Контакт

Македонија

Со доделување награди и признанија одбележан Светскиот ден на науката за мир и развој на УКИМ

Објавено пред

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје го одбележа Светскиот ден на науката за мир и развој – 10 Ноември, кој, по две пандемиски години, се одржа со физичко присуство во аулата на Ректоратот на Универзитет.

dobivaj vesti na viber

Традиционално, Универзитетот го одбележува Светскиот ден на науката со промоција на најдобрите научници и уметник на Универзитетот за достигнувањата реализирани во изминатата календарска година. Годинава, овој настан беше збогатен со доделување плакета за посебен придонес во развојот на научноистражувачката дејност на Универзитетот и исклучителни достигнувања во целокупната кариерата.

Доделени се награди на најдобри ученици и уметник во 2021 година:

Во научното подрачје на природно-математичките науки со врвни резултати за 2021 година е избрана д-р Рената Ќуштеревска, вонреден професор на Природно-математички факултет

Во научното подрачје на техничко-технолошките науки со врвни резултати за 2021 година е избран д-р Петре Ламески, вонреден професор на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство.

Во научното подрачје на медицинските науки со врвни резултати за 2021 година е избран д-р Игор Спироски, вонреден професор на Медицинскиот факултет.

Во научното подрачје на општествените науки со врвни резултати за 2021 година е избрана д-р Виолета Цветковска, вонреден професор на Економскиот факултет.

Во научното подрачје на хуманистичките науки со врвни резултати за 2021 година е избрана д-р Лидија Тантуровска, научен советник на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“,

За најдобар уметник за 2021 година е избрана м-р Дарија Андовска, редовен професор на Факултетот за музичка уметност.

Доделени се плакети за посебен придонес во развој на научноистражувачката дејност и интернационализација и афирмација на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, и тоа:

1. На проф. д-р Трајче Стафилов, редовен професор (во пензија) на Природно-математичкиот факултет, во знак на признание за посебен придонес, во две категории:

· за исклучително достигнување во кариерата и објавени повеќе од 100 научни труда афилирани на Универзитетот, индексирани во базата Web of Science (199 заклучно со 2021),

· за исклучително достигнување во кариерата и меѓународно признаена извонредност преку застапеност во листата на Универзитетот „Стенфорд“ за 2 % најцитирани научници на планетата за целата кариера, заклучно со 2021.

2. На проф. д-р Марјан Гушев, редовен професор на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, во знак на признание за посебен придонес, во две категории:

· за исклучително достигнување во кариерата и објавени повеќе од 100 научни труда афилирани на Универзитетот, индексирани во базата Web of Science (158 заклучно со 2021)

· за најголем број научни публикации на Web of Science во изминатата деценија 2011 – 2020.

3. На проф. д-р Лилјана Гавриловска, редовен професор (во пензија) на Факултетот за електротехника и информациски технологии, во знак на признание за посебен придонес, во две категории:

· за исклучително достигнување во кариерата и објавени повеќе од 100 научни труда афилирани на Универзитетот, индексирани во базата Web of Science (116 заклучно со 2021),

· за раководење најголем број меѓународни проекти во периодот на интегриран универзитет 2009 – 2021 година.

4. На академик проф. д-р Љупчо Коцарев, редовен професор (во пензија) на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, во знак на признание за посебен придонес, во две категории:

· за исклучително достигнување во кариерата и објавени повеќе од 100 научни труда афилирани на Универзитетот, индексирани во базата Web of Science (106 заклучно со 2021),

· исклучително достигнување во кариерата и меѓународно признаена извонредност преку застапеност во листата на  Универзитетот „Стенфорд“ за 2 % најцитирани научници на планетата за целата кариера, заклучно со 2021.

5. На проф. д-р Гоце Спасовски, редовен професор на Медицинскиот факултет, му се доделува во знак на признание за посебен придонес, во категоријата:

· за исклучително достигнување во кариерата и објавени повеќе од 100 научни труда афилирани на Универзитетот, индексирани во базата Web of Science (114 заклучно со 2021).

6. На проф. д-р Иван Грозданов, редовен професор (во пензија) на Природно-математичкиот факултет, во знак на признание за посебен придонес, во категоријата:

· за исклучително достигнување во кариерата и меѓународно признаена извонредност преку застапеност во листата на Универзитетот „Стенфорд“ за 2 % најцитирани научници на планетата за целата кариера, заклучно со 2021.

7. На академик проф. д-р Леонид Грчев, редовен професор (во пензија) на Факултетот за електротехника и информациски технологии, во знак на признание за посебен придонес, во категоријата:

· за исклучително достигнување во кариерата и меѓународно признаена извонредност преку застапеност во листата на Универзитетот „Стенфорд“ за 2 % најцитирани научници на планетата за целата кариера, заклучно со 2021.

