Контакт

Македонија

Сѐ било испланирано, освен датумот, рече обвинителката Русковска во завршните зборови за 27 април

Објавено пред

Обвинителката Вилма Русковска во завршните зборови кажа дека Обвинителството успеало да докаже, дека обвинетите во предметот „Организатори на 27 април“, ги сториле загрозување на уставниот поредок. Таа ги објасни улогите на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески, Владимир Атанасовски кои според неа, произлегле од материјалните докази и сведочењата. Русковска кажа дека стотиците сведоци кои кажале пред судот дека никој не ги организирал дале лажен исказ, што е кривично дело.

dobivaj vesti na viber

„Се се знаело, се било испланирано, само не се знаел датумот. Обвинетите знаеле што прават, не биле изманипулрани. Се фрлиле на една карта, да се спречи избор на претседател на Собранието и да се спречи формирање на Влада од веќе обезбеденото парламентарно мнозинство“, рече Русковска.

„Обвинителството докажа дека обвинетите кои седат до вас, изготвиле план за да го загрозат уставниот поредок на Македонија, а со акти на насилство да оневозможат мирно предавање на власта. Слушнавме сведоци, видовме и прочитавме многу материјални докази. Сето тоа, единствено што допринесе е да се потврди обвинението. Обвинителството докажа дека секој од обвинетите имал своја улога, како пред настаните, така и на 27 април. Улогата на Вељаноски била да се спречи избор на претседател на Собранието, на Спиро Ристовски и Миле Јанакиески е да ги организираат протестите ‘За заедничка Македонија’ и да се спречи изборот, а на Владимир Атанасовски со акти на насилство да се спречи изборот“, рече Русковска.

Обвинителката ги цитирање исказите на сведоците кои ги предлог и Обвинителството, но и обвинетите. Таа посочи дека сите сведоци од ВМРО-ДПМНЕ го збореле истото. Таа цитираше членови од Деловникот со тврдење дека Вељаноски не го почитувал, па дозволувал реплики и контра реплики за „тиранската платформа“, иако таа точка не била на дискусија.

„Со право можеме да поставиме прашање зошто тогаш Вељаноски не само како претседател на Собранието, туку и правник по вокација не реагирал. На сите ни е јасно зошто предлогот на Оливер Спасовски не го ставил на гласање, а тоа е по секоја цена да се спречи избор на претседател на Собрание и мирно предавање на власта. И самиот сведок кажа дека имало усогласеност на претседател, заменик-претседател. Што имало тука да се дискутира?“, рече Русковска.

„Обвинетите Јанакиески и Ристовски биле од самиот впечаток вклучени во организирање на протестите ‘За заедничка Македонија’. Вељановски редовно бил информиран за истите. Владимир Атанасовски со Никола Бошкоски и сведокот Александар Василевски, договарале во случај на обид за избор на претседател на Собрание да се предизвика насилство и да се спречи изборот. Ова произлегува од делот на исказот на сведокот Александар Василевски кој рече: ‘Лично Владимир Атанасовски, по тврдење на Јане Ченто и неговото однесување, кога тргаа во организирани групи по 20-30 луѓе, сите доаѓаа со амблеми, маици, црни униформи. Се правеа проекти на кои учествуваа платеници од ВМРО, сите беа со поддршка на директорот Атанасовски. Едноставно тие се спремаа ако дојде до нешто такво, да реагираат. Бидејќи претходно се формираа 22 здруженија и сите се спремија и кажаа дека со сите сили и средства, насилни и ненасилни ќе се брани Македонија и тие беа искористени од директорот на УБК, Атанасовски’“, додаде Русковска.

„Обвинетиот Спиро Ристовски во своја одбрана, наведува дека не познава никој од водачите на ‘За заедничка Македонија’ освен Богдан Илиевски, не го познава сведокот Александар Василевски. Исто така кажа една интересна работа, ‘во една таква хиерархиска поставеност’. Ако не го познава Александар Василевски, како ќе го објасни фактот што на 27 април во 20:23 часот, Александар Василевски го бара на телефон? Па не се јавуваш на некој што не го познаваш“, рече Русковска.

