Контакт

Македонија

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Објавено пред

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното јавно обвинителство ги потпишувала Катица Јанева.

Воедно, обвинителката рече дека нема потпишано ниту една одлука што излегла од ова обвинителство.

„Не сум потпишала ниту едно решение за пуштање од притвор во куќен притвор ниту, пак, одлуката за давање патни исправи на Цветан Панделевски. Сите одлуки си ги носи и си ги потпишува Катица Јанева“, рече Стефанова и доплни дека таа законски нема право да потпишува вакви одлуки.

Таа на денешната прес-конференција се обрати пред новинарите откако тие инсистираа на изјава бидејќи токму Стефанова го води случајот „Империја“, каде што како осомничен се јавува сведокот по чии изјави Бојан Јовановски и Зоран Милевски се осомничени за рекет, а еден од нив и за перење пари.

„Не стравувам дека може да бидам инволвирана во новата истрага. Нема зошто да бидам инволвирана. Не знам дали треба госпоѓа Јанева да стравува. Тоа ќе ја прашате неа“, додаде Стефанова.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Анима мунди: Ужас по скопските улици, се превезува распнат коњ

Објавено пред

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ, како со камион се превезува по скопските улици.

„Tолку отчовечени што ни ваков ужас на улица веќе не ни значи ништо – ова е лицето на Скопје и Македонија кое треба цел свет да го види и по кој треба да не препознае! Ваков е третманот на животните кај нас! Итно бараме МВР, АХВ да реагираат и најстрого го казнат лицето кое среде бел ден и во екот на сообраќајниот метеж во главниот град превезува обесен коњ! Ако ова помине неказнето, ние сме сите примитивци без грам свест, осет, срам!“, апелираат од Анима мунди.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за здравство: Нема причина за паника за коронавирус во земјата

Објавено пред

Северна Македонија ги следи препораките од Светската здравствена организација во врска со состојбата со новиот коронавирус што се појави во кинескиот град Вухан. Преземени се приоритетни чекори и претставници на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство од минатата недела континуирано информираат за состојбата со коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Според нив, состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во нашата држава.

„Ја информираме јавноста дека системот за контрола е воспоставен и целосно во функција. Направен е распоред на епидемиолози од Центарот за јавно здравје и тие се присутни за време на скенирањето. Авионите од Истанбул и Дубаи секогаш се насочени на еден или два излеза, кои се многу блиску, од практичен аспект бидејќи камерата е поставена на едно место, а доколку треба, да се користи собата за изолација.

ВМРО-ДПМНЕ да престане со политиката на пласирање неточни информации и потребата од создавање паника кај граѓаните сè со цел собирање политички поени затоа што во времето на претходната влада се спроведоа најкатастрофалните здравствени политики што резултираа врз здравјето на граѓаните. За потсетување, во 2019 година се прогласи епидемија од морбили (мали сипаници) на територијата на целата држава токму поради погрешната политика на имунизацијата на претходната влада. Доколку лицата до 14-годишна возраст навреме се вакцинираа со вакцината МРП, минатата година немаше да имаме 1.900 случаи со мали сипаници.

За 10 месеци ја стопиравме епидемијата, опфатот со вакцинација го зголемивме за 44 илјади лица и ја постигнавме препораката на Светската здравствена организација (СЗО). Тој што не ги спроведува насоките од епидемиолозите и СЗО е ВМРО-ДПМНЕ. Министерството за здравство е максимално подготвено и ги има сите капацитети за да одговори правилно и во оваа ситуација.
ВМРО-ДПМНЕ, наместо да создава паника кај граѓаните, првин треба да научи кои се вистинските здравствени политики за граѓаните, а потоа како се постапува во вакви ситуации“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Не постои доволно голем транспарент што ќе го покрие срамот на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Барањето на неуспешната кандидатка за преседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, јавниот обвинител за организиран криминал да биде предлог на опозицијата, потврдува дека Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се свесни дека остануваат опозиција и затоа бараат обвинител на нивен предлог, соопшти СДСМ.

Според партијата, на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски единствена цел им се предметите и истрагите што се водат против фунцкионерите на опозициската партија да ги снема и ниту едно обвинителство да нема надлежност врз предметите на СЈО.

„Затоа се против законот за Јавното обвинителство, затоа ја опструираат правдата, во надеж дека обвинетите од ВМРО-ДПМНЕ ќе се спасат од одговорност. Тој филм Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема да го гледаат. Право и правда ќе има, обидите на обвинетите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да се спасат од правдата и да го попречат европскиот пат на земјата се осудени на неуспех.

Не постои доволно голем транспарент со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе ги покрие сопствениот криминал и срам. Ништо не го скрива фактот дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ работат против правдата, против интересите на граѓаните. Истовремено, обвинетото лице Антонио Милошоски да не прави циркуси за кои знаеме дека е талент и да не го свртува вниманието на јавноста со евтини финти. Наместо да ја попречува правдата како еден од осомничените во случаите за сериозно кршење на законите, Милошоски треба редовно да се јавува на суд исто онака како што е редовен во правењето театар за прашања клучни за иднината на државата“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Анима мунди: Ужас по скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ, како со камион се превезува по скопските...

Македонија1 час

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија3 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија5 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија5 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија6 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ6 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура7 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет7 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет9 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет9 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет9 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија22 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ1 ден

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија1 ден

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Досие