Контакт

Македонија

Трипуновски: Љупчо Николовски и Трајан Димковски се фатени во криминал до гуша

Објавено пред

Љупчо Николовски и Трајан Димковски се фатени во криминал до гуша. Случајот што денеска сакам да го обелоденам покажува како едно исто земјоделско земјиште го даваат под концесија на две различни лица, изјави дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски.

„Ова е Фиком 2, само во земјоделска варијанта, каде овој пат во главна улога се лица функционери на СДСМ. Имено, на ден 26.12.2018 година Љупчо Николовски како тогашен министер за земјоделство, шумарство и водостопанство склучува договор за закуп на државно земјоделско земјиштес во КО Нова Брезница, Кисела Вода со лицето Г.Ѓ. со времетраење од 70 години. На ден 17.07.2019 година, овој пат Трајан Димковски во улогата на министер за земјоделство шумарство и водостопанство склучува договор за закуп на истото зземјоделско земјиште кое веќе се наоѓа под закуп, овој пат на лицето В.Т. Овој договор е склучен без претходниот да биде раскинат. Моментално, формално правно и двата договори се во правна сила. Она што сакам да го потенцирам е дека и на двата договори како потписник – согласен административниот службеник Жанета Горгиевска, која важи за десна рака на Николовски и Димковски“, рече тој.

Според Трипуновски, Трајан Димковски го прекршил законот и постапките за доделување  државно земјоделско земјиште под закуп и извршил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување.

„Имено пред воопшто да биде објавен оглас, МЗШВ преку допис ја контактира Подрачната единица во населеното место каде што се објавува огласот со цел да се информира дали конкретното земјиште е слободно или под закуп. Во конкретниот случај не е пуштен допис до подрачната единица во Кисела Вода, којашто е надлежна за овој случај. Зошто Трајан Димковски не испратил допис до подрачната единица на МЗШВ во Кисела Вода, дали знаел дека земјиштето е под закуп или свесно извршил кривично дело? Доколку тој не знаел, неговите советници биле должни да го информираат и тој во никој случај не смеел да го даде земјиштето под повторен закуп. Свесно или несвесно Трајан Димковски извршил кривично дело“, рече тој.

Трипуновски го повика Јавното обвинителство веднаш да постапи по овој случај и да ги санкционира прекршителите на законот.

Македонија

Евакуиран цел „Сити мол“ по дојава за бомба

Објавено пред

Поради дојава за бомба, вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани. Им било соопштено да го напуштат трговскиот, по што многу брзо во паника луѓето почнале да трчаат кон излезите.

Поради инцидентот, околу трговскиот центар има голема гужва, полициски возила, а автобусите се пренасочуваат.

На лице место има Брза Помош и Противпожарни екипи.

Од МВР соопштија дека од „Сити мол“ пријавиле дека имаат дојава за бомба. На местото се испратени единици за тероризам вршат увид, велат од МВР за Макфакс. Истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Македонија

МЖСПП: Вонреден инспекциски надзор над пратка со РДФ-отпад

Објавено пред

Државниот инспекторат за животна средина информира дека во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски надзор над пратка со преработено алтернативно гориво од комунален отпад (РДФ), запрена на граничниот премин Богородица, помеѓу Република Северна Македонија и Грција.

Како што се наведува, по извршениот увид на документацијата и анализа на земените примероци од страна инспекторите и царинските служби, резултатите ќе бидат споделени со јавноста.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Водителката Филиповска не ја открива причината за крајот на пријателството со Боки 13

Објавено пред

Водителката Лила Филиповска на излегување од судот по сведочењето во случајот „Рекет“ изјави дека сè што имала да каже кажала пред обвинителите и пред судијката.

„Да бидам искрена тоа што имав да го кажам го кажав во судницата. Ако сега почнам тука да прераскажувам повторно ќе има некое недоразбирање. Јас ја кажав вистината. Оној што сака да види ќе го види видеото и ќе разбере“, рече Филиповска.

На прашањето зошто повеќе не се пријатели со Боки, Филиповска одговори: „Веројатно има причина“, а на прашањето која е причината Филиповска немаше одговор.

Филиповска посочи дека ги почитува медиумите и колегите новинари и нагласи дека очекува и тие да ја почитуваат и разберат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Евакуиран цел „Сити мол“ по дојава за бомба

Поради дојава за бомба, вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани. Им било соопштено да...

Македонија28 минути

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија40 минути

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија2 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија2 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија3 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет3 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион3 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет4 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион4 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион5 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија5 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија15 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија17 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија17 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија19 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт19 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија20 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија21 час

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија22 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Досие