Контакт

Македонија

Се отпуштаат медицински сестри во време кога се дефицитарен кадар, реагира ЗМСТАС

Објавено пред

Медицинска сестра од концесионерските амбуланти прогласена за технолошки вишок во време на дефицит на персонал, тврди Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗМСТА – ЗА НАС.

„Според нашите информации, во последниот месец без работа се останати седум медицински сестри од Куманово, Валандово и Кичево. Меѓу нив е и сестра од Свети Николе која е прогласена за технолошки вишок. Парадоксот е голем бидејќи во време кога медицинските сестри се дефицитарен кадар се случува небулоза и сестра која работи кај лекар во концесионерска амбуланта е отпуштена од работа како технолошки вишок. За жал, ниту законите не се на наша страна бидејќи во случајов нејзиното префрлање од ПЗУ во ЈЗУ е оневозможено поради лавиринтите низ кои нашите предлози поминуваат и сè уште не се произнесени со решение односно закон“, вели сестра Горданка Бешлиовска, претседател на Унијата на ЗМСТАС.

Од Здружението велат дека „сестрите концесионери“ се соочуваат и со проблематики при пререгистрација на нова адреса на амбулантите или пензионирање.

„Законот предвидел можност за промена на локацијата, но при повторната регистрација доколку во општа амбуланта претходно со години работела стоматолошка сестра (законот вели здравствен работник, не насочува дејност) надлежните велат дека сега не одговара на бараниот профил и практично таа останува без работа. Остануваат без работа и оние сестри кои работат кај лекар кој заминува во пензија, бидејќи не постои закон кој вели дека сестрата ќе биде прераспределена на друго работно место согласно со потребите и квалификациите. Со тоа се нанесува голема неправда бидејќи сестра со големо искуство и работен стаж многу лесно може да се најде на маргините на егзистенција во општеството“, велат од таму.

Последниот одговор што го добиле од Министерството за здравство е дека се направени промени, дека „сестрите концесионери“ се вметнати во новиот закон, но дека процедурално постапката за носење на новиот закон сè уште не е завршена. За жал, велат од таму, не сме известени за какви промени станува збор и каква е всушност постапката за враќање на здравствените работници од ПЗУ во ЈЗУ.

Унијата на ЗМСТАС предводени од ЗМСТА – ЗА НАС ќе испратат конкретни барања до министерот Венко Филипче при што ќе бара конкретна постапка за враќање на медицинските сестри од ПЗУ во ЈЗУ; почитување и користење на сите бенефити; и стоп за барањата за преквалификации на сестрите со над 30 години работно искуство.

„Воедно апелираме до надлежните институции, до Лекарската комора на РМ и до сите лекари индивидуално кои знаат дека медицинската сестра е нивната десна рака да заземат став, да понудат решение и гласно да проговорат за свесното обесправување на оваа хумана професија“, велат од ЗМСТА – ЗА НАС.

Избори 2019

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Објавено пред

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот на владејачката СДСМ, Стево Пендаровски, на социјалните мрежи напиша дека ова е горчлива победа, а резултатот треба да биде поука за сите. Тој истакна дека е дојдено време за одговорност на дел од функционерите од СДСМ како и пензионирање на голем дел од политичката елита на Албанците во државата.

-Горчлива победа. Резултатот поука за сите нас. Граѓаните знаат да наградат, а и да казнат. Посебна честитка до гласачите Албанци кои дадоа поддршка за Стево Пендаровски, како и за извонредниот резултат и поддршката што ја доби кандидатот Блерим Река! Граѓаните Албанци јасно демонстрираа дека е дојдено време од политичката сцена да се пензионира голем дел од политичката елита на Албанците во Република Северна Македонија!!!
Време е и за одговорност и на дел од функционери од нашата СДСМ, напиша Зекири на социјалните мрежи.

Вечерва и двете партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ прогласија победа. Според последните резултати од ДИК, кандидатот Стево Пендаровски е во водство со 323.040 гласови пред Гордана Силјановска Давкова која од преброените гласови досега има освоено 318.535 гласа. Единствениот кандидат Албанец, поддржан од Алијансата на Албанците и Движењето Беса, Блерим Река, освои 79.787 или 10,58 отсто од запишаните гласачи.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Објавено пред

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто од гласачите.

Тој рече дека важечки се 696.467, а 31.585 се неважечки. Според податоците од ДИК, кандидатот Блерим Река освоил 75.519, Гордана Силјановска-Давкова – 309.799, а Стево Пендаровски – 310.751 глас.

