Контакт

Македонија

Се прочистува Избирачкиот список

Објавено пред

Јавниот увид во Избирачкиот список на запишани гласачи за референдумот што ќе се одржи на 30 септември продолжува и притоа рокот за пријавување трае до 23 август. Граѓаните што ќе ги проверуваат своите податоци во подрачните одделенија на ДИК треба со себе да носат лична карта или пасош.

Досега увид во Избирачкиот список во подрачните одделеленија на ДИК направиле 1.216 граѓани.

Педесет и девет лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопиште и Зелениково ќе бидат избришани од Избирачкиот список. Според Државната изборна комисија, станува збор за починати лица за кои изводи од умрените до 13 август до нив доставиле по службена должност од канцелариите на Управата за матична евиденција.

ДИК има подрачни канцеларии во 18 поголеми општини во земјата, кои ја покриваат целата територија на Македонија.

Пријави има и од македонски државјани што се наоѓаат во странство. Пријавени за референдумско изјаснување во амбасадите на Македонија во светот се 742 лица, од кои 11 се одбиени. Доколку решат да дојдат во Македонија и да се изјаснат тука, тогаш иселениците нема потреба да се пријават во овие претставништва или преку апликацијата, нивните имиња се заведени со последната пријавена адреса во Македонија. Гласањето во странство ќе се одржи на 29 септември, еден ден пред денот определен за референдумот, од 7 до 19 часот според временската зона во ДКП.

Бројот на запишани гласачи во Избирачкиот список, кој од денеска па до 23 август е ставен на јавен увид, е 1.805.707.

Избори 2019

Мицкоски во Кратово: Ќе дојде денот кога од прв до последен ќе одговараат

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска на митинг се обрати пред граѓаните во општина Кратово. Мицкоски пред присутните истакна дека е дојдено време политичките измамници од врхушката на СДСМ, на чело со Зоран Заев, да заминат во политичка пензија.

„Ќе дојде денот кога од прв до последен ќе одговараат, се обидоа да го лажат народот дека немале време за интонирање на македонската химна, да не му биде незгодно на новиот пријател на Зоран Заев во неговата земја, оној Зоран Заев кој нè убедуваше дека го зајакнал идентитетот. Истиот што се срамеше да одговори на кој јазик зборуваат жителите на северна Грција, се срамеше да каже дека тоа се Македонци што зборуваат македонски јазик, пеат македонски песни и играат македонски ора“, потенцира Мицкоски.

Мицкоски во своето обраќање одговори на повиците за АРМ на портпаролот на СДСМ со професорката Гордана Силјановска-Давкова истакнувајќи дека тоа младо момче не знае што е утринска смотра, што е пожарство, дали знае што е стража на минус 20 степени во половина метар снег, а не знае ниту неговиот лидер Зоран Заев бидејќи со лажна медицинска белешка го избегнал воениот рок, но, како што рече, затоа не им пречеше да ја обесчестат армијата, да ја постројат македонската гарда и да ја интонираат македонската химна.

„Ветуваа правда, ветуваа мир, а направија пекол затоа што по две години, секој граѓанин на Република Македонија денеска знае дека, всушност, ниту правда било во прашање, ниту мир, ниту живот, туку пусти пари биле во прашање. Но, затоа ние денеска треба оваа неправда да ја победиме со правдата што ќе ја донесе идната претседателка, а тоа е професорката Гордана Силјановска-Давкова“, нагласи Мицкоски.

Тој потенцира дека крајот е блиску затоа што изборот е едноставен.

„Од една страна, го имаме Стево Пендаровски, поддржан од сите политичари од транзицијата, кои урнаа илјадници човечки судбини, а од друга, ја имаме професорката Гордана Силјановска-Давкова, бескомпромисен борец, кој секогаш е на страната на правото, правдината, Уставот и законите.
Гордана Силјановска-Давкова со својот личен, домашен, но и меѓународен интегритет и професионален идентитет и тимот на врвни експерти, има јасен план како да се вратат правото и правната држава“, потенцира Мицкоски.

Мицкоски на крајот уште еднаш ги повика жителите на општина Кратово да ја поддржат професорката Силјановска-Давкова на 21 април и на 5 мај затоа што голема победа на овие избори ќе ја отвори вратата за предвремени парламентарни избори, на кои Зоран Заев и СДСМ ќе заминат во политичката историја и ќе изгрее зората на слободата, која ќе донесе правда во Македонија.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Пендаровски: Борците пред чиј споменик стоиме оставија аманет, да го исполниме

Објавено пред

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на средбите со жителите на Дојран и Богданци ги повика граѓаните в недела, 21 април, со својот глас за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава.

