Контакт

Македонија

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Објавено пред

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале да стигнат во Стрезимир.

МВР соопшти дека на едниот од браќата му се влошила и здравствената состојба, па му била неопходна лекарска помош.

Веднаш по пријавувањето, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Маздрача и од Секторот за внатрешни работи Тетово, поделени во неколку групи, почнале со пребарување на теренот, а околу 1 часот тие биле пронајдени на потегот помеѓу Титов Врв и Враца Рид, над Боговиското Езеро, по што набргу биле пренесени во тетовската клиничка болница за укажување лекарска помош и потоа заминале во своите домови.

Македонија

Заев: Наградата нека биде стимул за сите што носат сериозни одлуки и за идните генерации

Објавено пред

„Mи претставува особена чест и изразувам голема благодарност до Економската заедница на Вестфлија и Липе за доделувањето на престижната меѓународна мировна награда на Вестфалија. Наградата не е значајна само за нас како поранешни премиери на нашите држави“, вели експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

Според него, наградата е значајна затоа што ги потврдува заложбите на прогресивните и европски политики, кои градат траен мир. Значајна е за сите луѓе во Северна Македонија и Грција, кои градат пријателски и добрососедски односи базирани на меѓусебна почит и разбирање.

„Нека оваа награда биде стимул за сите оние што носат сериозни одлуки и за идните генерации дека не постои конфликт што не може да се реши со дијалог и пријателство“, вели Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЈСП: Дополнителен број автобуси за Задушница

Објавено пред

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.2.2020 година), и в сабота (22.2.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3 – Кучевишка Бара/гробишта „Бутел“), 59А (Ново Лисиче – гробишта „Бутел“) и 59Б (Кисела Вода – гробишта „Бутел“), ќе сообраќаат дополнителен број автобуси.

Возниот ред може да се види на веб-страницата www.jsp.com.mk. Дополнителни информации може да се добијат во Диспечерскиот центар на 3173-224.

Прикажи повеќе...

Македонија

Манчевски: Дигиталната трансформација го зголемува квалитетот на живот на нашите граѓани

Објавено пред

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешната прес- конференција се осврна на проектите реализирани од 2017 година до денес, во насока на дигитална трансформација на нашата држава.

Како што посочи тој, по само два месеца од пуштањето на употреба на порталот за електронски услуги uslugi.gov.mk, граѓаните веќе ги чувствуваат придобивките. Речиси 9.000 граѓани се регистрирани и секојдневно користат 128 електронски услуги. Дополнително, на порталот во Каталогот на услугите веќе се достапни сите информации за добивање 744 услуги. На овој начин ги заменуваме шалтерите со услуги што се добиваат електронски, а Каталогот претставува единствен извор на податоци за тоа како, во кој рок, во која процедура се добива секоја од овие 744 услуги.

„Она што го затекнавме во 2017 година беше голем број институции меѓусебно неповрзани, а дигитална комуникација помеѓу граѓаните и институциите не постоеше. Единствено, имаше платформа за интероперабилност, но повеќето од институциите не беа воопшто поврзани. Ова не е видливо за граѓаните, но ефектите ги чувствуваа сите граѓани. Губење време по шалтери, нејасни процедури, разни лични податоци во разни институции…“, потсети министерот Манчевски.

Како што рече министерот Манчевски, по две и пол години посветена работа, ситуацијата денеска во сферата на дигитализацијата е поинаква.

„Централно место има новиот портал за е-услуги, поврзан со Регистарот на населението и со Каталогот на услугите, со обезбедено дигитално потпишување, пополнет ИСУЧР, нова платформа за управување со административни постапки и нов ДМС-систем. Со други зборови, имаме целосно поставен правен и технички систем за сите интитуции да може своите услуги да ги нудат по електронски пат на граѓаните“, информира министерот.

Дополнително, тој се осврна и на новото решение на „Мастеркард“ за дигитално потпишување, кое се имплементира во Северна Македонија како прва држава во светот каде што ќе се развие ова решение.

На овој начин се овозможува имплементација на решение со кое се олеснува докажувањето на идентитетот на граѓаните при користење за приватните или јавните електронски услуги.
Предвидени се 5 бесплатни потпишувања за првите 150.000 корисници на е-владини услуги во текот на првите 12 месеци. За реализација на ова, „Мастеркард“ одвојува 3 милиони евра.

„Од земја што значително заостануваше, денес Северна Македонија има целосно воспоставен систем за дигитален јавен сектор. Во одредени решенија не само што сме лидери во регионот туку и пошироко во европски и светски рамки, а тоа го увидоа и големите мултинационални компании како ‘Мастеркард’. Нашате политика не е да ги следиме светските трендови, туку да ги водиме. Тоа и ќе продолжиме да го правиме“, заклучи министерот Манчевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ18 минути

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил сокриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали околу запленетиот еден килограм кокаин, по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото...

Македонија3 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија3 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија4 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија4 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион4 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа5 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет5 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија6 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет6 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт16 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет18 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион18 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион19 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ20 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија21 час

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија22 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ23 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија23 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие