Контакт

Македонија

Сѐ било испланирано, освен датумот, рече обвинителката Русковска во завршните зборови за 27 април

Објавено пред

Обвинителката Вилма Русковска во завршните зборови кажа дека Обвинителството успеало да докаже, дека обвинетите во предметот „Организатори на 27 април“, ги сториле загрозување на уставниот поредок. Таа ги објасни улогите на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески, Владимир Атанасовски кои според неа, произлегле од материјалните докази и сведочењата. Русковска кажа дека стотиците сведоци кои кажале пред судот дека никој не ги организирал дале лажен исказ, што е кривично дело.

„Се се знаело, се било испланирано, само не се знаел датумот. Обвинетите знаеле што прават, не биле изманипулрани. Се фрлиле на една карта, да се спречи избор на претседател на Собранието и да се спречи формирање на Влада од веќе обезбеденото парламентарно мнозинство“, рече Русковска.

„Обвинителството докажа дека обвинетите кои седат до вас, изготвиле план за да го загрозат уставниот поредок на Македонија, а со акти на насилство да оневозможат мирно предавање на власта. Слушнавме сведоци, видовме и прочитавме многу материјални докази. Сето тоа, единствено што допринесе е да се потврди обвинението. Обвинителството докажа дека секој од обвинетите имал своја улога, како пред настаните, така и на 27 април. Улогата на Вељаноски била да се спречи избор на претседател на Собранието, на Спиро Ристовски и Миле Јанакиески е да ги организираат протестите ‘За заедничка Македонија’ и да се спречи изборот, а на Владимир Атанасовски со акти на насилство да се спречи изборот“, рече Русковска.

Обвинителката ги цитирање исказите на сведоците кои ги предлог и Обвинителството, но и обвинетите. Таа посочи дека сите сведоци од ВМРО-ДПМНЕ го збореле истото. Таа цитираше членови од Деловникот со тврдење дека Вељаноски не го почитувал, па дозволувал реплики и контра реплики за „тиранската платформа“, иако таа точка не била на дискусија.

„Со право можеме да поставиме прашање зошто тогаш Вељаноски не само како претседател на Собранието, туку и правник по вокација не реагирал. На сите ни е јасно зошто предлогот на Оливер Спасовски не го ставил на гласање, а тоа е по секоја цена да се спречи избор на претседател на Собрание и мирно предавање на власта. И самиот сведок кажа дека имало усогласеност на претседател, заменик-претседател. Што имало тука да се дискутира?“, рече Русковска.

„Обвинетите Јанакиески и Ристовски биле од самиот впечаток вклучени во организирање на протестите ‘За заедничка Македонија’. Вељановски редовно бил информиран за истите. Владимир Атанасовски со Никола Бошкоски и сведокот Александар Василевски, договарале во случај на обид за избор на претседател на Собрание да се предизвика насилство и да се спречи изборот. Ова произлегува од делот на исказот на сведокот Александар Василевски кој рече: ‘Лично Владимир Атанасовски, по тврдење на Јане Ченто и неговото однесување, кога тргаа во организирани групи по 20-30 луѓе, сите доаѓаа со амблеми, маици, црни униформи. Се правеа проекти на кои учествуваа платеници од ВМРО, сите беа со поддршка на директорот Атанасовски. Едноставно тие се спремаа ако дојде до нешто такво, да реагираат. Бидејќи претходно се формираа 22 здруженија и сите се спремија и кажаа дека со сите сили и средства, насилни и ненасилни ќе се брани Македонија и тие беа искористени од директорот на УБК, Атанасовски’“, додаде Русковска.

„Обвинетиот Спиро Ристовски во своја одбрана, наведува дека не познава никој од водачите на ‘За заедничка Македонија’ освен Богдан Илиевски, не го познава сведокот Александар Василевски. Исто така кажа една интересна работа, ‘во една таква хиерархиска поставеност’. Ако не го познава Александар Василевски, како ќе го објасни фактот што на 27 април во 20:23 часот, Александар Василевски го бара на телефон? Па не се јавуваш на некој што не го познаваш“, рече Русковска.

Русковска ги споредуваше исказите на обвинетиот Владимир Атанасовски и сведокот на Александар Николовски-Нинџа, за кој кажа дека во детали објаснил се она што претходно го кажал Атанасовски. Обвинителката ги цитираше и пораките меѓу пратениците како Трајко Вељаноски, Димитар Стевананџија, Миле Јанакиески, Елизабета Канческа-Милевска. Пораки меѓу Елизабета Канческа-Милевска, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески исто така се цитираа одново, кои според Русковска, потврдуваат дека обвинетите се организаторите на 27 април. Во нив се збори за ангажирање на уметници за говорници на протестите.

