Контакт

Македонија

Спасовски: Да се воведе вонредна состојба во државата

Објавено пред

Владата денеска донесе одлука да предложи вонредна состојба на целата територија на државата, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција.

„Ситуацијата наложува вонредни мерки, ова е вонредна ситуација и затоа е потребна вонредна состојба. Мерките досега ги дадоа очекуваните резултатите, но мерките мора да се радикализираат, за да спречиме уште поголем пик на коронавирусот.Таквата ескалација можеме да ја спречиме со вонредната состојба“, рече Спасовски.

Прелдогот треба да се достави до Собранието, но бидејќи Собранието е распуштено, постои уставна одредба дека претседателот има овластувања да прогласи вонредна состојба од 30 дена.

Во историјата на државата, ова е првпат да се прогласува вонредна состојба.

„Оваа мерка е една од најтешките мерки што ја донела било која Влада“, рече Спасовски, додавајќи:

„Ништо веќе не е исто. Животот радикално се промени, потребно е секој да се прилагоди на вонредноста и да има одговорно однесување. Ако сакаме да си ја заштитиме нацијата сите мораме да се однесуваме вонредно и одговорно. Сега е време исклучително да се справуваме со вирусот и ништо друго. Затоа сите да се кренеме на висина на задачата и да ја совладаме оваа ситуација“

Тој рече дека вонредната состојба ѝ дава можност на Владата да ги заштити граѓаните и економијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Џафери – Брегу: Соработката е клучна компонента за евроинтеграцијата на регионот

Објавено пред

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска во неговиот кабинет ја прими Мајлинда Брегу, генерална секретарка на Советот за регионална соработка.

На средбата Џафери истакнал дека Северна Македонија посветува големо внимание на регионалната соработка, како клучна компонента за евроинтеграцијата на регионот и во континуитет активно учествува во работата на регионалните организации и иницијативи.

Генералната секретарка Брегу му го честитала реизборот на претседателот Џафери, го поздравила формирањето на Владата и функционалноста на Собранието.

Во однос на повеќегодишната рамка за регионална и економска соработка МАП-РЕА-2, Брегу истакнала рамката е произлезена од Берлинскиот процес со кој во моментов ко-претседаваат Северна Македонија и Бугарија, а истата предвидува унапредување на дигиталната инфраструктура и поврзување на земјите од регионот, слободен проток на трговија и капитал, поддржување на иновации и претприемништво, како и вложување во активности за привлекување таленти во земјите од регионот.

Таа посочила и дека ко-претседавањето а е одлична можност на дело да се консолидираат и промовираат добрососедските односи меѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од Албанија и Србија влегле најголем број од увезените случаи на коронавирус

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека од почетокот на кризата регистрирани биле вкупно 414 увезени случаи на коронавирус кај нас.

„По затворањето на границите спорадични случаи почнуваме да регистрираме на 29 мај, а по повторното отворање на границите речиси секој ден. Од почетокот, вкупен број импортирани случаи се 414, од нив најголем број се од Албанија – 79, Србија – 74, Германија 41, Косово 24, Бугарија 22, Турција 20, Грција 18 и Австрија 15 случаи“, рече министерот.

Поради ширењето на коронавирусот границите беа затворени три месеци, односно од март до 17 јуни.

Најголем број новодијагностицирани сме имале во 28. недела, односно втората недела од јули, со регистрирани 1.074 нозоаболени, по што следи период кога бројката опаѓа се до 38. недела, во септември, кога се регистрирани 908 нови случаи.

Од почетокот на кризата во земјава се регистрирани вкупно 16.867 заболени од Ковид – 19, од кои 88 случаи се од денес, регистрирани се 705 смртни случаи, а во моментов има 2.078 активни случаи. Институтот за јавно здравје од почетокот на кризата бележи 14.084 излекувани од Ковид – 19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19. Во наведениот период починале пет лица, а оздравеле 135 пациенти.

Починале пациент од Тетово (53 г.), од Гостивар (60 г.), од Прилеп (57 г.), од Струга (60 г.) и еден пациент од Битола (60 г.).

Најголем број од новите случаи се од Скопје – 45. Потоа во Куманово – 4, Штип – 1, Прилеп – 7, Тетово – 6, Струга – 3, Битола – 2, Охрид – 3, Гостивар – 1, Струмица – 7, Крива Паланка – 2, Кочани – 3, Македонски Брод – 1, Виница – 1 и Кичево – 2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од: Скопје – 42, Куманово – 17, Штип – 7, Прилеп – 16, Тетово – 10, Велес – 1, Битола – 2, Охрид – 4, Гостивар – 10, Гевгелија – 4, Крива Паланка – 5, Радовиш – 2, Кочани – 4, Пробиштип – 2, Пехчево – 2, Кратово – 1, Свети Николе – 2, Кичево – 3, Ресен – 1.

Вкупната бројка на заболени од почетокот на епидемијата изнесува 16.867, бројката на оздравени пациенти е 14.084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.078.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 71 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се четири деца и четири мајки позитивни на Ковид-19, едно дете и една мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се тројца нови, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се тројца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 22, а во болницата во Штип се 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 162, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 64
• Гази Баба – 72
• Аеродром – 87
• Карпош – 68
• Центар – 80
• Кисела Вода – 53
• Ѓорче Петров – 36
• Бутел – 31
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 10
• Сарај – 13
• Арачиново – 9
• Илинден – 16
• Сопиште – 4
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-6

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 час

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија3 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија3 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет4 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа5 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт5 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија6 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија6 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет7 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија7 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија7 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија8 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија17 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија23 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет24 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија24 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 ден

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија1 ден

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Досие