Русковска ги споредуваше исказите на обвинетиот Владимир Атанасовски и сведокот на Александар Николовски-Нинџа, за кој кажа дека во детали објаснил се она што претходно го кажал Атанасовски. Обвинителката ги цитираше и пораките меѓу пратениците како Трајко Вељаноски, Димитар Стевананџија, Миле Јанакиески, Елизабета Канческа-Милевска. Пораки меѓу Елизабета Канческа-Милевска, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески исто така се цитираа одново, кои според Русковска, потврдуваат дека обвинетите се организаторите на 27 април. Во нив се збори за ангажирање на уметници за говорници на протестите.

„На 18 март 2017 година, Димитар Стевананџија: ‘Вечер или утре најкасно, договорено е’. Обвинетиот Трајко Вељаноски: ‘Ќотекот дупли нека биде’. И беше. Сите го видовме. На сите медиуми“, кажа Русковска, цитирајќи ги пораките.

„Со жив ѕид ќе спречиме ако треба, нема да има Влада“, кажа Русковска цитирајќи порака од Трајко Вељаноски, додавајќи: „Ете го живиот ѕид“. Русковска продолжи со завршните зборови: „И сега што правиме со делот на исказот на Милошоски каде кажува дека немало одлука на ВМРО-ДПМНЕ да се оневозможи избор на претседател на Собрание? Ама имало. Уште првиот ден од започнување на протестите.

„Сето ова како од исказите на сведоците, но и материјалните докази, јасно произлегува дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески не само што ги организирале протестите, туку биле вклучени и месните комитети. И сега што правиме со стотиците сведоци, кои сведочеа дека иако се членови на ВМРО-ДПМНЕ, никој не ги организирал да одат на протести. На судот му е познато дека постои кривично дело, давање лажен исказ“, додаде Русковска.

Македонија

Променливо облачно и свежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Објавено пред

Денеска се очекува променливо облачно и свежо време, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

dobivaj vesti na viber

Локално ќе има појава на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град.

На места ќе наврне поголема количина на воден талог. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 21 до 28 степени. УВ=6

Во Скопје променливо облачно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, во делови од котлината со пообилни врнежи. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне до 24 степени.

Од понеделник ќе настапи постепено стабилизирање на времето со брз пораст на дневните температури.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Силно невреме го зафати Кавадарци, паднати дрва, поплавени улици и подруми

Објавено пред

Силно невреме проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер и електрични празнења вечерва го зафати Кавадарци, пишува на социјалните мрежи градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев.

dobivaj vesti na viber

„Според првичните информации, до повикувачкиот центар во општината, се пристигнати дваесетина пријави за поплавени подрумски простории.

Екипи на ТППЕ Кавадарци, ЈП Комуналец и “Мој општинар” се на терен.

За половина час наврнале 40 литри/м2. На улица ,”Беласица” се отстранува паднато дрво од силниот ветер, а се расчистуваат и наноси од кал“, информира Јанчев.

Од силниот дожд вода има навлезено и во зградата на општина Кавадарци.
Од општина Кавадарци ги известуваат сите граѓани кои имаат
било каков проблем да се јават во Кол Центарот на општината на бројот 13 300.

За невремето информираат и од Центарот за управување со кризи.

„Вечерва подрачјето на Кавадарци го зафати невреме проследено со обилни врнежи на дожд. Од невремето поплавени се десетина подруми од куќи, како и средишниот дел од главната ул.7-ми Септември на која во моментот 3 екипи со механизација работат на расчистување, а за испумпување на водата од поплавените подруми на терен се екипи од пожарната од Кавадарци со 2 пумпи и екипа од Комуналец од Кавадарци со две пумпи“, стои во објавата на фејсбук од страна на ЦУК.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Богородица се чека околу 30 минути, на Табановце и Пелинце околу два часа

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу половина час. На ГП Табановце и ГП Пелинце се чека околу 2 часа за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни работи (асфалтирање) сообраќајот е во прекин помеѓу 10:00 и 16:00 часот. Работите се изведуваат само во работни денови.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 час

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа13 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија14 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ15 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион16 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија17 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија22 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион22 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа23 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија23 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет23 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија2 дена

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет2 дена

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 дена

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија2 дена

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ2 дена

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...