Контакт

Македонија

Судот дозволи Tунџев да сведочи во „Топлик“, одбраната обвини за пристрасност бидејќи е владин директор и донатор на СДСМ

Објавено пред

И покрај тврдењата на одбраната дека е владин директор и донатор на СДСМ, судот дозволи да се изведе вештачењето за „Топлик“ изработено од вештакот и директор на „Катастарот“, Борис Тунџев. Судијата Осман Шабани на наводите од адвокатите на ексминистерот Миле Јанакиески за можна пристрасност и непрофесионалност рече дека се неосновани. Тунџев не сакаше да даде одговор на прашањата за пристрасност по судењето со образложение: „што имав да кажам, кажав во судница“.

Адвокатката Сања Алексиќ барањето за изземање на Борис Тунџев, кој е вештак во случајот „Топлик“, го аргументира со известување од антикорупциската комисија, од каде што утврдиле конфликт на интереси бидејќи тој е истовремено и директор на „Катастарот“, назначен од Владата. Дополнително, Алексиќ до судот достави списи, од кои тврди дека се гледа името на Борис Тунџев како донатор на партијата СДСМ во 2016 и 2019 година.

„Тунџев не само што се јавува како финансиер на СДСМ во 2016 година туку е и донатор и во годишниот извештај на донатори за 2019 година. Дополнително, има и извештај во кој во друг предмет при ист ваков случај судечкиот совет не го прифатил вештачењето на вештото лице. Работниот однос кај оштетениот е основ за изземање, а основ за изземање е бидејќи неговата непристрасност и објективност е доведена во прашање. Сметам дека основани се барањата, како и основот за изземање на Тунџев“, рече Сања Алексиќ, адвокат на Миле Јанакиески.

За судот, наводите на Алексиќ беа неосновани, а судијата Шабани цитира законски одредби, според кои Тунџев мора да работи стручно и непристрасно. Тој смета дека и констатацијата на коалицијата за правично судење не е доволна основа за одбивање на вештачењето и изработка на ново, како што бараше одбраната на обвинетите.

„Судот донесе решение – барањето за изземање на Борис Тунџев се одбива како неосновано. Не постојат основите“, рече Осман Шабани.

По ова, вештакот Тунџев одговараше на прашања од обвинителот Бурим Рустеми и одбраната. Во неговото излагање посочуваше каде сѐ имало недостатоци при постапката за „Сончев град“.

„Комисијата навела и констатирала недостатоци, кои од стручен геодетски аспект се податоци за катастарски парцели што биле предмет на отуѓување, а се однесуваат на непостоење имотни листови на сите катастарски парцели од кои се формираат делови од градежните на парцели, непостоење извршени промени, непостоење конкретен одговор од Комисија за денационализација дека не се води процес. Непостоење нумерички податоци за сите градежни парцели што биле дел од јавното наддавање и записник за утврдена фактичка состојба. Вкупно 616 пацели, кои биле предмет на јавното наддавање, нумерички податоци има за 24, односно изразено во проценти тоа изнесува 3,9. По увидот во документацијата, дополнително постои записник за извршен увид од самото место и документ за поседување имот“, изјави Тунџев на судењето прашан за недостатоците.

Покрај Јанакиески, тука се обвинети уште 5 вработени во Министерството за злоупотреба на службената положба и овластувањата. Јанакиески, според обвинението на СЈО, спротивно на Законот за јавните набавки, составил комисија за јавни наддавања, на која ѝ наложил да избере понудувач за купување и располагање со државно земјиште за изградба на елитниот комплекс „Сончев град“ во Сопиште, иако фирмата не ги исполнувала условите за тоа. Штетата што ѝ ја направиле на државата е 65 милиони денари или милион евра.

Македонија

Шилегов: Пуштена е втората велопатека на Водно, Скопје станува туристичка атракција

Објавено пред

Од денес љубителите на велосипедизмот може да уживаат во втората велопатека, која е пуштена на Водно, информира преку напис на својата фејсбук-страница градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

„Новата планинска велосипедска патека е долга 3,64 км и широка 3 метри, со специјално изработени безбедни свиоци и рампи. На патеката нема пресеци и мешање со пешачки патеки, што ја прави многу безбедна. Патеката спаѓа во таканаречената семејна категорија. Таа е истовремено безбедна за употреба од страна на сите генерации, но апелираме таа да се користи исклучиво со соодветна заштитна опрема. Новата велопатека Flow е наменета за надолно движење со која се комплетира трасата Скопје – Средно Водно – Скопје“, напиша Шилегов.