„На 18 март 2017 година, Димитар Стевананџија: ‘Вечер или утре најкасно, договорено е’. Обвинетиот Трајко Вељаноски: ‘Ќотекот дупли нека биде’. И беше. Сите го видовме. На сите медиуми“, кажа Русковска, цитирајќи ги пораките.

„Со жив ѕид ќе спречиме ако треба, нема да има Влада“, кажа Русковска цитирајќи порака од Трајко Вељаноски, додавајќи: „Ете го живиот ѕид“. Русковска продолжи со завршните зборови: „И сега што правиме со делот на исказот на Милошоски каде кажува дека немало одлука на ВМРО-ДПМНЕ да се оневозможи избор на претседател на Собрание? Ама имало. Уште првиот ден од започнување на протестите.

„Сето ова како од исказите на сведоците, но и материјалните докази, јасно произлегува дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески не само што ги организирале протестите, туку биле вклучени и месните комитети. И сега што правиме со стотиците сведоци, кои сведочеа дека иако се членови на ВМРО-ДПМНЕ, никој не ги организирал да одат на протести. На судот му е познато дека постои кривично дело, давање лажен исказ“, додаде Русковска.

Македонија

Сончево и многу топло време со температура до 41 степен

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Попладне во планинските подрачја ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 22, а максималната од 34 до 41 степен, јави УХМР.

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Минималната температура ќе биде 22, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. На места по должината на Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен. В понеделник ќе дува засилен ветер од западен, а попладне од северен правец, кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите во северните делови, а во јужните ќе се задржат високите температурите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Објавено пред

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем.

„Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во Белград, а забележлива е и тенденцијата на мало зголемување на интересот на граѓаните за имунизација против коронавирусот“, изјави денеска координаторката на пунктот на саемот, Светлана Мишиќ.

Рече дека помеѓу 600 и 800 лица се вакцинираат на саемот за време на викендите, а половина од нив се државјани на БиХ и Северна Македонија.

Вакцините на „Фајзер“, „Астра зенека“, на „Синофарм“ и вакцината „спутник“ им се достапни на граѓаните на саемот, а контролниот пункт е отворен секој ден од 8.30 до 15.30 часот.

Минатата недела беше објавено дека за време на викендот над 200 Македонци се вакцинирале со прва или втора доза во Врање, што е повеќе од српските државјани што дошле да примат вакцина во тој здравствен дом.

Прикажи повеќе...

Македонија

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и на жените се издигнува на многу повисоко ниво.

Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари.

„Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз службено лице. Воведуваме строги казни за закана за напад врз новинари. Дополнително, во иднина Обвинителството ќе постапува по службена должност при вакви случаи. Ова беше едно големо барање на здруженијата на новинарите, чии претставници активно учествуваа во работната група која ги подготвуваше измените на Кривичниот законик“, изјави Маричиќ.

Дополнително, преку имплементација на Истанбулската конвенција законски се допрецизира заштитата на жените и се внесуваат нови кривични дела, кои досега кај нас не постоеле, а со нив законски се штитат жените од вознемирување и напади.

„Со новото дело демнење предвидуваме строги санкции за вознемирување и преку интернет, нешто што, за жал, се случува сè почесто. Сега тој што неовластено ќе следи, прогонува или на друг начин се меша во личниот живот на друго лице или со него воспоставува или се обидува да воспостави несакан контакт, со движење во просторот каде што се наоѓа тоа лице, со злоупотреба на личните податоци, со користење средства за јавно информирање и други средства за комуникација или на друг начин психички го малтретира, вознемирува или застрашува, ќе се казни со глоба или со затвор до три години“, потенцира Маричиќ.

Министерот на прес-конференцијата објави и измени на повеќе закони, меѓу кои и на Законот за граѓанската одговорност, со кој значително се намалува висината на казните што медиумите и новинарите би ја платиле како отштета за клевета и навреда. Од максимални 2.000 евра, со измените оваа сум се спушта до максимални 400 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија16 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија16 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија16 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија17 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија18 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија20 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа20 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија21 час

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа22 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт22 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија23 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет1 ден

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа1 ден

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа1 ден

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа1 ден

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион2 дена

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија2 дена

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија2 дена

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија2 дена

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Досие