Контакт

Македонија

СПМ ги повика другите полициски синдикати да се спротивстават на незаконските прераспоредувања во МВР

Објавено пред

Синдикатот на полицијата во Македонија ги повикува вработените во Министерството за внатрешни работи, членовите на двата синдиката – Македонскиот полициски синдикат и на Независниот синдикат на полицијата, да се приклучат во борбата за заштита на работните права на вработените во МВР.

dobivaj vesti na viber

Сидикатот преку проглас укажува на алармантна состојба од зголемено кршење и повредување на работните права, вознемирувањето на дел од вработените и нарушувањето на човечките односи во речиси секоја организација. Од Синдикатот наведуваат дека ова особено се однесува на незаконски прераспоредувања во полицијата, кои се спроведуваат преку злоупотреби на службени положби од страна на правната служба и претседателите на комисиите во МВР.

Таквите прераспоредувања, потенцираат од Синдикатот, имаат нанесено огромни штети на вработените спротивно на нивната волја, што е докажано по извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Државниот инспекторат за труд.

„Наша законска обврска е да ги штитиме Уставот и законските прописи да не дозволиме нанесување штета и на буџетот на РМ од предизвикување тужби и продолжување на натамошни злоупотреби. Оттука ги повикуваме останатите два синдиката, МПС и НСП, да излезат со своја реакција и да ни се приклучат во натамошната битка за заштита на загарантирани права на вработените во МВР. Особено го повикуваме МПС, односно претседателот на репрезентативен синдикат да упати остра рекација до министерот поради грубото кршење на правата на работниците, особено поради заобикуловање на нивните два члена кои се дел како претставници од комисиите за распоредување во МВР и воедно јавно да го праша министерот Спасовски кој одлучувал во нивно име?, се вели во прогласот на Синдикатот.

Тие велат дека е потребно заедно да се спротистават на, како што посочуваат, игнорантскиот однос на министерот Оливер Спасовски. МВР е единствено што не добило никакво покачување или награда во оваа состојба со пандемијата, се додава во прогласот.

Македонија

Идентификувано телото на 22-годишникот што со автомобилот излета во Вардар

Објавено пред

Идентификувано е телото кое претпладнево беше пронајдено во водите на реката Вардар.

dobivaj vesti na viber

Се работи за Ердон Рамадани, 22-годишникот од Куманово кој на 27 септември со автомобил излета од автопатот во реката Вардар, од мост кај селото Желино.

„Извршена е идентификација од најблиските членови на семејството на Е.Р. . Извршен е преглед од лекар од Судска медицина, додека Јавен обвинител наредил обдукција на телото“, информираа од СВР Тетово.

Телото претходно денес го пронајдоа тетовските полицајци, кај бетонски мост во близина на касарната Еребино.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фатен измамникот кој измислуваше сообраќајки и лажеше стари лица за да им изнуди пари

Објавено пред

МВР објави дека е уапсен измамникот кој изминатиот период лажел повозрасни лица за да им изнуди пари, така што им се јавувал и измислувал сообраќајни незгоди во кој наводно учествувале нивни најблиски.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за лице со иницијали, Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија.

„По претходно преземени оперативно тактички мерки од страна на СВР Скопје и добиени оперативни податоци од бугарските полициски служби, утврдено е дека Н.П.С. е сторител на повеќе кривични дела „измама“ по чл.247 од КЗ. Имено, во периодот од 18.09 до 01.10. на подрачјето на СВР Скопје биле пријавени осум измами, при што од оштетените- повозрасни лица, тој успеал да одземе околу 40.000 евра и злато во вредност од околу 10.000 евра“, соопшти полицијата.

Измамникот успевал оштетените да ги доведе во заблуда телефонски јавувајќи им се и кажувајќи им дека член на нивното потесно семејство наводно предизвикал сообраќајна несреќа, при што има загинато дете, и доколку сака да го спаси од одење во затвор, барал од оштетените поголема сума на пари.

При извршениот претрес кај Н.П.С. се пронајдени 10.400 евра,картици за телефон,телефон и други предмети поврзани со кривичните дела. По документирање на случаите, ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното обвинителство.

МВР апелира до граѓаните да внимаваат и да не наседнуваат на вакви измами, а доколку добијат вакви повици, случајот веднаш да го пријават во најблиската полициска станица или на бесплатниот телефонски број 192.

Прикажи повеќе...

Македонија

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Објавено пред

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека тоа ќе се изведе во согласност со нормите на европскиот енергетски пазар и интересите на бугарските граѓани и бизниси.

„Со претседателот Пендаровски и Фон Дер Лајен разговаравме за можностите ЕУ финансиски да ја поддржи Северна Македонија на начин да се избегне евентуална криза во претстојната зима во однос на снабдувањето со електрична енергија во земјата. Ова зависи од тоа и ЕУ и Северна Македонија да ги изготват потребните барања за таа цел“, рече Радев.

Бугарскиот претседател оцени дека политичките разговори меѓу двете земји се одвиваат во нормална атмосфера, во пријателски односи. Исклучително е важно да се разбере во самата Северна Македонија дека имплементацијата на билатералните обврски мора да почне што е можно поскоро – ова е гаранција за забрзување на европската интеграција.

„Дозволете ми да ве потсетам дека вистинските преговори за членство во рамките на Преговарачката рамка не се започнати. Ќе почнат дури кога Северна Македонија ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав“, рече Радев.

Исто така, тој додаде дека мора да се решат сите прашања кои се одложуваат многу години.

„Разговорот за нашата заедничка историја со РСМ е неизбежен. Очекувам државниците во нашата пријателска земја да покажат политичка мудрост и да ја градат европската иднина на РСМ ослободена од идеологиите на минатото“, заклучи претседателот.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт10 минути

Скопје се разбуди со ритамот на тркачите: „Виз Ер Скопски маратон“ со нови рекорди и уникатни транспаренти

Над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, позитивен утрински дух...

Европа1 час

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое...

Македонија2 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија3 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија4 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион6 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет6 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија21 час

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет22 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион1 ден

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија1 ден

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион1 ден

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа1 ден

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија1 ден

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија1 ден

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија1 ден

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија2 дена

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...

Европа2 дена

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински...