Контакт

Македонија

Состанок на Стратешкиот совет за надворешна политика во врска со случувањата во Авганистан

Објавено пред

Во просториите на Министерството за надворешни работи денеска се одржа состанок на Стратешкиот совет за надворешна политика посветен на актуелните случувањата во Авганистан и потенцијалните импликации врз нашата држава и регионот.

На состанокот, што се одржа во рамките на стратешкиот проект на МНР – „Рефлексија 2030“, воведно обраќање имаше министерот Бујар Османи, кој ги сподели своите размислувања на темата и резимира за улогата на Република Северна Македонија наспроти геополитичките поместувања во Авганистан и поширокиот регион.

„Случувањата во Авганистан, но и замрзнатите конфликти во регионот на ОБСЕ, укажуваат дека несигурноста и непредвидливоста преостануваат интегрално и предоминантно одбележје на меѓународното милје и безбедносна реалност и дека истите феномени ќе продолжат да ги диктираат глобалните политичко-безбедносни процеси. Република Северна Македонија како полноправна земја членка на НАТО и иден претседавач со ОБСЕ, најголемата светска регионална безбедносна организација, претставува сериозна алка во системот на колективна безбедност. Фактот дека сме активен актер во меѓународните односи ни овозможува да работиме на спроведување на нашата безбедносна агенда, но истовремено и на нашето позиционирање како одговорен актер во меѓународните односи. Денешниот настан е всушност дел од активностите што ги преземаме во функција на зајакната приправност, стратешко антиципирање и адаптабалност во насока на навремено утврдување на политичките насоки на дејствување адекватен одговор“, изјави Османи.

На состанокот, членовите на Стратешкиот совет разменија ставови и понудија идеи за потребата од долготрајно стратешко планирање и оформување механизми за менаџирање со потенцијалните засилени мигратски движења, градење партнерства со сојузниците и во рамките на мултилатералните тела исползување на механизмите на ЕУ и соодветните дата-бази од системот за азил и миграција, како и редовно следење на политиките на ЕУ и земјите членки во оваа област.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Заев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Земјата се движи во вистинска насока

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, синоќа, доцна попладне, во просториите на Владата беше домаќин на редовниот годишен состанок на амбасадорите од земјите членки на ЕУ во државава, на која биле разменети мислења за актуелните активности, со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата во Европската Унија.

Како што информираат од владината прес-служба, премиерот истакнал дека очекува до крајот на словенечкото претседателство да се постигне напредок во евроинтеграцијата на државата.

„Северна Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена да ги започне преговорите со ЕУ“, нагласил Заев.

На состанокот со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, кои биле предводени од шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир, се разговарало и за континуитетот во реформските процеси, во делот на правосудството, борбата против корупцијата како и реформите во јавната администрација.

Дополнително се разговарало и за пописот како клучна статистичка операција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Тежнееме нашето општество во целост да ja прифати инклузијата на знаковниот јазик

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска преку видеообраќање го честиташе Меѓународниот ден на знаковниот јазик, 23 септември.

„Денеска го славиме Меѓународниот ден на знаковниот јазик, користен од 72 милиони луѓе ширум светот. Одбележувањето на овој ден нè прави дел од прогресивните заедници во светот, афирмирачи на знаковниот јазик“, истакна Заев.

Како што кажа тој, Владата преку политиките за промовирање на можностите за граѓаните од заедниците на глуви и наглуви, го едначи знаковниот јазик со сите други говорни јазици.

„Тежнееме нашето општество да ја прифати во целост оваа вредност. По нашиот пример на соработка со Националниот сојуз на глуви и наглуви лица, општеството да ги применува сите можности кон нашите граѓани со оштетен слух.

Заедно со стручните лица влегуваме во поддршка на стандардизација на знаковниот јазик за што повеќе познавачи на овој јазик. Системски работиме да го имплементираме стручниот кадар кој користи знаковен јазик во предучилишното образование, во градинките. Затоа што инклузијата започнува од најраната возраст“, нагласи премиерот.

Укажувајќи дека на неговите јавни настапи, секаде каде што е возможно се вклучени знаковни толкувачи, Заев повика ваквата пракса да стане секојдневие кај сите функционери и општественици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж – опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација на Обединетите нации“.

Обраќањето на претседателот Пендаровски е предвидено на сесијата што ќе трае од 15:00 до 20:45 часот по средноевропско време и ќе може да се проследи во живо на веб-телевизијата на Обединетите нации.

Доцна вечерва по средноевропско време претседателот Пендаровски ќе оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Македонија14 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија16 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија17 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија19 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија20 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија21 час

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија21 час

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион21 час

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија22 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион22 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет1 ден

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија2 дена

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија2 дена

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет2 дена

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет2 дена

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 дена

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Досие