Со гласот за Гордана Силјановска може да се вратиме само назад, во времето груевизмот, и да се продолжат штетните политики на Иванов, додаде тој.

„Ајде да излеземе масовно на гласање в недела и да избереме напредок. Заедно да победиме, заедно да одиме напред. Да го исполниме заветот на борците пред чиј споменик стоиме и кои ни дадоа аманет – ние се втемеливме, вие градете. Во изминатите речиси две години сите сме сведоци на еден целосно нов пристап во односите со соседите, кој ги решава најтешките проблемите и ги отвора портите на Северна Македонија кон напредок, сигурна иднина и светот“, рече кандидатот за претседател, Стево Пендаровски.

Пендаровски побара максимална мобилизација на изборите бидејќи,како што рече, станува збор за патот по кој треба да продолжи земјата, па секој глас е важен.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Силјановска во Кратово: По Курц, добив поддршка и од претседателот на Европската народна партија

Објавено пред

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова вечерва им се обрати на граѓаните во Кратово, каде што рече дека добила поддршка од претседателот на Европската народна партија, што, според неа, претставува силен ветер во грбот.

„Она што сакам денеска да го споменам е поддршката однадвор, која многу ни значи, како што знаете, претседателот на Европската народна партија, господинот Дол, застанува зад нас, тоа го вети во Брисел. Пред него тоа го стори и господинот Курц, навистина е тоа европски силен ветар во нашите едра, реформски, во нашите опозициска едра, во нашите изборни едра, она што доаѓа на 21 април и на 5 мај“, вели таа.

Силјановска-Давкова додаде дека со Владата на СДСМ и Заев граѓаните живеат сè посиромашно. Таа рече дека никој не сака да ги слушне проблемите на граѓаните истакнувајќи дека доколку победи на претседателските избори, ќе биде првата амбасадорка на сиромашните откажувајќи се од средствата само за нив.

Според неа, заевизмот не е филозофија, туку методологија на авторитаризам и дека граѓаните ќе стават крај на таквото владеење бидејќи, како што рече таа, народот се умот, свеста и мудроста на Македонија. Силјановска додаде дека она што го ветила пред граѓаните ќе го исполни, а не како сегашните политичари на СДСМ, кои не знаат што точно ветуваат и кога се негираат дека ветиле нешто.

„Ние тоа што го кажуваме го помниме, во срцето го носиме и го докажуваме. Тие го забораваат, тие постојано го негираат, па не знаат што ветиле, што сториле, а што негирале, тоа е нивниот кошмар, ние сме нивниот кошмар“, додаде Силјановска.

Според неа, оваа Влада нема ниту желба ниту знаење за да направи вистински реформи потенцирајќи дека непотизмот, криминалот и корупцијата се вистинска одлика на СДСМ и Заев.

„Тие немаат смисла, ниту желба ниту знаење, целосно се политички импотентни за препознавање на потребата на квалификувана стручна посветена на граѓаните, државната и јавната администрација. Се фалеа дека ќе се борат со непотизмот, ама непотизмот е нивна политичка филозофија, нема министер што не вработил некого од семејството и не се загрижени за тоа. Да не говорам за корупцијата и криминалот, тие стимулирајќи ги и толерирајќи ги корупцијата и криминалот, го рушат суверенитетот на Македонија, ја прават Македонија слаба држава, ја прават Македонија пропадната држава. Процесот на одлучување, наместо во силни и стабилни институции, го лоцираат меѓу двојки, тројки, четворки во неформални структури на неформален начин, во неформални структури одлучуваат за најважните национални прашања. Јас тоа ниту го поддржувам ниту ќе го практикувам“, нагласи Силјановска.

На крајот, Силјановска побара поддршка од граѓаните и масовен одѕив како на 21 април така и на 5 мај сè со цел да може да ја реализира програмата со која настапува на овие претседателски избори и да се врати владеењето на правото, а со тоа, конечно, Република Македонија да оди напред на вистинскиот пат, а тоа е Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20198 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија9 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија10 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201911 час

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија12 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија14 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет15 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет16 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет17 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија17 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет18 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа18 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет1 ден

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија1 ден

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија1 ден

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие