Контакт

Македонија

Спасовски: Нема одлука за ограничување на движењето, апел до повозрасните граѓани да останат дома

Објавено пред

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека и денеска, неколку часа од прогласувањето на вонредната состојба, животот продолжува да функционира исто како вчера.

Владата на седница не донела нови одлуки за рестрикции во движењето, можност пропишана со прогласувањето ваква состојба.

Спасовски ги повика сите граѓани, доколку имаат и најмали симтоми што личат на коронавирус, а на кои предупредуваат медицинските лица, да се јават во центрите за јавно здравје.

„Вонредната состојба, која ќе трае 30 дена, со можност да се продолжи доколку е потребно, не значи дека ќе замре животот на граѓаните. Сите функции на државата ќе продолжат да се остваруваат и во овие услови. Правата и слбоодите на граѓаните не се ограничуваат по автоматизам. Тоа не значи застој во слободниот транспорт на прехрабените потреби на граѓаните, ниту во делот на снабдувањето со лекови во болниците и аптеките. Денеска, сè продолжува да функционира исто како и вчера, нема одлуки за нови рестрикции во движењето и остварувањето на професионалните обврски на граѓаните. Исклучок од ова се само подрачјата на Дебар и Центар Жупа бидејќи таму има кризна состојба  затоа што тоа се жаришта на вирусот“, рече Спасовски.

Препораката возрасната категорија граѓани да останат дома и натаму останува. Спасовски од нив побара за помош да им се обратат на волонтерите, кои ги има во сите општини.

„Најпрвин сакам да ве уверам дека денеска, неколку часа по прогласувањето вонредна состојба, ние сите заедно сме уште повеќе сплотени за уште посериозно и поодговорно да ги извршуваме своите задачи. Оваа одлука е вистинската мерка што ќе помогне во остварувањето на грижата, а тоа се животот и јавното здравје. Ги спроведуваме сите мерки за превенција и заштита на здравјето на граѓаните. Одлуките се во насока помалку да им наштети на економијата и стопанството. Економските мерки што ги носиме имаат цел да обезбедат одржливост и да се зачуваат работните места на граѓаните“, додаде Спасовски.

Тој уверува дека ќе се работи за интересот на граѓаните, а вонредната состојба значи само олеснување на Владата да донесе уредба која веднаш ќе стапи на сила.

„Вонредните политики во вонредна состјоба ќе може полесно да се донесуваат. Ве уверувам дека ќе ја совладаме вонредната состојба, професионално со сите државни ресурси, спроведувајќи ги сите законски прописи за успешно справување и спречување ширење на коронавирусот“, смета Спасовски.

Најстроги санцкии за сите што нема да ги почитуваат мерките, повтори Спасовски, и рече дека сите одлуки донесени во врска со вонредната состојба, ќе бидат веднаш соопштени.

„Потребно е да се однесуваме одговорно почитувајќи ги мерките и препораките, кои се за наша лична заштита и заштита на нашите семејства. Во услови на вонредна состојба, ќе покажеме дека дисциплинирано секој од нас, сите државни и приватни институции, сите граѓани, сите одделно сме посветени за општо добро“, потенцира тој.

Македонија

Средба Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите за владеење на правото

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир.

Посакувајќи му топло добредојде на новиот евроамбасадор, министерот Маричиќ истакна дека клучните реформи во поглед на евроинтеграциите на Северна Македонија се наоѓаат токму во ресорот правда и дека поддршката од ЕУ ќе биде мошне значајна за европеизација и трансформација на земјата.

На средбата се дискутира и за подготовките во Министерството за правда за почетокот на преговорите и отворањето на Поглавјето 23: Правосудство и фундаментални права.

Маричиќ истакна дека правдата е најголем приоритет за граѓаните и дека најголемите очекувања се токму во оваа област: Зголемување на ефикасноста, транспарентност и етика во постапувањето на судовите и обвинителствата.

Владеењето на правото, изградба на непристрасен, објективен и ефикасен правосуден систем ќе бидат во фокусот на вниманието за време на неговиот мандат, истакна Маричиќ, кој дополни дека во сите процеси и најавени реформи во правосудството и владеењето на правото ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицевски: Зоран Заев јавно им се заканува на опозициски пратеници

Објавено пред

На денешната седница на Собранието се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Никола Мицевски.

