Контакт

Македонија

Сончево со температура до 27 степени

Објавено пред

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Во североисточниот дел од земјава ветерот ќе се засилува и се очекувабрзината на ветерот да достигнува до околу 40 км/час. Минималната температура ќе се движи од 1 до 7, а максималната од 21 до 27 степени.

Во наредните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утрата ќе бидат бидат малку постудени, а дневните температури ќе бидат без позначителни промени. Од среда се очекува постепен постепен пад на температурата на воздухот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Судир во ЕУ околу почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Објавено пред

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почеток на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија, а според последниот заеднички извештај до кој агенцијата „Ројтерс“ имала пристап, одлуката за двете земји може да биде одложена до октомври, до кога германскиот Парламент ќе го разгледува ова прашање.

За време на вчерашниот состанокот, претставниците на Кипар се заканиле дека ќе стават вето на секој договор за проширување, доколку ЕУ не го заостри својот став кон Турција во врска со истражувањата за природен гас во источниот Медитеран, пишува британската агенција.

Министрите од 28 земји-членки ќе се состанат денеска за да разговараат за почетокот на официјалните преговори за членство на двете балкански држави.

„Имаше големо несогласување меѓу претставниците на земјите-членки и не е сигурно дека сите министри ќе можат да се договорат“, изјавиле дипломатски извори од ЕУ.

Кипар се заканил дека ќе го блокира целиот текст кој се однесува на иднината на сите земји кои имаат аспирации за влез во Унијата, меѓу кои се и балканските земји, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, доколку не се реши проблемот со Турција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градежни работи на патот Гостивар – Маврово

Објавено пред

Виадукт трејд ДООЕЛ известува дека денеска ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат А2, патен правец Гостивар-Маврово, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај, информира АМСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Објавено пред

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште ,,Вера Јоциќ” во населбата Хиподром (Општина Гази Баба) и претставува опасност за децата кои го користат игралиштето во непосредна близина.

Загрижен родител испрати фотографија до редакцијата на ,,Макфакс”, на која се гледа дека десно од јамата има детски лулашки кои често ги користат децата од околните згради, поради што родителите стравуваат поради незаштитената јама која демне во школскиот двор кој не е затворен за употреба.

,,Училиштето се реновира ( проектот е завршен ) но оваа не безбедна јама стои вака без никаква заштитна ограда веќе неколку месеци. Иста беше ситуацијата и пред учениците да се рапyштат, кои пo завршување на часовите препипуваа преку јамата. Oва е слика од пред два дена и се гледа дека децата што живеат во близина го користат игралиштето кое што не е затворено за употреба, и во секој момент може да настане трагедија. За нештата да бидат по трагични, десно има детски лулашки (предшколска возраст). Трагедија може да настане во секој момент и лулашките не се затворени за употреба”, се вели во писмото на загрижениот родител испратено до редакцијата на ,,Макфакс”.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреси во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет48 минути

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА лигата на Торонто Репторс на плоштадот...

Македонија1 час

Судир во ЕУ околу почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почеток на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија1 час

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште ,,Вера Јоциќ” во населбата Хиподром (Општина...

Hitech3 часа

Хуавеј со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на Хуавеј, Рен Женгфеи потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари...

Крвав четврток16 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија16 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија20 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија22 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија22 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија23 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски24 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион1 ден

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт2 дена

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести2 дена

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт2 дена

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет2 дена

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ2 дена

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Досие