Контакт

Македонија

Судска медицина: Саздовски починал од ударите во глава, а не од падот

Објавено пред

Извештајот на Институтот на судската медицина кој денеска беше презентиран на рочиштето за убиството на 20 годишниот Никола Саздовски, како што образложи вештото лице од Институтот, директно укажува дека смртта на Саздовски настанала од трите удари кои ги примил во главата, а не од падот врз електронската кутија, како што тврдат адвокатите на обвинетите.

„Врз основа на извршената судско-медицинска обдукција остануваме во целост со претходно дадените мислења по однос на причината за смртта, начинот на добивање на повредите и страдањата кај покојниот. Како дополнение се анализирани и изјавите на учесниците и сведоците во текот на реконструкцијата и самата местоположба на настанот каде бил овој чин. Утврдивме дека сега покојниот повредите кои ги здобил се нанесени со директен удар, сила во пределот на главата, слабината, а не се настанатите со пад на асфалт или електронска кутија која беше посочена при самата реконструкција. Повредите во пределот на главата претставуваат причина за настапување на смртта“, рече вештото лице од Институтот за судска медицина.

Според извештајот, Саздовски при физичкиот напад се здобил со повредите, истегнување на зглобот кај првиот вратен прешлен, со што дошло до оштетување и на нервните васкуларни структури, ударите во пределот на главата довеле до оштетување на крвните садови кај мозочните обвивки. Од овие повреди, сега покојниот Саздовски почувствувал болка од силен интензитет која траела не поовеќе од 2 минути со оглед на тоа што од задобиените повреди тој изгубил свест.

„Освен на главата повреди се нанесени и на масната капсула околу левиот бубрег, што укажува на делување на тапо тврда сила во делот на слабинската регија. Оваа повреда довела до крварење. Повредите во главата, конкретно околу окото, се настанати со тапо-тврда сила со голем интензитет. Со оглед дека нема други оштетувања околу окото констатираме дека таа може да настане од удар со тупаницал. На десната јаболчна регија има јасно отсликана шара која укажува дека еден од обвинетите со ѓон го има удрено починатиот Саздовски, односно констатираме дека таа повреда е нанесена со дел од обувка. Крвната покриеност од десниот дел на главата, заклучуваме дека е нанесена со тапо-тврда сила од удар, а со оглед на тоа дека нема оштетување на кожата во вид на нагмечување, констатиравме дека не е стекната од пад туку од директен удар. Трите удари во главата делуваат кумултивно и не може конкретно да се заклучи од кој точно удар Саздовски изгубил свест“, образложи вештото лице од Институтот за судска медицина.

Според обвинителниот акт, обвинетите Бесир Беља и Скендер Демири заедно со Ј. Љ. (19), кој е во бегство, на 29 јуни минатата година крвнички го претепале Саздовски на автобуската постојка пред фабриката „Алкалоид“ на булеварот Александар Македонски во Автокоманда. Од добиените повреди, Саздовски на 9 јули 2018 година почина на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Двајцата од напаѓачите, Бесир Беља и Скендер Демири, се во притвор во затворот Скопје“ во Шуто Оризари, а за третоосомничениот, кој сè уште е недостапен за органите на прогонот, е распишана домашна и меѓународна потерница.

Македонија

Децата од градинките ќе цртаат на скопскиот асфалт

Објавено пред

ЈУ Детски културен центар „Карпош“ и оваа година традиционално ја организира манифестацијата „Цртање на асфалт“, во која учествуваат нај малите, односно децата од сите градинки од Скопје и околината. Оваа манифестација е посветена на денот на македонските просветители, светите Кирил и Методиј, кои се едни од најзначајните личности во македонската историја.

ДКЦ „Карпош“ ќе обезбеди материјали за цртање (креди во боја), пригодна програма, запознавање на децата кое е значењето и зошто се одбележува овој голем ден како празник. За учесниците ќе има симболични награди и дипломи за градинките учеснички на манифестацијата. Децата од предучилишните установи, градинките, ќе може да ја изразат својата креативност со своите цртежи, кои ќе бидат по слободен избор. Манифестацијата ќе се одржи во Градскиот парк, кај споменикот на Гоце Делчев, на 22.5.2019 година (среда) со почеток во 10.30 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја делови на Карпош

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека поради закажани технички зафати, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од улицата Париска и улицата Хелсинки во општина Карпош во периодот од 9 до 14 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев по повод Светскиот ден на културната разноличност: Дијалогот е најдобра гаранција за мирен и праведен свет

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на настан организиран од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод одбележувањето на Светскиот ден на културната разноличност за дијалог и развој, којшто од Обединетите нации и УНЕСКО е прогласен на 21 мај.

Пред присутните гости меѓу кои претставници на државните институции и граѓанскиот сектор, како и сите претставници на верските заедници во државата, Заев се обрати со порака дека културната разноличност е од корист за целото човештво.

„Денешниот ден е ден за пораката дека интеркултурниот дијалог е најдобрата гаранција за мирен, праведен и одржлив свет на културна разноличност. Свет во кој уникатноста на другиот е богатство на разноличноста на светот. Културната разноличност е инспирација и мотивација за креативноста како инвестиција за промени за подобри општествата. Општества со хуман, човечки лик“, нагласи премиерот.

Како што рече тој, должност на нашето општество е да ги развиваме образованието и меѓукултурните вештини кај младите луѓе за да ја одржиме разноличноста на нашата земја и да научиме да живееме заедно.

„Треба безрезервно да прифатиме дека секој од нас има шанса да направи нешто за разноличноста и инклузивноста да станат алатки за дијалог и разбирање, за мирот и безбедноста, како неопходни за одржливиот развој на нашата заедница. Прашање на нашата иднина е да ја интегрираме културата на сите наши заедници во сите наши развојни принципи. Особено оние поврзани со младинските прашања, како што се образованието, јавното здравје и животната средина, како наш придонес за развојот на хармонично општество со сите разлики“, кажа Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија14 часа

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава16 часа

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија17 часа

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија18 часа

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет19 часа

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија19 часа

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на имунитетот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на имунитетот на експремиерот и поранешен...

Регион19 часа

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Европа22 часа

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзини министри во коалициската влада формирана во декември 2017 година со...

Спорт23 часа

Почина Ники Лауда

На 71 годишна возраст почина легендата на Формула 1 , Ники Лауда. „Со длабока тага објавуваме дека нашиот сакан Ник,...

Спорт2 дена

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија2 дена

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија2 дена

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија2 дена

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија2 дена

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ2 дена

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија2 дена

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија2 дена

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија2 дена

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Досие