За да можеме да ја доживееме убавината на велопатеките што ги направивме на Водно, ги повикуваме сите љубители на природата, в недела, 24 октомври, да го посетат вториот Фестивал за алтернативен туризам, кој ќе се одржи на Средно Водно. Настанот е со почеток во 10 часот и учество ќе земат сите најголеми дистрибутери на велосипеди и велосипедска опрема, а ќе биде проследен секако со добра забава, дополни Шилегов во информацијата на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски за Заев: Ако ја разбрал пораката, тогаш нема да чека избори и веднаш ќе си замине

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва на средба со граѓаните на општина Демир Хисар го повика Заев да си поднесе оставка веднаш прашувајќи дека доколку ја разбрал пораката од граѓаните од првиот круг на локалните избори, тогаш зошто не ја потпише оставката на Филипче бидејќи државата, како што рече, е прва по смртност поради ковид-пандемијата, како и на Љупчо Николовски, кој е министер за борба против корупцијата, а Македонија е најкорумпирана во Европа.

„Ако ја разбрал пораката тогаш нема да чека избори и веднаш ќе си замине. Ако ја разбрал пораката, тогаш зошто не ги потпише веднаш оставките на Филипче и Љупчо Путерот. Едниот поради тоа што е министер во земја што е прва по смртност во Европа поради Ковид-19, вториот поради тоа што е министер во Влада за борба против корупцијата, а Владата е најкорумпирана во Европа? Еве јавно го повикувам да потпише оставка ако ја разбрал пораката“, нагласи Мицкоски.

„Вистината е дека не разбрал ништо. Дека и денес продолжуваат списоците за поткуп и чизмата со која го газат народот за да гласа за нив. И затоа ви велам најдобар одговор е одѕивот. Демир Хисар беше особено подложно на таквите притисоци. Отфрлете ги стегите. Масовно да излеземе затоа што нивниот поткуп така ќе стане беспредметен. Ја крадат Македонија, да не дозволиме да ја украдат и заедничката иднина. Затоа да се мобилизира народот и да излезе масовно на овие избори“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Подобрена инфраструктура, зелени површини и сообраќаен ред за општина Карпош

Објавено пред

Во еден од урбаните делови од Карпош, каде што до сега се закопуваше нелегален отпад, треба да никне нов парк затоа што, наместо да расте бројот на диви депонии, јас се обврзувам на нивно итно чистење и на што е можно повеќе зелени површини, изјави независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска, за време на посетата на општина Карпош.

На средбата со карпошани, од населбите Карпош 4, Карпош 1 и Жданец, Арсовска понуди отвореност, транспарентност и заедничка соработка при надминување на проблемите со кои се соочува општината. Според неа, главен предизвик за овие жители е справувањето со урбаната мафија, која сѐ повеќе го зема својот замав со појава на згради на секое ќоше, а потребно е и итно изнаоѓање соодветни паркинг-решенија.

„На неконтролираното градење ќе му дојде крајот со изработката на детаљни урбанистички решенија креирани во соработка со експерти. Сообраќајниот хаос ќе се реши со достапен и ефикасен јавен превоз и брзи сообраќајници што ќе ги поврзуваат сите населби. Кејот на Вардар од двете страни ќе добие комплетно уредување и нов современ изглед, а ќе бидат поставени и спортски содржини – патеки за трчање и за велосипеди. Затворените врати на општинските служби ќе бидат минато затоа што предвидувам отворање канцеларија што ќе биде во служба на граѓаните, 24/7 за итни интервенции и постојано ќе излага во пресрет на нивните барања поврзани со градот. Граѓаните имаат прво да одлучат за тоа каква ќе биде нивната иднина и затоа нивниот глас мора да биде најизразен во работењето на секоја општина“, посочи Арсовска.

За жителите од Жданец, пак, приоритетно е да се реши квалитетното водоснабдување, а Арсовска рече дека тоа ќе се овозможи преку поврзување втора јужна висока зона од Жданец во Карпош.

„Не само во Жданец, на ниво на целата општина ќе има подобрување на инфраструктурата, ќе се замени фекалната канализација и ќе се почне со асфалтирање. Овие проблеми од моја страна се детектирани претходно и веќе имам издржан план и реални проекти со кои ќе ги надминеме овие недостатоци уште во првите денови од мојот мандат“, заклучи Арсовска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија11 час

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет12 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет15 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија15 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија17 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ18 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет20 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион1 ден

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија1 ден

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет2 дена

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие