Контакт

Македонија

(Видео) Переле пари за да ја оправдаат добивката од незаконскиот тендер во „Актор“

Објавено пред

Специјалното јавно обвинителство информираше дека отворило истрага за случајот „Актор“ поради сомнение дека е сторено кривично дело за избор на најдобар изведувач на автопатот Демир Капија – Смоквица. Меѓу осомничените за овој случај се  поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Според СЈО, во 2012 година, кога се рагледувале и оценувале понудите за изградба на автопатот, тогашниот претседател на Владата, Никола Груевски, со цел за избор на понудувач да не биде избран понудувач од Италија, искористувајќи ја својата положба, извршил влијание врз тогашниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој ги поттикнал членовите на евалуационата комисија да го фаворизираат изборот на фирмата „Актор“ од Грција. Со тоа, според СЈО, му било овозможено на „Актор“ да прибави корист од 7 милиони евра.

Истрагата е отворена против десет физички лица и четири правни лица, кои се сомничат за злоупотреба на службената положба и перење пари. „За „Актор“ се повикуваат лица кои се достапни на СЈО. Сега почнува истрага, ќе се земаат изјави од сведоци и осомничени и врз основа на тоа ќе се побараат мерки од судот“, рече обвинителката Катица Јанева.

Како што образложи обвинителката Фатиме Фетаи, во случајот се работи за основано сомневање за злоупотреба на овластувањата при спроведување на тендерот за изградба на автопатот. Сомневањата се однесуваат на тоа дека во 2012 година, при разгледување на понудите, тогашниот премиер влијаел да не биде избран понудувачот од Италија, кој според Груевски, бил „претставуван од правно лице – комуњар“.

„Тој го поттикнал министерот за транспорт и врски, кој, пак, ги поттикнал службените лица од министерството да ги евалуираат понудите за автопатот и да го изберат грчки ‘Актор’. Со тоа, на ова правно лице му биле овозможено незаконски да располага со 7.811.593 евра. Во текот на отворањето на понудите во телефонски разговор премиерот бил информиран од министерот дека компанијата од Италија има подобра понуда од компанијата од Грција. Сепак, министерот добил упатство Италијанците да не бидат избрани, по што министерот повикал членови на комисијата со препорака да го фаворизираат ‘Актор’, иако не ги задоволувал критериумите“, рече Фетаи.

Во однос на перењето пари биле користени компании на подизведувачи, била формирана и група за перење пари, преку сметките на овие компании и нивните вработени од 2012 до 2016 година биле исплатувани пари во вредност од 3.185.681,1 евро. Според СЈО, еден работник без квалификации добивал месечно од 6 до 7 илјади евра, а поквалификуваните и двојно повеќе. На 10 редовно вработени лица им биле исплатени 600 илјади евра.

За овој случај, истрага беше отворена и во Грција.

Македонија

Обновена бистата на првоборецот Дане Крапчев

Објавено пред

Градот Скопје ја обнови бистата на спомен-обележјето на првоборецот Дане Крапчев што се наоѓа на булеварот Илинден, наспроти градските бараки и го уреди просторот околу него.

„Во пресрет на утрешниот ден – Денот на ослободувањето на Скопје, уште еден убав повод не собра тука заедно со членовите на Сојузот на борците од НОБ. Исправивме уште една неправда кон луѓето на кои им ја должиме слободата. Ја обновивме бистата на Дане Крапчев и го уредивме околниот простор за да можеме достојно да го чествуваме неговото дело. Дане Крапчев како политички комесар во Првиот скопски партизански одред игра значајна улога во обезбедувањето на слободата на нашето Скопје. Бистата на неговиот споменик, за жал беше жртва на вандалски чин заедно со бистите на повеќе учесници во НОБ во Скопје кои беа украдени или сквернавени во текот на изминативе години. Град Скопје има обврска да ги обновува овие бисти и да се грижи за уредувањето на просторот околу нив. Тоа е најмалку што можеме да сториме за овие луѓе кои ги носат најголемите заслуги за тоа што ние денес живееме слободно во сопствена држава“, рече денеска градоначалникот Шилегов.

Тој упати апел до граѓаните да ги пријавуваат сите случаи на вандализирање на овие споменици, а апелираше и до органите на прогонот со посебно внимание да се погрижат за пронаоѓање и казнување на вандалите на кои им пречат овие спомен-обележја.

„Спомениците на учесниците во НОБ кои се поставени во нашето Скопје заслужуваат посебно внимание и затоа Град Скопје ќе продолжи да се грижи тие редовно да се одржуваат заедно со просторот околу нив. За мене лично, а верувам и за најголемиот дел од граѓаните на Скопје, овие спомен-обележја имаат многу поголемо значење од спомениците кои ги поставија и одржуваа нашите претходници, заборавајќи на значењето на периодот на НОБ и ослободувањето на Скопје од фашистичкиот окупатор. Мораме да продолжиме да се грижиме за споменот на луѓето кои ги положија своите животи за нашата слобода. Тоа е обврска на секој од нас. Покажувајќи почит и внимание за нивниот лик и дело покажуваме колку го сакаме сопствениот град, колку се грижиме за сопствената држава и колку се почитуваме едни со други и самите себе. Само така ќе не биде и само така ќе успееме“, нагласи Шилегов.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Османи: Во Тетовско завршивме проекти во инфраструктурата во вредност од 5 милиони евра

Објавено пред

До сега во Тетово и регионот само во инфраструктурата завршивме проекти во вредност од преку 5 милиони евра, а во фаза на реализација се проекти во вредност од преку 7 милиони евра, истакна заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи при денешната посета во Тетово. Тој заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ЈП Македонија пат, Беким Мемеди, извршија увид во реконструкција на булеварот Видое Смилевски Бато во Тетово, што е дел од регионалниот пат Тетово – Јажинце.

Регионалниот пристап што го правиме преку одржување на седниците на Влада дава подобри резултати бидејќи владата и министрите се фокусираат на одреден регион и ги согледуваме сите проблеми и на тој начин овозможуваме рамномерен регионален развој, истакна Османи.

„Oва е втора седница што е надвор од Скопје, а се однесува на пофокусиран пристап на одреден регион. Денеска ги дебатиравме проектите за патиштата и комунaлните проекти, околу 5 милиони евра завршени во овој регион, околу 7 милиони евра во тек и во фаза на подготовка, а веќе започна да се реализира проектот со 70 милиони евра за локални патишта. Морам да го спомнам патот Тетово -Попова Шапка во должина од 18 км, многу важен за развојот на туризмот и за развојот на модернизираниот скијачки центар, понатаму подготовката на автопатот Тетово -Гостивар и магистралниот гасовод Скопје –Тетово – Гостивар. Понатаму проширување на водоводните канализациони и водоводни мрежи во целиот овој регион, што е исклучително важно за подобрување на стандардот за живеење на граѓаните”, изјави Османи.

Директорот на ЈП Македонија пат, Беким Мемеди, истакна дека реконструкција на овој патен правец е во вредност од 37 милиони денари и најави силна градежна сезона за следната година.

„ЈП Македонија пат во соработка со градоначалничката на Тетово и во координација со министрите донесовме одлука од огромно значење за жителите на Тетово и општините кои гравитираат кон Тетово, а тоа е реконструкција на овој патен правец во индустриската зона во Тетово во должина од 4 км и вредност од 37 милиони денари. Ние како Јавно претпријатие нема да застанеме тука, имаме предвидено повеќе проекти за идната година, така да на пролет следната година очекуваме нова асфалтна офанзива за да ја подобри комуникацијата на сите граѓани”, изјави Беким Мемеди, директорот на ЈП Македонија пат.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Левица“: Незаконски избркани 250 работници од конфекција „Стоби“, властите го штитат газдата

Објавено пред

„Левица“ поднесе пријава до Државниот инспекторат за труд против велешката конфекција „Стоби“, откако неколку работници алармирале до партијата, дека директорот Сашко Крстевски, како што велат, заштитен од сите институции, спроведувал невидено самоволие и закани спрема работниците.

„Двеста педесет работници ќе останат на улица без отпремнина, без здравствено осигурување и сите права кои законски им следуваат, додека трудовиот инспектор од Велес кој очигледно го штити газдата на конфекцијата, не успеал да утврди никакви прекршувања!

Работниците во „Стоби“ со години биле изложени на силна екплоатација, приморани да работат за време на празници и викенди без да бидат пријавени и без да добијат соодветни дневници. Дополнително, газдата на конфекцијата „Стоби“ ги пријавувал на скратено работно време без нивно знаење, со што голем дел од работниот стаж никаде не е пријавен. За конечно, во период од 40 дена да бидат избркани 250 работници, со тоа што при бркањето им било кажано дека добиваат бланко лист кој има намена за обнова на договорот, а добиле спогодбени договори за отказ.

Дел од работниците кои сакаат да ги остварат своите законски права дури добиле и директни закани од газдата дека доколку некој се осмели да го тужи, ќе заврши лошо – затоа што се работи за локален моќник заштитен од сите досегашни власти! За ваквото насилничко однесување и тортура врз работниците ниту една институција нема преземено мерки, додека работниците кои се осмелиле да пријават до инспекторат подоцна биле изложени на дополнителни закани од газдата на конфекцијата!

Ваквата тортура и експлоатација врз работниците системски се врши од страна на СДСМ, ДПМНЕ и ДУИ, кои целосно отуѓени од потребите на народот, се претворија во робовладетели врз сопствениот народ. И како такви ќе бидат казнети и елиминирани токму од својот народ“ порачаа од „Левица“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Македонија2 часа

Заев: Пензиите ќе се покачат од 850 до 900 денари

Буџетот за 2020 година превидува зголемување на пензиите како резултат на зголемување на минималната и просечната плата. „Пензионерите ќе добијат...

Топ4 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија4 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија4 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион4 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија5 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет5 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион6 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија16 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет17 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија22 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија23 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија24 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија1 ден

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Досие