Контакт

Македонија

(Видео) Таксистите на протест бараат да им биде вратена старата локација на станицата на Бит-пазар

Објавено пред

Таксисти од неколку компании веќе неколку часа ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“ со барање да им се врати старата локација на станицата на Бит-пазар.

„По барање на Град Скопје, се преместивме од такси-станицата пред ‘Зегин’ на новообележаната такси- станица подолу, но по повеќе од десетина дена увидовме дека таму нема воопшто работа. Ние се обидовме да се вратиме на такси-станицата кај ‘Зегин’, но полицијата не ни дозволи. Никој не нè праша нас, таксистите, дали е во ред да има таму такси-станица. Кај оваа станица не можеме да ги покриеме ниту дневните трошоци, а не, пак, придонесите или да имаме каква било заработка“, вели еден од таксистите, Мендух Гавази.

Таксистите велат дека се свесни оти треба да го почитуваат Законот, за тоа се уредно и законски регистрирани со лиценци, но велат дека локацијата на новата такси-станица не им оди во прилог ниту на нив, ниту на граѓаните.

„Ако не ни дозволите три места кај Зегин, на Бит-пазар, каде што бевме, ќе мора да се откажеме од нашата дејност, што би значело уште повеќе невработени и поголема сиромаштија. Не е првпат да се бара ова што ние го бараме. Вакви побарувања од таксистите имало и порано, и биле одобрувани. Едно од нив е случајот кај меѓуградската автобуска станица. Бараме итно решавање на нашиот проблем“, вели Гавази.

Од Град Скопје велат дека градот направил напор и го решил големиот проблем на таксистите кои беа сместени на такси-постојка која, како што велат, ниту ним, ниту, пак, на корисниците на услугите не им овозможуваше услови за нормално одвивање на работата.

-Град Скопје преуреди еден дел покрај пазарот, со што се прошири просторот на такси-постојката и се овозможија технички подобри услови за работа на таксистите. Град Скопје нема добиено барање за враќање на постојката на старото место, и нема намера да ја врати назад, истакнуваат од Град Скопје.

Според нив, понуденото и изведено решение претставува максимално квалитетно регулирање на постојката, во согласност со потребите на корисниците на услугите, стопанствениците, таксистите, како и во согласност со сообраќајните и урбанистичките решенија на просторот.

Виктор Јованов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Томевски: Поради острата миризба станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Објавено пред

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани, кои почувствувале остар мирис на влезот, по што беше испратена екипа. Поради остриот мирис започната е евакуација на луѓето, со помош на гас-маски, изјави командантот на Противпожарната единица на град Скопје, Ѕвонко Томевски.

Според него, самата миризба го иритира грлото и пречи на дишењето, па било неопходно да се евакуираат станарите на безбедно.

,,Чекаме да дојде инспектор од животна средина и од Институтот за јавно здравје, за да се утварди дали е безбедно враќање во зградата. Не се забележани остатоци од течност или што било. Не е забележано ништо оставено во влезот.Нема повредени, а екипа наБбрза помош беше повикана ради превентива”, додава Томевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Во живо) Евакуирани станарите во зграда во Скопје, полицијата влезе внатре

Објавено пред

Од

Жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите. Полицијата, Противпожарна екипа и Брза помош се повикани на терен. Се проверува влезот на зградата, каде неофицијално била фрлена некоја материја или пиротехничко средство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Станарите кај „Скопјанка“ евакуирани со гас-маски

Објавено пред

Станарите во зградата во близина на Трговскиот центар „Скопјанка“ во Аеродром биле евакуирани со гас-маски.

Петмина пожарникари учествувале во евакуацијата на станарите кои вечерва се пожалиле на интензивна миризба и печење на очите во влезот на зградата, што траело подолго време.

Во моментот се очекува да пристигнат на терен и инспектори од Министерството за животна средина.

Засега нема информации за што конкретно станува збор, но, неофицијално, жителите од зградата на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите.

Полицијата, Противпожарната екипа и брза помош се повикани на терен. Се проверува влезот на зградата, каде што неофицијално била фрлена некоја материја или пиротехничко средство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Томевски: Поради острата миризба станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани, кои почувствувале остар мирис на влезот, по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија39 минути

(Во живо) Евакуирани станарите во зграда во Скопје, полицијата влезе внатре

Жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по...

Македонија58 минути

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија4 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија4 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток7 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ8 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија8 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток9 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија9 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ9 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток9 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести11 час

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија12 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија12 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Досие