Контакт

Македонија

Судење за несреќата кај Ласкарци: автобусот воопшто не требало да влезе во сообраќај

Објавено пред

Шефот на возниот парк во „Дурмо турс“, Ремзи Мифтари, имал само основно образование, немал ниту еден ден стручна обука или курс или каква било компетенција, а раководел и управувал со работењето на превозникот.

Ова во воведниот говор за судењето за сообраќајната несреќа кај Ласкарци го нагласи обвинителот Дарко Јакимовски.

По налог на Ремзи, биле ставени уреди за манипулација во тахографот, а возачите ги активирале со прекинувач за да не се прикаже реалната брзина на движење.

„За возачите да избегнат казна, во тахографот биле вградени, т.е. скриени посебни електрични инсталации, кои оневозможувале реално отчитување на тахографските ленти. Во секое време возачите со активирање на прекинувачот ја манипулирале брзината што се отчитува“, рече обвинителот во воведниот говор.

Други возачи сведочеле дека тоа се случувало во континуитет.

По несреќата, кај два автобуса биле извадени уредите за манипулација на брзината.

„Никогаш, буквално никогаш, не се случило автобус да не го помине техничкиот преглед поради технички неисправности. Само во 2019 година се констатирани неисправности кај 80 автобуси што биле на контрола“, рече Јакимовски.

Тројцата контролори во станицата за технички преглед требало да спречат воопшто автобусот да влезе во сообраќај, дополни обвинителот.

Тој рече дека автобусот возел цели 16 дена по неколку тури на ден на истата релација.

„Прашање на време било кога ќе дојде до несреќа“, рече Јакимовски.

„Возачот не бил под дејство на алкохол, замор, лекови или други супстанци и не користел телефон или друга направа за да му го одземе вниманието. Положбата му била стабилна со две раце на воланот. Фокусирано следел што се случува, но ништо не презел“, рече обвинителот.

Обвинителот рече дека во автобусот настапила агонија, пискотници и плач.

„Будните патници биле свесни дека одат кон амбис и дека се соочуваат со смртта“, истакна Јакимовски.

„Оваа постапка не смее да биде цел самата за себе. Општеството во целина преку овој настан мора да извлече поука“, рече обвинителот на крајот од воведниот говор.

На обвинителна клупа за автобуската несреќа кај Ласкарци седнаа сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, вработениот во „Дурмо турс“, Ремзи Мифтари, кој претходно бил осудуван, машинскиот инженер, порано вработен во техничкиот преглед, Игор Ѓорѓиевски, исто така и Горан Дуковски, Јане Боваровски и возачот Маноил Трифуновски. Во судницата беа присутни и нивните адвокати, како и адвокати на оштетените.

Предметот го застапува скопскиот обвиниетел Дарко Јакимовски, а по него судат Дијана Груевска-Илиевска и Александра Ристеска и тројца судии поротници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Утре без вода делови на Центар

Објавено пред

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на приклучна цевка од Ф-3/4 на улицата Пролет 4, утре, без водоснабдување, од 9 часот до завршување на дефектот, ќе останат корисниците од улиците Пролет, Ленинградска, Тетовска, Сообраќајната полиција и амбулантата на МВР. (општина Центар)

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје поднесе барање за дозвола за дистрибуција на енергија за затоплување

Објавено пред

Од Град Скопје соопштија дека вчера (14 октомври) до Регулаторната комисија поднеле барање за издавање лиценца за дистрибуција на топлинска енергија.

„Поднесена е документација со која се потврдува дека АД ГЕС – Скопје е единствено правно лице што има утврдено трајно право на користење инфраструктурни објекти, енергетска инфраструктура – топловоди во сопственост на Република Северна Македонија, кои се наоѓаат на подрачјето на град Скопје“, информираат градските власти.

Покрај тоа, претпријатието „Градски енергетски системи“ (ГЕС) доставило и информација за обезбедени финансиски средства за тековно работење и набавка на основни средства за дејноста, како и дека за вработување на стручните кадри се потребни максимум 45 дена.

Од Град Скопје истакнуваат дека со поднесување на барањето со документацијата, АД ГЕС – Скопје ја почнало постапката за добивање лиценца за дистрибуција на топлинска енергија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев: Ќе организираме отворени денови во општинските комитети и директни средби со граѓаните

Објавено пред

„Разговори за обнова на Македонија“ покажаа дека граѓаните живеат тешко време исполнето со несигурност, револт и многу нерешени проблеми. Македонија е на погрешна патека, а власта само го троши времето. Секој изминат ден значи нови проблеми, нови осиромашувања, нов удар врз достоинството на нацијата и земјата, истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

„Секој поминат ден значи нов нерешен криминал, нова неправда и несигурност за обичниот човек. Оваа власт владее со измами и лаги, а на сè што градеше поени, секоја клевета и лага се враќа како бумеранг. Патот кон Европа има многу предизвици, многу проблеми, но еден, се чини, е најголем, кој упорно турка наназад и ја одзема иднината. И тој проблем се вика Зоран Заев. Овој човек не умее да испорача резултати, а најмалку европска иднина. На граѓаните им е потребна обнова и затоа се спремни да се изборат како никогаш порано. Тоа го говори огромниот одѕив на граѓаните во акцијата, односно кампањата „Разговори за обнова на Македонија“, каде што досега над 15.000 граѓани се обратија со проблеми.

Тие се жалат на сиромаштијата, неправдите што стегаат, ударите врз достоинството и бесценетите работи што Заев и власта ги продаваат. Се жалат поради урнисаното земјоделство, иселувањето, криминалот и корупцијата и ударот врз бизнисот. И особено охрабрува огромниот интерес на над 15.000 граѓани, кои проговорија за она што ги мачи и побараа решение. Ова нас н2 обврзува да ја продолжиме оваа акција и да работиме уште поинтензивно, уште понапорно на решенија, кои ќе бидат дел од нашата нова програма.

Поради големиот интерес граѓаните да проговорат за проблемите, но и заедно да стигнеме до решенија, одлучивме „Разговори за обнова на Македонија“ да ги прошириме со уште две акции во корист на граѓаните. Првата е организирање отворени денови во рамките на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ. Втората е средби на микрониво преку директен и личен контакт преку месните заедници.

Ова значи дека покрај редовните посети во рамките на „Разговори за обнова на Македонија“ и отворените т.н. корнери, односно штандови, кои досега ги организираме во градовите каде што граѓаните може да ги споделат проблемите за кои ќе понудиме решенија, сега ја прошируваме активноста со уште две можности: отворени денови во општинските комитети и непосредни и лични средби во месните заедници.

Отворените денови почнуваат од утре, 16 октомври, во сите штабови на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ во Република Македонија и ќе продолжат секоја среда во периодот од 17 до 19 часот. Средбите во месните заедници во сите населени места во Република Македонија ќе се одвиваат за време на викендите почнувајќи токму од викендов, односно до 19-20 октомври.

Ги повикувам сите граѓани што го живеат ова тешко време да се приклучат и да земат учество во „Разговори за обнова на Македонија“. Огромниот одѕив досега за нас е обврска да продолжиме уште посилно и уште поорганизирано. Народот бара и ќе се избори за обнова. Годината што следува ќе биде година на промени“, порача Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ2 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија3 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија3 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија4 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија5 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија6 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора7 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија7 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа7 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион8 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија8 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт19 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија21 час

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија22 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија23 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ24 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија24 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија1 ден

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија1 ден

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Досие