Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски во Брисел: Oстварени зацртаните планови за почеток на преговорите со ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, ја заврши дводневната посета на Брисел, каде што учествуваше на донаторската конференција „Заедно за Албанија“ и каде што оствари средби со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархељи, со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, како и со други дипломати од Европа и САД.

„Сакам да го изразам моето задоволство што имавме можност да оствариме средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Разговаравме за следните чекори, за официјализирањето на членството на Република Северна Македонија во НАТО, како еден од најзначајните чекори за стабилноста на граѓаните од нашата земја, како и за целиот регион“, рече Спасовски.

Првиот човек на Владата посочи дека со Фон дер Лаен и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, разговарале за европските перспективи на државата, како и за тоа дека дека се остварени сите зацртани планови за нашето почнување на преговорите со ЕУ.

„Навистина, очекуваме што е можно побргу Европскиот совет да донесе одлука за почнување преговори на Република Северна Македонија за членство во ЕУ. Една од клучните задачи во Брисел беше да учествуваме и на конференцијата ‘Заедно за Албанија’ за донации за обнова на земјата по тешкиот земјотрес во оваа земја. Тоа покажува дека сме подготвени за регионална соработка, за солидарност, и навистина сме задоволни што можевме да помогнеме и да бидеме дел од оваа донаторска конференција“, рече Спасовски.

Македонија

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Објавено пред

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија.

„Успеавме во првото полувреме да ја победиме епидемијата. Направивме план според кој би ја измениле одлуката за привремена забрана за поминување на граничните премини за државјани од низа земји, за туризам. Тоа би се однесувало на Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Германија“, наведе Пленковиќ.

Како што кажа тој, листата ќе се проширува во согласност со ситуацијата.

Претходно и Црна Гора објави листа на земја за кои ќе бидат отворени границите од 1. јуни, а меѓу кои не се Македонија и Србија поради бројот на случаи со заразени со коронавирусот. На листата на земји кои можат да летуваат во Црна Гора од регионот се наоѓаат Хрватска, Албанија, Грција и Словенија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Ќе профитира ли министерката Нина Ангеловска од спорниот ДУП во Трнодол?

Објавено пред

За спорниот ДУП во Трнодол се отвора сомнеж дека тој има лукративна цел и дека во блиска иднина од него сериозно би можел да профитира министер назначен од СДСМ, истакна денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој на прес-конференцијата јавно постави низа прашања во врска со оваа тема и ја повика власта да даде одговори за проблемот што ги загрижува граѓаните на скопската општина Карпош.

„Дали е точно дека со спорниот ДУП во Трнодол е предвидена улица низ населбата, која треба да води до обиколницата што е предвидена со ГУП? Дали е точно дека истата оваа улица практично ќе оди непосредно во близина до катастарската парцела со број 616, каде што сопственик е таткото на министерката Нина Ангеловска?“, запраша Арсовски.

Според него, наједноставно е министерката Нина Ангеловска да одговори дали татко ѝ е сопственик на ваква парцела веднаш над Трнодол.

„Истата оваа парцела, со големина од 4.418 квадратни метри, претходно ѝ припаѓала на министерката Ангеловска. Повторувам, 4.418 квадратни метри парцела над Трнодол, каде што непосредно ќе води улицата предвидена во ДУП од Општина Карпош. Таму цената на земјиштето надминува над 500 евра за квадратен метар“, посочи Арсовски.

Портпаролот јавно упати прашање до Ангеловска и градоначалникот на општината, Стефан Богоев, дали намерата е во блиска иднина оваа працела да се пренамени во градежно земјиште и таму да никне некоја населба за домување или некој објект што ќе носи профитабилност.

Арсовски исто така порача дека во наредниот период граѓаните ќе имаат можност да ценат колку се искрени намерите за носење на овој, како што рече, спорен ДУП.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Објавено пред

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски.

Тој рече дека угостителите ќе бидат одговорни да бараат и лични карти од гостите за да видат дали се од исто семејство, а со тоа да ги сместат на маса со четири стола. Казнувањето ќе почне по 10-дневната едукација, која ја најави претседателка на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, но доколку се забележи дека и по едно укажување на угостител, тој повторно прави прекршок, тогаш ќе се казни веднаш.

„Контролата ќе биде насочена кон кафетериите и угостителската дејност. Дали има двајца или четворица на маса, сигурно дека тоа е одговорност на оној што треба да ги спроведува протоколите, а тоа се тие што вршат угостителска дејност. Инспекторите се тие што, по укажувањата, постапуваат и преземаат соодветни мерки. Од нашата свест и совест ќе зависи дали ќе се олеснуваат мерките. Протоколите се донесени за да ги спроведуваат угостителите и тие се одговорни да бараат лични карти, тие се одговорни да им даваат соодветни места на оние што ќе дојдат во нивните објекти и тие треба да ги преземаат мерките кон протоколите. Келнерот, односно газдата на угостителскиот објект, е тој што треба да ги спроведува протоколите. Инспекторите нема да ви бараат лична карта бидејќи ние вршиме контрола на угостителите“, рече директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски.

Целта на одложеното казнување е на секој угостител да му се укаже дека постои протокол и мерки што мора да се почитуваат, рече Филиповска-Грашкоска, претседателка на Инспекцискиот совет.

„Планирано е во наредните десетина дена, од денес до крајот на наредната недела, овие тимови да вршат информативни посети и да ги едуцираат угостителските објекти. Се надевавме дека тоа е доволен период да се известат сите, па ако треба, ќе се продолжи. Целта е еднаш на секој угостител да му се укаже и образложи протоколот и доколку се забележи дека и покрај укажувањата, тие не ги почитуваат, тогаш нормално е дека ќе има казни. Фокусот за почеток е да им се објасни на сите угостители кои се мерите и што е тоа што мора да го почитуваат“, истакна Филиповска-Грашкоска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија1 час

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија2 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија2 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија3 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија4 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија5 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија5 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија5 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион6 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија20 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа21 час

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа1 ден

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 ден

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија1 ден

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија1 ден

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија1 ден

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија1 ден

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија1 ден

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Досие