Контакт

Македонија

Таткото на Фросина: Ако нема правда за моето дете, тогаш јас ќе ја земам во свои раце

Објавено пред

„Или ќе има правда за моето дете или ќе станеме Див Запад, па секој ќе се снаоѓа како умее и знае, ќе си ја зема правдата во свои раце“, изјави Љупчо Цековски, таткото на прегазената Фросина, за „Макфакс“, по одлуката на Апелација за намалување на казната на три години за возачот Љубиша Видојковиќ. Цековски вели дека болката е уште поголема од пред 4 години кога загина Фросина и за него е неприфатливо, како што вели, толку ниска казна за некој што возел со преголема брзина и усмртил човек на пешачки премин, а потоа избегал и не укажал помош.

„За семејството Цековски, болката е преголема по загубата на најмилото и ништо не може да ни ја врати ќерката. Но, се надевавме дека правдата ќе излезе на виделина и дека сторителот ќе си ја добие заслужената казна. Очигледно правдата е во рацете на моќните. Не знам што да кажам, очекувавме казна затвор од најмалку 10 години, а тие му намалија на три. Ова ли е држава, ова ли е судство? Згора на тоа, му го поништија делото дека не ѝ укажал помош по удирањето во неа. Порачувам, нема да се смириме, ќе се жалиме до сите институции“, рече Цековски.

За таткото на Фросина, има многу неразјаснети работи во целиот случај. Тој вели дека не му е јасно како сведоците пред судот тврделе дека девојчето поминало на зелено, а вештачењето покажало дека било запалено црвено светло.

„Не знам, не ми јасно. Барав да се вратат камерите, да се зумира, но не дозволија. Кажаа дека било црвено светло и толку“, додава таткото на Фросина.

Адвокатот на семејството Цековски, Благоја Ангеловски, вели дека кога ќе ја добие одлуката од Апелациониот суд, ќе поднесе иницијатива до Врховен суд за преиспитување на висината на казната.

„Ќе бараме преиспитување на казната затоа што болката е преголема за злото што му е нанесено на семејството. Се надеваме дека судските институции ќе го разгледаат нашето барање и ќе ја сменат одлуката во корист на Цековски“, рече адвокатот Ангеловски.

Инаку, Фросина Цековска, студентка од Крива Паланка, загина на пешачки премин во сообраќајна несреќа на булеварот Партизански одреди кај Универзалната сала. Возачот Љубиша Видојковиќ не застанал по кобниот удар, а при прегледот му се најдени 1,2 промил алкохол во крвта. Кривичниот суд еднаш му пресуди и го осуди на 6 и пол години затвор, но Апелација го врати процесот назад и ја поништи пресудата. На второто судење Видојковиќ беше осуден на 4 години затвор, а денеска Апелација, која жалбата ја разгледувала на јавен претрес, му ја намали затворската казна дополнително на 3 години.

 

Македонија

Без струја делови на Карпош, Кисела Вода и Центар

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во електро-системот утре без електрична енергија ќе останат:

Во периодот од 12:00 до 14:00 часот, корисниците на ул. „Козле“ од бр.15 до бр.21 (Општина Карпош),

Во периодот од 09:00 до 15:00 часот, корисниците на дел од ул.Саса – 2, нас. „Пинтија“ (најгорниот дел) (Општина Кисела Вода)
и,

Во периодот од 08:30 до 11:00 часот, корисниците на дел од ул.Васил Ѓоргов (кај новото школо Капиштец), дел од ул.Адам Мицкиевич (Општина Центар).

Прикажи повеќе...

Македонија

Финансиите за изградбата на магистралните гасоводи денеска на владина седница

Објавено пред

Информација за динамиката и финансиските средства за реализација на проектите за изградба на магистрални гасоводи, делница „Гостивар-Кичево“ и делница „Свети Николе-Велес“ ќе биде презентирана на денешната 150.  владина седница, информираат од владината прес-служба.

На оваа седница, Владата ќе биде запознаена и со информацијата за изготвување Закон за донирање на вишокот на храна.

Од информациите за кои денеска Владата на РСМ ќе донесе мислење се и Информацијата за работата на Меѓувладината Македонско – Руска комисија за трговско-економска и научно – техничка соработка меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација, како и Информацијата за давање на согласност за трајна пренамена на земјоделско во градежно земјиште за изработка на измена и дополна на Проект за инфраструктура за изградба на железничка пруга Куманово-Бељаковце, општина Куманово со Предлог – одлука.

Редовната, 150-та седницата на Владата на Република Северна Македонија, со останатите многубројни точки на дневниот ред, е предвидено да започне денеска во 12 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Објавено пред

Локализирани се пожарите кои настанаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата.

До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и Рашче дојде вчера, пришто била зафатена нискостеблеста шума. Околу 21.30 часот пожарот бил локализиран од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје, а повредени лица нема.

Вчера напладне во полициското одделение Сарај било пријавено дека настанал пожар кај селото Кондово. Во пожарот била зафатена борова шума. Пожарот бил локализиран од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје. Повредени лица нема.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите кои настанаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Македонија44 минути

(Видео) Јанева со адвокат дојде на распит кај Русковска

Катица Јанева пристигна во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Пред да влезе со адвокатот Стеван Павлески,...

Свет1 час

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 час

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон, истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 час

Коалициската Влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува денеска во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 час

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Регион14 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет14 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион15 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа15 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ17 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ18 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија20 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија21 час

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија24 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија1 ден

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Македонија1 ден

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа1 ден

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет1 ден

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Досие