Контакт

Македонија

Сончево време со температура до 22 степена

Објавено пред

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 8, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степени.

Во Скопје, претежно сончево со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 18 степени.

Во следните денови ќе се задржи стабилно време, сончево со мала до умерена локална облачност и со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на Ковид-19, и тоа во: Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42, Гостивар-63, Гевгелија-33, Струмица-29, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-5, Кочани-33, Пробиштип-10, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-4, Валандово-4, Виница-4, Делчево-22, Кратово-7, Свети Николе-13, Кичево-31, Ресен-13, Неготино-18 и два во Демир Хисар.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 679 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-266, Куманово-49, Штип-30, Прилеп-51, Тетово-1, Струга-30, Велес-13, Битола-56, Охрид-29, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-3, Струмица-16, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Кочани-14, Пробиштип-3, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-11, Кичево-21, Ресен-3, Неготино-8 и еден од Крушево.

Починати се 22 лица – седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69 години), еден од Куманово (79), двајца од Штип (81 и 78 години), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79 години), еден од Струга (77), двајца од Велес (72 и 73 години), еден од Охрид (87), еден од Гостивар (71), еден од Струмица (67), еден од Крушево (71) и еден пациент од Берово (86). Од нив еден пациент е починат вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65.231, бројката на оздравени пациенти е 41.656, на починати е 1.847, а бројот на активни случаи изнесува 21.728. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 28.368, активни 10.477
• Куманово 3.893, активни 886
• Дебар 487, активни 122
• Штип 2.784, активни 523
• Прилеп 3.231, активни 1.031
• Тетово 3.963, активни 974
• Струга 1.559, активни 466
• Велес 2.117, активни 725
• Битола 2.256, активни 942
• Охрид 1.718, активни 594
• Кавадарци 1.358, активни 523
• Гостивар 2.708, активни 996
• Гевгелија 799, активни 263 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.785, активни 568
• Крива Паланка 461, активни 139
• Радовиш 456, активни 118
• Крушево 141, активни 76
• Кочани 1.285, активни 246
• Пробиштип 378, активни 95
• Демир Хисар 205, активни 76
• Македонски Брод 177, активни 49
• Пехчево 104, активни 19
• Берово 395, активни 102
• Валандово 227, активни 66
• Виница 383, активни 142
• Делчево 495, активни 229 (146 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 163, активни 43
• Свети Николе 866, активни 226
• Кичево 1.331, активни 475
• Ресен 492, активни 200
• Неготино 646, активни 337 (91 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.399 теста се преку: ИЈЗ – 1.220, ЦЈЗ Скопје – 64, „Авицена“ – 303, „Биотек“ – 248, МАНУ – 221, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 182, „Систина“ со PCR-метода – 180, лабораторија „Лаор“ – 55, Судска медицина – 18, ЦЈЗ Битола – 61, Инфективна клиника – 9, ГАК – 11, „Синлаб“ – 74, „Ремедика„“ – 19, лабораторијата во болницата во Козле – 18, ЈЗУ (рапид-тест) – 715, УК Пулмологија со алергологија – 1. Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирање на Ковид-19.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Објавено пред

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со заеднички меморнадум во врска со тековните политички случувања, кој го нарекуваат „Македонски манифест“.

Како што велат челниците на овие три институции, кај нив постои загриженост за исходот од развојот на настаните поврзани со евроинтеграцијата, која е условена од апсурдните барања на Република Бугарија.

Тие изразуваат убеденост во фактот дека како земја ги исполнуваме потребните услови за почнување на преговорите за евроинтеграција, па затоа ги повикуваат надлежните органи и министерства, медиумите, научните, културните и уметничките институции и здруженија, собраниските и вонсобраниските политички партии, како и сите граѓани, на почитување неколку базични принципи:

– преговорите да се водат на рамноправна и принципиелна основа, со должно почитување на меѓународното право, без никакво условување од едната или од другата страна и со почитување на достоинството на македонскиот народ;

– да се почитуваат безрезервно сознанијата на македонските општествени, хуманистички и културолошки науки во врска со автохтоноста на македонскиот народ и неговиот историски, јазичен, културен и религиски континуитет;