Мицевски истакна дека СДСМ и Зоран Заев се навикнати да функционираат така што ќе им се закануваат на неистомислениците насекаде во државата, па така денеска и јавно во Собранието, Зоран Заев имусе закани на опозициски пратеници.

„Скандалот е уште поголем поради тоа што и претседателот на Собранието е на страната на претседателот на Владата, Зоран Заев, и му дозволува јавно да им се заканува на опозициски пратеници, што личи на начинот на работа во Северна Кореја. Зоран Заев како претседател на Владата треба да се занимава со ветените проекти, проекти што народот чека да се испорачаат и реализираат, а не да отвора сомнеж или да вели дека за одреден пратеник има индиции за криминал. Во Република Македонија постојат институции кои се надлежни за испитување на таквите индиции доколку навистина постојат, но, за жал, очигледно е дека Зоран Заев е човекот што е и судија и кадија во државата.

На јавноста ѝ е добро познато дека адвокатот на премиерот се среќава со судии надвор од судските инстанции и донесуваат одлуки кои се донесуваат во приватни дружби, но тоа не смее да биде ветер во грбот на претседателот на Собранието и тој да не го заштитува интегритетот на сите пратеници во Собранието“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Се надевам дека премиерот прекршител ќе си ја плати казната и за тоа нема да биде помилуван

Објавено пред

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во денешното свое обраќање својот говор го почна со тоа дека му е мило што денеска во Собранието бил присутен премиерот прекршител и се надева дека овој пат казната за прекршок ќе си ја плати и нема да биде повторно аболиран или помилуван.

„Обидите очајни за голиот популизам мислам дека воопшто не поминуваат во јавноста, но не сум тука да зборувам за овој човек, човек кој целокупната македонска јавност доста добро го познава. Исто така, како што почнаа со предлогот за избор на старо-новата Влада, така се продолжува и со предлогот за заменик-министрите и морам а констатирам дека буквално ниту еден не гледам присутен во салата. Толку од почитта, од обидот да се покаже дека институциите треба да почнат да функционираат како што треба. Оваа старо-нова Влада, оваа Влада вети мед и млеко, ветуваше сè и сешто и никогаш не престана со тоа. Тие секогаш ветуваа повеќе, за жал, повеќе криминал, корупција, повеќе распродажба. Оваа Влада во обид е всушност мафијата, која денеска, а и во последните 4 години, владее во државата и не направи ништо.

Се обидоа преку лаги и манипулации да ги претстават старо-новите и, еве, повеќе од еден месец како поминува изборот од новата Влада, ама немаме ниту една, буквално ниедна мерка, за подобар живот на луѓето. Истите овие што сега ги предлагаат да бидат заменик-министри на највисоките функции во државата заедно со старо-новите, кои претходно ги избра парламентарното мнозинство, за еден месец не најдов дека е неопходно да предлагаат една единствена мерка која ќе биде за доброто на општеството и затоа ова Влада е мафијашка Влада“, истакна Јанушев.

Тој во своето обраќање посочи дека за неколку дена отсега прекршителот премиер“ж ќе излезе, ќе ја стави раката на срцето и ќе каже – мора тоа да го направиме бидејќи овој старо-новиот министер, кој претходно добро менаџира, но еве колку е сè добро сработено, сите ние ќе мораме повторно да седиме дома.

„Она што е интересно што оваа мафијашка Влада, кога првпат успеа да формира влада, ветуваше една работа, која продолжуваше да се провлекува во сите нивни настапи и говори, а тоа беше едно општество за сите. Еве во овие 16 предложени имаме 8 Aлбанци, 6 Mакедонци и 2 Tурци. Имаме 14 мажи и, замислете, само 2 жени. Ова беше онаа флоскула, празна реторика, за родова и еднаква застапеност. Не ви пречи на вас пратеничките од СДСМ, кои ќе го гласате ова, или како ќе каже шефот, како ќе каже капо ди туто капи, мораме да кренеме рака зашто веројатно е така“, додаде Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет2 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија2 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија4 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија5 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион5 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија5 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија6 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет6 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија7 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија7 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија7 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа8 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа9 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет10 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија10 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија10 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија23 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија1 ден

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Досие