, и што тоа се надоградува во сите овие години.

Денеска одржавме заедничка владина седница, како прва, историска, владина седница. Потпишавме 4 договори и меморандуми од областа на одбраната, на внатрешните работи за заштита на тајните податоци, како и во екологијата и здравството.Се одржаа билатерални состаноци на министрите за земјоделство, за транспорт. Заедно имавме можност да бидеме на Бизнис форумот што го организираа двете комори – Стопанската комора на Северна Македонија и Стопанската Комора на Црна Гора. Ги охрабривме бизнисмените и деловните луѓе да го следат пријателството меѓу нашите две влади, меѓу нашите две земји и да ја унапредат економската соработка меѓу компаниите.

Вчера имавме средба со претседателот на парламентот на Црна Гора Брајовиќ и со пратениците, а потоа имавме и средба со Претседателот Ѓукановиќ, и разговаравме за сите сегменти од заемната соработка. Сакам да испратам огромна благодарност што Црна Гора во целиот овој период ни дава голема поддршка за нашето членство во НАТО и ЕУ. Црна Гора беше меѓу првите земји што го ратификуваше протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО, којшто ги охрабри сите други земји да тргнат во брза постапка за ратификација на протоколот. Црна Гора беше најактивната земја членка на НАТО којашто работеше за нас во сите наши чекори до пристапување во алијансата.

Црна Гора е еден од нашите први пријатели и во нашиот процес за членство во ЕУ. Премиерот Марковиќ, претседателот Ѓукановиќ, на сите свои средби го потенцираат нашето право, после 14 години да добиеме датум за почеток на преговори. Јас сум му благодарен на премиерот Марковиќ, на целата влада на Црна Гора, затоа што навистина и помагаат на нашата земја како да се борат за својата земја. Тоа треба да го знаат граѓаните и на Црна Гора и на Северна Македонија. Тоа искрено пријателство треба да им даде сериозна позитивна перцепција на граѓаните дека имаме огромни перспективи за секаков вид соработка.

Ние очекуваме ова лето, конечно датум за почеток преговори по поглавја после 10 позитивни препораки од Европската комисија. Да бидам искрен, нема да застанеме тука во нашата благодарност за помошта од вас. Секогаш сме тука и да возвратиме, но вашето искуство од поглавјата кои успешно ги затворате, и на внимателен начин ја носите Европа во Подгорица и Црна Гора, е огромно знаење и потенцијал.Пријателството меѓу нашите две земји нека остане убав спомен за генерациите што доаѓаат после нас. Секако, овде нема да застанеме. Ќе продолжиме понатаму. Имаме убави перспективи пред нас.Испраќам пораки и до соседните земји ова убаво искрено пријателство меѓу нашите две земји да биде урнек, модел и за другите, затоа што ако Западен Балкан и Балканскиот полуостров подобро соработуваат и Европа повеќе ќе не цени и почитува.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија56 минути

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ2 часа

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет4 часа

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа6 часа

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија7 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт7 часа

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потрагата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија8 часа

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет21 час

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Свет23 часа

„Фејсбук“ отстранил над три милијарди лажни профили

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека од октомври минатата година до март годинава, биле идентификувани и отстранети повеќе од три милијарди лажни...

Свет23 часа

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ1 ден

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски1 ден

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Македонија1 ден

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Регион1 ден

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет1 ден

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт1 ден

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа1 ден

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава2 дена

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија2 дена

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Досие