На настанот пред присутните се обратија ректорот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски, проректорката за наука, проф. д-р Валентина Гечевска, добитничката на награда за 2021 година, проф. д-р Лидија Тантуровска, и добитниците на плакета на Универзитетот, академик проф. д-р Љупчо Коцарев и проф. д-р Лилјана Гавриловска.

Македонија

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

Објавено пред

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагира на игнорантскиот, непрофесионалниот и крајно понижувачки однос од страна на генералниот секретар на градот Скопје, Зоран Глигоров кон новинарските екипи за време на денешната прес конференција.

dobivaj vesti na viber

Денеска, генералниот секретар на Град Скопје Глигоров, во своето обраќање пред новинарските екипи даде куса изјава каде ги обвини приватните превозници за политичка блокада на градот и на крајот не сакаше да даде одговори на новинарски прашања со образложение дека имал други обврски. На таквата негова постапка, колегите новинари разочарано изреагирале дека тие не се дојдени да само да држат микрофони туку и да постават прашања кои се од јавен интерес за граѓаните на градот Скопје.

Апелираме дека јавните функционери треба да се трудат да дадат одговори на сите новинарски прашања, а не да ги игнорираат и понижуваат новинарите и медиумските работници.

Потсетуваме дека новинарите се гласот на јавноста и нивна главна задача е да истражуваат и да поставуваат прашања кои се од јавен интерес, додека функционерите се тие кои треба да дадат одговори на тие прашања и да обезбедат безбедни услови за вршење на нивната работа.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска, оствари средба со Сојузната министерка за ЕУ и Устав на Република Австрија, Каролин Едштадлер, во рамки на работната посета во Австрија.

dobivaj vesti na viber

На средбата од страна на Едштадлер беше потврдена поддршката што во континуитет Република Австрија ја дава на Северна Македонија на европскиот пат и за спроведувањето на реформската агенда.

-Австрија е земја која ја препознава вистинската и несомнена ориентација на Северна Македонија кон евроатлантските вредности и идеали, а наша задача останува во периодот кој следи да ја задржиме земјата на европскиот пат и забрзано да работиме на постигнување на оваа важна цел, која ќе придонесе за безбедноста и просперитетот на земјите од регионот во целина, рече вицепремиерот Маричиќ.

Владините претставници на средбата го поделија ставот со Сојузната министерка за ЕУ на Австрија дека Европската Унија е нецелосна додека земјите од Западен Балкан не бидат дел од неа.

-Сојузната министерка за ЕУ и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер ја дели со нас истата визија и цел: Северна Македонија и регионот треба да бидат дел од ЕУ час поскоро, пишува Маричиќ на својот Фејсбук-профил.

Ковачевски и Едштадлер го изразија взаемното задоволство од одличните билатерални односи меѓу двете земји кое се изразува и во недвосмислената поддршка на Австрија за евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Бочварски – Милков: Ги потврдивме ставовите за завршување на железничкиот Коридор 8

Објавено пред

Развојот на инфраструктурата и регионалното поврзувањето беше фокус тема на билатералната средба меѓу министерот за транспорт и врски Благој Бочаврски и министерот за надворешни работи на Република Бугарија Николај Милков, што денеска се оддржа во Скопје во рамки на економскиот форум.

dobivaj vesti na viber

Изградбата на железничкиот Коридор 8 е од суштинско значење за двете земји заради економско зајакнување на регионот, констатираа двајцата министри, додавајќи дека Владите ќе се заложат овој проект да добие уште поголемо меѓународно значење.

На средбата беше договорено да се интензивираат и активностите на работните групи од двете земји кои работат на усогласување на заедничките регионални инфраструктурани проекти. На средбата се отвори и темата за отворање на граничниот премин Клепало.

Двајцата министри ја поздравија одлуката на Европската Комисија за вклучување на заедничкиот Коридор 8 во рамки на европскиот коридор за Западен Балкан-Медитеран.

„Средбата беше одлична можност да ги потврдивме ставовите и на двете земји дека сме подготвени да го завршиме Коридор 8. Ги отворивме прашањата и за другите регионални проекти во делот на патната инфраструктура и тоа е темата на која треба да разговараме во иднина и заеднички да работиме. Нашите заложби се видивли на терен, тоа го покажавме со градење на пругата кон Бугарија и инвестициите во модернизација на патиштата. Оваа држава има само еден пат, тоа е Европскиот и по тој пат мора да ја трасираме иднината на Република Северна Македонија” – истакна министерот Бочварски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија8 часа

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа11 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија11 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија12 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија13 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија17 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија17 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија17 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет18 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет18 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија19 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија19 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион1 ден

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија2 дена

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија2 дена

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија2 дена

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет2 дена

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион2 дена

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...