Контакт

Македонија

(Видео) Судбината на џамијата во Охрид ќе се знае по изборите

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев по денешната посета на Охрид, рече дека решение за 32-метарското минаре ќе се донесе по изборите. Според Заев, следува сензитивен период, а прашањето ќе се решава на средба меѓу засегнатите страни во Владата.

„Поради тоа што е сензитивен период, доаѓаат избори, а Охрид е пример на соживотот и меѓурелигиското разбирање, за ова прашање заедно на заеднички состанок по 5 мај ќе разговараме во Владата“, рече Заев.

Тој изјави дека постои решение за конзервација и реставрација, а потврди и дека за изградба на минарето нема одобрение за градба. Без одобрение, секаква градежна активност на минарето се смета за незаконска.

„Апелирам до охриѓани, но и сите други, со целосна меѓусебна почит, со меѓусебно разбирање, да продолжиме во рамките на законот, соживотот и во рамките на нашата меѓурелигиска разноликост“, рече Заев.

Од Исламската верска заедница пред три дена изјавија дека градежните работи се во тек и дека тие нема да престанат оти компромис за изградбата на минарето не прифаќаат и покрај тоа што Обвинителството донесе решение за забрана на изведување градежни работи.

Заев контра нив вели дека минарето не се гради.

„По состанокот што го одржавме, сопрена е изградбата на минарето. Во моментот знам дека може да се прочистуваат каналите околу самиот објект, што е во рамката на одржување на самиот објект. Верувам, ќе ги почитуваат своите ветувања и дадениот збор за да можеме во духот на Охрид и ова наше богатство да го најдеме решението на овој проект“, заклучи Заев.

Томе Џамтоски од „Совест“ претходно рече дека премиерот Заев им ветил дека ќе биде поставена жолта лента за забранет пристап до џамијата во Охрид, но такво нешто нема.

Основото јавно обвинителство отвори предмет за градежните работи на џамијата, а обвинителот констатирал дека правното лице опфатено во истрагата нема правосилно одобрение од Министерството за транспорт и врски. Судот по барање на Обвинителството донел решение за забрана за преземање и изведување градежни работи на објектот. Но, решението не се почитува.

„По извршениот увид на терен, се забележа дека мерките на претпазливост не се почитуваат од страна на осомничените, а за утврдување на промената на фактичката состојба во повеќе наврати од страна на јавниот обвинител е издадена наредба до градежен инженер, кој излегуваше на самото место во присуство на полициски службеници“, изјавија од Обвинителството.

Во предметот на Обвинителството опфатени се 8 лица, некои се физички, а други правни субјекти. Меѓу нив се нарачателите и изведувачите на градбата.

Македонија

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Објавено пред

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот Парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

„На Балканот владее нестабилност, а ние можевме да внесеме доза стабилност, бидејќи тоа е наша одговорност“, предупреди лидерот на групата на Европската народна партија во „ЕП“, Мафред Вебер.

Тој за време на дебатата во Европскиот парламент оцени дека Албанија и Северна Македонија не ја добија перспективата што ја залужуваат.

„Баравме многу од овие земји, а сега вратата им е затворена пред носот. Го губиме кредибилитетот и тоа сериозно“, порача Вебер.

Тој укажа на фактот дека сите лидери кои доаѓаат од конзервативните Европски народни партии, на самитот во Брисел дадоа поддршка за проширувањето, а францускиот претседател, Емануел Макрон и холандскиот премиер, Марк Руте, кои припаѓаат на либералната опција, биле „сами против сите“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Објавено пред

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Тој најави дека следната недела ќе оди на состанок со директорот на Државниот завод за статистика, со цел да бидат утврдени соодветни термини.

„Првичниот планови беа пописот да се одржи помеѓу 1 и 30 април. Може да се спроведе и во мај, но и на есен идната година. Да не прејудицираме, ќе разговарам со директорот, но сметам дека треба да се откажуваме од спроведувањето на пописот идната година“, рече Заев.

Вчера директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, изјави дека април поради изборите е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира. 

Прикажи повеќе...

Македонија

„Тортура“ почнува од почеток по година и 8 месеци судење

Објавено пред

Поради смена на поротник и поради истек на 90 дена, судењето за предметот „Тортура“ на СЈО почна од почеток.

Судијката Александра Ристеска рече дека поротникот што поднел оставка е заменет со друг, но и дека во судницата е присутен дополнителен поротник.

Првото рочиште за случајот се одржа на 28 февруари 2018 година.

Адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, на почетокот од судењето рече дека бара да прекине судењето поради тоа што СЈО е неовластен тужител.

„Не може јавен обвинител на РМ да воспоставува стварна надлежност врз предметите“, рече Шврговски. Судијката даде пауза за да одлучи судот.

Во „Тортура“ обвинети се поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи“, Ивица Анчевски Пуки и уште петмина припадници на единицата.

Специјалното јавно обвинителство ги гони за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување, за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот Парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија14 минути

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија58 минути

„Тортура“ почнува од почеток по година и 8 месеци судење

Поради смена на поротник и поради истек на 90 дена, судењето за предметот „Тортура“ на СЈО почна од почеток. Судијката...

Македонија60 минути

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет1 час

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет2 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион3 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет3 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион3 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион16 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет17 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија19 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ20 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија21 час

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија23 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија23 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ23 часа

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија1 ден

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Досие