„Денешниот ден помина во мирна атмосфера, без посериозни забелешки од набљудувачите, органзиравме фер и коректен изборен ден. Во вториот круг влагуваат Силјановска и Пендаровски“, рече Дерковски.

Ова се првични неофицијални резултати пристигнати до ДИК преку електронски пат и во текот на ноќта Државната комисија ќе продолжи со обработка на податоците и официјалните резултатит се очекуваат во текот на утрешниот или во наредните денови доколку има потреба од приговори или прегласување на некои места.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Објавено пред

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и, како што рече, очекува така да биде и на 5 мај. Тој нагласи дека концептот „Заедно напред“ е во водство.

„Едвај чекам да се фатам за работа за евро-атлантска Северна Македонија од позиција шеф на државата“, порача Пендаровски додавајќи дека во вториот круг граѓаните ќе имаат стеснет избор од три на два кандидата.

„Изборот ќе биде полесен зашто разликата меѓу мене и Силјанаовска е огромна. Треба поддршка за концептот што води напред, а не назад“, истакна Пендаровски.

Тој воедно ги повика поддржувачите на Блерим Река, но, како што рече, и тие што гласале за Силјановска, но длабоко во себе знаат дека таа одлука е погрешна, повторно да се преиспитаат и да преминат на вистинскиот пат.

Смета дека овие гласови треба да бидат за него бидејќи тој ќе биде претседатал на сите етнички заедници, за разлика од неговата против-кандидатка која не ги повикала другите етнички заедници, туку им се обраќа само на Македонците.

„Не знам како може да ги повикува Албанците да гласаат за неа, кога таа воопшто не ги споменува ниту нив ниту другите заедници во своите обраќања и води етноцентристичка и еднонасочна политика“, рече Пендаровски, повикувајќи ги припадниците на сите заедници да го поддржат неговиот концепт во вториот круг.

„Секој треба да земе учество во позитивните промени и заедно да одиме напред“, додаде тој.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20197 часа

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20198 часа

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20199 часа

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20199 часа

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Избори 20199 часа

Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

„Победивме, но целосно не ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори....

Избори 20199 часа

Силјановска: Ако на моите се додадат гласовите на Река, приказната е јасна

Не сум човек што потонува во триумфализам, знам дека допрва следува битката, но мислам дека ако ние добивме толкав број...

Избори 20199 часа

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Портпаролот на изборниот штаб на ДУИ, Арбер Адеми, не сакаше да го коментира резултатот од изборите во однос на албанското...

Избори 201911 час

Јанушев: Водиме во голем број места

„Радувај се Македонијо, правдата доаѓа. ВМРО-ДПМНЕ победува. Гордана ќе биде“, со овие зборови генералниот скеретар на партијата, Игор Јанушев, ја...

Избори 201912 часа

(Видео) Бајрами: До ОЈО и МВР нема пристигнато никаква пријава за случајот во Студеничани

Претседателот на Комисијата за следење изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами, по затворањето на гласачките места...

Избори 201912 часа

МВР: Гласач под дејство на алкохол оштетил кутија, четворица ги фотографирале ливчињата

Во текот на изборниот ден регистрирани се четири фотографирања на гласачки ливчиња, а сторителите се приведени. Гласач во Новаци, пак, под...

Избори 201913 часа

Претседателските избори со најмал одѕив досега

Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа одѕивот на македонските граѓани во првиот круг од претседателските...

Избори 201913 часа

Одѕивот до 18.30 часот 39,71 проценти

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 проценти, односно...

Свет17 часа

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална...

Топ19 часа

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Избори 201920 часа

Едно лице приведено во Аеродром, го фотографирало гласачкото ливче

Едно лице е приведено во Скопје за време на гласањето на претседателските избори, бидејќи го фотографирало гласачкото ливче, потврдуваат од...

Регион22 часа

Двајца загинати во авионска несреќа во Бугарија

Пилотот и патник на мал приватен авион вчера загинаа во Бугарија, кога воздухопловот се урнал во јужниот дел на земјата....

Свет23 часа

(Видео) Експлозии за католички Велигден во Шри Ланка, најмалку 50 мртви

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во Шри Ланка во повеќе експлозии на неколку локации, вклучувајќи...

Избори 201923 часа

Изборите ќе ги следат 3.094 домашни и 419 странски набљудувачи

Гласањето за претседателските избори денеска и на 5 мај ќе го следат 3.094 се домашни набљудувачи, а 419 од странство....

Избори 201924 часа

Граѓаните бираат претседател на државата

На 3.480 избирачки места денеска 1.808.131 граѓани со право на глас по шести пат ќе бираат претседател на државата. Гласачите...

Свет1 ден

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Досие