Контакт

Македонија

Три месеци условна казна за полицајците кои го фотографираа Чавков во Идризово

Објавено пред

Условни казни затвор од 3 месеци добија двајца полицајци за неовластено фотографирање и објавување на фотографијата од ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, во затворот во Идризово, потврдија од кривичниот суд за „Макфакс“. Обвинителството поднесе казнени налози за двајца обвинети.

„Донесена е неправосилна провостепена пресуда со која двајцата обвинети се огласени за виновни за кривичното дело ‘неовластено снимање’ од член 152 ст.2 в.в. ст.1 од КЗ и им се определува алтернативна мерка – условна осуда во траење од 3 месеци затвор, кој нема да се рализира доколку во следните 2 години не сторат друго кривично дело“, велат од судот за „Макфакс“.

На 30 ноември 2017 година првообвинетиот како службено лице што било на стражарска кула го забележал Чавков, па искористил поволен момент и преку прозорското стакло без негова согласност го фотографирал, повредувајќи му ја приватноста.

Според обвинителството, првообвинетиот во приватна порака преку социјалните мрежи им ги испратил фотографиите на тројца колеги, меѓу кои и на второобвинетиот, кој понатаму фотографијата ја проследил на уште двајца полицајци.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Детскиот кардиохирург Чадиковски премина да работи во „Аџибадем Систина“

Објавено пред

Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски премина да работи во „Аџибадем Систина“. Како што соопшти Клиничката болница „Аџибадем Систина“, со потпишувањето на договорот со Чадиковски се создадени услови за изведување на сите видови срцеви интервенции кај деца.

,,По потпишувањето на договорот на единствениот лиценциран кардиохирург за деца во земјава, д-р Владимир Чадиковски, со Клиничката болница „Аџибадем Систина“ очекуваме соодветна институционална поддршка од здравствените власти”, се додава во соопштението.

Чадиковски кон почетокот на месецов даде отказ од „Жан Митрев“, болницата со која државата има склучено таканаречено „некласично“ јавно приватно партнерство. Освен Чадиковски, откази дадоа и останатите членови на тимот кои кон почетокот на годинава преминаа од државната клиника во болницата „Жан Митрев“, како дел од јавното – приватно партнерство што го најавија Министерството за здравство и Фондот за здравство.

Неофицијално, тие ги дадоа отказите поради неисполнетите услови што претходно им биле ветувани на докторите и персоналот кој од државната клиника премина во приватната, како и за различните концепти на функционирање. Од Министерството за здравство изјавија дека овие откази нема да променат ништо и дека договорот со „Жан Митрев“ останува, односно таму ќе продолжат да се вршат кардиохирушки интервенции на деца.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бени Нон Стоп, Биоритам и Анастасија Петреска ќе одржат концерти во паркот „Шопен“

Објавено пред

Љубителите на добрата македонска музика утревечер од сцената во паркот „Шопен“, во Кисела Вода ќе имаат можност да ги слушнат популарните хитови на Бени Нон Стоп, групата Биоритам и Анастасија Петреска.

„Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ и оваа сабота, на посетителите на месноста „Три Круши“ ќе им понуди одлична забава со познатите музички имиња Миле Кузмановски, Силви Бенд и Сузана Спасовска. Музичката програма и на двете локации е со почеток во 20 часот.

Минатиот викенд, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски го прогласи културното лето за отворено. Тогаш публиката на „Три круши“ ја забавуваа Ефто Пупиновски, Дани Димитровска и КУД „Китка“ од Драчево.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска: Над 60 отсто исплатени долгови во битолските училишта

Објавено пред

Над 60 отсто од долговите во битолските училишта се исплатени, информира градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, на прес-конференцијата одржана во Општината.

„На самиот крај од 2017 година основните училишта имаа долгови од 180 милиони денари, средните имаа долгови од над 85 милиони денари или вкупно училиштата должеа повеќе од 4,3 милиони евра. Тоа значеше секојдневно соочување со можност за исклучена струја, проблеми со набавка на нафта за греење за децата, што се основни потреби, а за другите редовни потреби на секое училиште и да не зборувам. Проблем што го немаше ниту една општина во државата. Денес, по само една година и 9 месеци, долгот на училиштата е значително намален, и тоа во основните повеќе од 105 милиони денари или речиси 60 проценти од долгот, а во средните долгот се намалил речиси 56 милиони денари или над 65  отсто. Со други зборови, во овој период се исплатени повеќе од 2,6 милиона евра“, изјави Петровска.

Од осумте основни и двете средни училишта, кои беа блокирани, рече Петровска, остана само едно блокирано основно училиште, кое набргу ќе биде растоварено. Со парите што Општината ги исплати за наследените долгови можеше да се изгради еден затворен базен или да се набават 10 еколошки автобуси, додаде градоначалничката.

Дополнително, како што рече, Општината не само што за една година и 9 месеци отплатуваше нечии наталожени долгови туку во истиот период вложуваше инфраструктурно во образовните објекти, кои беа оставени на немилост, во катастрофална состојба, со руинирани училници и неупотребливи тоалети.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион45 минути

Маскирани мажи нападнале гости додека гледале фудбал во кафуле во Хрватска, петмина повредени

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн, го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена звезда“ кога група...

Топ1 час

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ2 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија3 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија4 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија4 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет4 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија5 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа5 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија16 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија17 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион18 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија19 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија20 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија20 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија21 час

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија23 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија24 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие