Контакт

Македонија

Собранието се поднови со две „форд мондеа“

Објавено пред

Собранието купи две автомобила „форд мондео тренд“ од „МИ-ДА гранд моторс“ од Скопје, покажа договорот за јавна набавка на моторни возила, објавен на електронскиот систем на Бирото за јавни набавки.

Вкупната вредност на договорот е 3.054.430 денари со вклучен ДДВ или приближно 50 илјади евра. За возилата според техничката документација е обезбедена двегодишна гаранција. „МИ-ДА гранд моторс“ треба да му ги предаде возилата на Собранието 80 дена по склучувањето на договорот.

Македонија

Снежен град од 19 до 24 февруари на Попова Шапка

Објавено пред

Детскиот културен центар „Карпош“- Скопје по 42 пат ќе ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „СНЕЖЕН ГРАД“ – 2019.Манифестацијата ќе се одржи од 19 до 24 февруари 2019 година на Попова Шапка. Градителите ќе бидат сместени во хотел „Славија“-ЕЛЕМ, кој е и соорганизатор на манифестацијата.

Учесници –градители на Снежниот град се ученици од основни училишта од повеќе градови од Македонија;Скопје, Куманово, Виница, Тетово. Сите тие се екипирани по десетина деца со свој ментор и со потребните алатки градат своја склулптура и ја прикажуваат својата креативност и умешност. Децата кои учествуваат на Снежен град користејќи ја својата фантазија, се вистински уметници кои си играат со снегот и го претвораат во објект кој што тие си го замислиле.Веруваме дека како и секоја година ќе направат впечатливи, уметнички скулптури.
Во рамките на манифестацијата се одржуваат и други активности од забавно-рекреативен карактер, како избор на Снежна убавица, спортски игри и натпревари во пинг понг , билијард, шах, Училишна квизотека, пикадо, Снежен крос, Најслатка бонбона, Снежно бинго, Бал под маски и се разбира забава, танцување во дискотека за учесниците на Снежниот град.

На 24 февруари во 11 часот децата – градителите заедно со Директорката на ДКЦ „Карпош“ , д-р Билјана Лалчевска Серафимовска ќе го претстават и свечено ќе го отворат „Снежниот град“ за сите посетителите кои ја сакаат оваа уметност и ќе ги разгледаат ремек делата на малите креативци направени од снег.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев: Ова е политички прогон врз ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

По денешното судско рочиште за предметот „Талир“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, изјави дека се работи за политички прогон врз неговата партија.

„Јасно и недвосмислено се покажува фактот дека целиот овој политички процес е всушност политички прогон кон најголемата политичка партија во Република Македонија“, рече Јанушев.

На судењето не се појави пратеникот Илија Димовски. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го известил судот дека од 17 до 21 февруари ќе биде во Брисел на комитет на парламентарното Собрание на НАТО.

Димовски во поднесокот навел дека е шеф на делегацијата од Македонија. На судењето беа присутни останатите обвинети, освен бегалецот Никола Груевски. Следното рочиште е закажано за 7 март во 10 часот.

Во предметот „Талир“ обвинети се поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, бегалецот Никола Груевски, ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеникот Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска, која лани призна вина и доби условна казна.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

Објавено пред

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не ми даде никаква команда за делување, рече Митко Пешов, поранешен началник на одделот за специјални полициски сили, обвинет за насилниот упад во македонскиот парламент.

„Никогаш немам влезено во штаб на политичка партија. Никогаш не сум имал поттик да се впуштам во нешто незаконско, никому не должам ништо. Од секогаш сум ги почитувал наредбите. Ниту во еден момент на 27 април не добив законска наредба“, рече Пешов.

Пешов е обвинет дека на критичниот ден, 27 април, не ги извршил дадените команди од страна на Нухиу за дејствување на полициските сили со што дозволил насилен упад во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари.

Во воведните зборови на стартот од судскиот процес Пешов истакна дека ги извршил сите наредби од надлежните старешини и дека откако бил повикан за 1 час, дошол во оперативниот штаб во МВР од својот дом во Кавадарци. Во тек се завршните зборови на обвинетите за крвавиот четврток.

Судскиот процес почна со 33 обвинети, но по донесувањето на Законот за амнестија, амнестирани беа 15 обвинети меѓу кои и пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Љубен Арнаудов. Амнестија добија и организаторите на протестите „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски и Богдан Илиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија2 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет3 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Македонија3 часа

Заев и Ахмети ги почнуваат разговорите за консензуален претседателски кандидат

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, денеска во Клубот на пратениците треба да одржат средба...

Свет4 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет5 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет5 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет6 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија14 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија17 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија20 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија24 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија2 дена

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет2 дена

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија2 дена

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија2 дена

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Досие