Контакт

Македонија

Спасовски: Нема причина за нова вонредна состојба, избори мора да има

Објавено пред

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска во Струмица изјави дека веќе нема причина за нова вонредна состојба и дека избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет, затоа што мора да се справуваат со пандемијата и со економската криза.

„Во моменти кога не може да се договорат политичките лидери настапуваат институциите на државата. Веќе нема причина за нова вонредна состојба во државата, уредбата предвидува дека 22 дена по завршувањето на вонредната состојба треба да се одржат изборите. Сите политички субјекти ги повикувам да излезат на политичкиот мегдан и да ги соочат своите концепти за иднината на државата и на основа на тие концепти да побараат поддршка од граѓаните“, рече премиерот Спасовски, кој соминистерот за здравство Венко Филипче беше во посета на Струмица, каде извршија увид на работата на новото болничко крило во Струмичката болница.

Македонија

Мицкоски: СДСМ и Заев се минато завршено време и никогаш повторено

Објавено пред

СДСМ и Заев се минато завршено време и никогаш повторено, Македонија е разбудена, Македонија е на нозе и обединета пред голема историска победа на 15-ти јули. Ова го изјави вечерва во Пробиштип претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Денеска зборуваме за една голема победа која ќе се случи за неколку дена. Ако пред 30 месеци зборувавме за нешто вакво, малкумина ќе поверуваа дека за само две ипол години ќе успееме да срушиме ваква ненародна власт која што ја беше заробила нашата Македонија. Чекоревме напред со крајна цел, знаејќи дека вие сте позади нас. Знаејќи дека од вас ја добиваме најголемата енергија и безрезервна поддршка. И успеавме, ги победивме. Ќе победиме со историски најголем резултат во независна Македонија. Ова го зборувам затоа што македонецот се обединувал секогаш кога било најтешко. Тогаш бил најсилен, кога сите мислеле дека го скршиле тој тогаш како пиреј изникнувал, се обединувал и застанувал еден до друг. И се спротивставувал на многу помоќен непријател отколку сега ова раководство на СДСМ и победувал. Така ќе биде и на 15-ти јули“, порача Мицкоски.

Овој пат, како што рече тој СДСМ и БЕСА ја имаат Македонија на маса и затоа секој оној што ќе заокружи за Љупчо Николовски заокружува за распарчување на Македонија.

„Но, јас сум сигурен. Сигурен сум во пркос, во одлучност, храброст и решителност дека повеќе никој не им се плаши. Македонија е разбудена, Македонија е на нозе и обединета пред голема историска победа на 15-ти јули. Дојде време за одговарање, за одговорност. После 16-ти одговорност следи. Тие се минато завршено време и никогаш повторено“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски во Куманово: Покажавме дека знаеме да реализираме програми

Објавено пред

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски и премиер, вечерва се обрати во Куманово, заедно со претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ и министер за здравство, Венко Филипче и кандидатот за пратеник од ИЕ 2 и претседател на ОО на СДСМ Куманово, Мартин Костовски, на завршната граѓанска трбина пред предизборниот молк на полнок, за предвремените парламентарни избори во среда, на 15 јули.

„Стоевте на страната на правдата, вистината и прогресот. Куманово ја започна битката против фашизмот, за независна Македонија, ја започна и битката против режимот. Пред само три години државата беше на работ на граѓанска војна, само да се спасат криминалците на ВМРО-ДПМНЕ. Посегнаа по највисокиот Законодавен дом – Собранието и сакаа да убијат пратеници за да се спасат. Имавме заробена држава. По само три години власт зборуваме за Македонија 30-та земја членка на НАТО и е пред почеток на преговори со ЕУ, денска Македнија успешно гради Едно општество со грижа за сите.

Не калкулиравме со нашиот рејтинг туку како да направиме напредок за државата. Покажавме дека можеме, но и дека знаеме да реализираме програми. Не сакаме режим и мрачни сили во државата, напредок и прогрес сакаме“, порача Спасовски во Куманово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Нашиот аманет е враќање на македонското национално достоинство

Објавено пред

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 3 Игор Јанушев ги запраша членовите на СДСМ и неговиот против кандидат Љупчо Николовски, дали барем малку мислеле и дали барем малку им било непријатно кога ги правеле сите злодела и кога ги распродавале државните, македонските, националните интереси.

„Го слушам оној мој противник како бил навреден бидејќи народот ги нарекувале северџани. Воопшто не запрашувајќи се колку пак тие го понижија и омаловажија македонскиот народ. Затоа ви даваме збор драги пријатели, аманет за нас, дека во следните четири години ќе работиме интензивно и напорно да го вратиме македонското национално достоинство. Македонецот да биде човек, граѓанин на оваа држава со високо подигната глава и исправена кичма“, порача Јанушев.

„Тие може само да бараат по едно евро за тате и бате, да крадат, да го окупираат судството и обвинителството, да не направат ништо за вас граѓаните, да палат автомобили. Затоа сите обединети онака референдумски да излеземе на 15-ти јули и рано сабајле во среда и да го заокружиме бројот 14, за 14 пратеника во изборната единица 3. Да сте здрави и живи и да ни е вечна Република Македонија“, заврши Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ3 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија3 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет6 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ9 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион9 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ10 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет10 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет10 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет10 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија11 час

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион24 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија1 ден

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ1 ден

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион1 ден

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија1 ден

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион1 ден

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Досие