– да се уважуваат не само објективните факти и научната аргументација туку и комплексната интерпретација на историските факти, настани и личности;

– да се уважуваат сознанијата, утврдените факти, усвоените теории и емпириските истражувања на современата светска славистика, лингвистика, историографија и меѓународното право, според кои:

а) македонскиот јазик и неговите дијалектни разновидности имаат свој просторен континуитет (што значи дека македонските дијалекти постојат и надвор од границата на денешна Македонија) и свој временски континуитет (што значи дека македонскиот јазик опстојувал со векови);

б) македонскиот идентитет го црпи својот легитимитет од повеќевековните традиции, преданија, обичаи, колективна меморија, менталитет, јазикот, артикулираната свест за етнокултурната посебност, колективниот интегритет, почитта кон традиционалните религиски институции и наративот за припадноста на одреден географски и историски простор;

в) споделените места на меморија на балканските и медитеранските простори подразбираат инклузивен однос, а не ексклузивно присвојување на историјата и традицијата, подразбираат интелектуална слобода, а не робување на анахроните историски стереотипи и илузии, некултурен и историски хегемонизам;

г) историската вистина не е политичка догма, туку дијалошка, повеќедимензионална категорија чувствителна на гледната точка, во тој контекст и на националниот интерес на секоја држава, вклучително и на Републиката.

Имајќи ги предвид овие сознанија, УКИМ, МАНУ и МПЦ-ОА категорично апелираат:

– процесот за евроинтеграција на нашата држава да продолжи во духот на меѓусебно почитување и уважување на вложените напори од наша страна за исполнување на критериумите,

– да се применуваат позитивните и општоприфатени меѓународни конвенции и декларации на ОН за правото на самоопределување и за човековите права и слободи;

– да се почитува безусловно слободно изразената волја на македонскиот народ, неговата етничка и духовна посебност;

– да се почитува волјата на македонските граѓани, припадници на македонската Република, да живеат во цивилизирани добрососедски односи и да се продолжи практиката на соработка меѓу културните, научните, образовните, религиските и економските институции, и

– да не се создава конфликтен амбиент во државата, да се сочуваат мирот и слободниот развиток, што подразбира просперитет, алтернатива, демократија и достоинствен живот, вклучително и љубов кон сопствената татковина и држава.

„Македонскиот манифест“ е потпишан од претседателот на Македонската академија на науките и уметностите,
академик Љупчо Коцарев, архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прима, Стефан, и ректорот на државниот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, проф. д-р Никола Јанкуловски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Митевски: Марин во време на пандемија ќе потроши 3,2 милиони денари за опрема за озвучување

Објавено пред

Златко Марин во време на пандемија ќе потроши 3.200.000 денари за набавка на опрема за озвучување и хепенинзи, изјави Дејан Митевски, претседател на Општински комитет Аеродром на ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта предводена од СДСМ и Марин во време на пандемија ќе потрошат 3.200.000 денари за набавка на опрема за озвучување и хепенинзи. Чекаше повеќе од осум месеци по спроведена постапка за јавна набавка да потпише договор со фирма која е чест добитник на тендери во општина Аеродром, чија понуда доставена во март 2020 година е истечена, а дополнително, со договорот заради техничка соработка се ангажира и компанија која престанала да постои во мај 2020 година“, рече тој.

Митевски вели дека Марин распишал и тендер за новогодишно осветлување за потребите на општина Аеродром, кој сè уште не се знае колку ќе чини.

„Немаше друга побитна работа во општината да се сработи, дојдено беше до новогодишни прослави и осветлувања. По примерот на Шилегов, можеби ќе се обиде и да го оправда и овој тендер, дека е во интерес на граѓаните, но освен за негов личен, Марин не знае за друг интерес“, рече Митевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија38 минути

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија4 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен4 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ4 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет5 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет6 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија6 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет6 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион7 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ7 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа8 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет8 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет9 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион9 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа20 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет21 час

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт21 час

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија22 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија23 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Досие